Oko

Monako je malý stát velkých peněz

Monako je maličká země na pobřeží Středozemního moře, která představuje vyhlášenou milionářskou destinaci, kde můžete potkat nejbohatší obyvatele planety. Základ monackého úspěchu tvoří nízké daně a kasino.

Pohled z moře na městský stát Monako.

Stát Monako

Monako je po Vatikánu druhým nejmenším samostatným státem světa. Zároveň přitahuje bohaté rezidenty, takže není divu, že jde o nejhustěji obydlenou zemi planety. Na čtvereční kilometr zde připadá více než 18 000 lidí, což je 135 násobek hustoty osídlení České republiky.

Monako ve spojení s Francií

Monako je sice samostatným státem, ovšem po mnoha stránkách zůstává spojeno se svým sousedem - Francií. Například státního ministra, který stojí v čele rady vlády a po knížeti je nejvyšším představitelem země, jmenuje monarcha z tříčlenného seznamu předkládaného francouzskou vládou. Francie rozněž zajišťuje obranu Monaka, které nemá žádné námořnictvo ani letectvo. Na druhou stranu disponuje velmi početným policejním aparátem i malou vojenskou jednotkou, jejímž úkolem je ostraha knížecího paláce. Monako sice nevstoupilo do Evropské unie, přesto ho k ní pojí úzká vazba, od roku 1999 používá euro a s Francií tvoří celní unii.

Nejdražší bydlení na světě

Ačkoli je Monako malou zemí, jeho rozloha se čas od času mění, již několikrát se rozšířila v důsledku zavážení částí pobřeží a zabírání mořského území. S mořem souvisí i jediný přírodní zdroj státu, ryby. Jeho ekonomika je poháněna bankovnictvím a výhodným daňovým režimem. Díky tomu vykazuje Monako jedno z nejvyšších DPH na hlavu. Nikde nežije tolik milionářů a miliardářů, jako právě zde. Stát se také může pochlubit nulovou nezaměstnaností a za prací sem každý den přijíždí bezmála 50 000 lidí z Francie a Itálie. Několik let po sobě zde byly k mání i vůbec nejdražší nemovitosti na světě.

Monako je daňový ráj po dozorem

Klíč k ekonomické úspěšnosti Monaka spočívá v pověsti daňového ráje. Ti, kdo mají v zemi trvalý pobyt, nemusí platit daň z příjmu, což na mnohé lidi s vysokým příjmem působí jako magnet. Za svůj domov si proto Monako zvolili nejen obchodníci, ale také hvězdy sportovního světa.

V očích mezinárodních finančních institucí ovšem Monako tak pozitivní obraz nemá. Jeho daňová politika je již dlouho trnem v oku Francie, která monackou vládu dokonce obvinila, že na své půdě toleruje praní špinavých peněz. Knížectví zmíněné obvinění rozhodně popírá.


Další články

Ostrov Aldabra jehož pobřeží lemují houštiny mangrovníků.
Nejvyšší vodopády světa jsou většinou méně známé.
Mravenec lesní je zřejmě nejpopulárnějším druhem evropského mravence.
Jak se zbavit octomilek a nezabíjet.
Stirlingův motor ve kterém proudí plyn.
Jak funguje pasivní dům v několika bodech.
Ženy a peníze, jak s nimi nakládají.
Pampeliškový med je chutný a zdravý, je to slaďoučká, voňavá a zdravá pochoutka.
Řeka Mekong je ve své deltě obilnicí Vietnamu.
Daňové ráje se nachází nejen v Karibiku a na různých polynéských ostrovech.
Regenerace tkání které je lidské tělo je do jisté míry schopno.
Cookovy ostrovy jsou ráj květin a exotiky.
Jedovatí pavouci a hmyz jsou vděčným tématem novinových článků.
Zubní kartáček, zdroj infekce, jejímž se může stát zdrojem.
Niagarské vodopády na hranici USA a Kanady nejsou extrémně vysoké
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Pavouk tarantule nahání lidem přemrštěnou hrůzu. Osm set druhů tarantulí je rozptýleno po všech světadílech.
Sopky v Antarktidě byly objeveny při leteckém průzkumu.
Permské vymírání druhů.
Antarktida je ledový kontinent.

Monako je malý stát velkých peněz.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů