Oko

Katana - samurajský meč

Zemí, v jejíž kultuře je nejvíce rozvinuta úcta k meči, je Japonsko, přičemž předmětem úcty je především samurajský meč - katana.

Katana - samurajský meč
Katana je samurajský meč.

Katana je druh japonského meče, který se nazývá také samurajský meč a je charakterizován jako meč standardní velikosti s čepelí o délce větší než 60 centimetrů, mírně zakřivený, narozdíl od starších typů samurajských mečů, které jsou ještě více zakřivené a nazývají se Tachi.

Jak již bylo zmíněno, samurajský meč, to není jen katana, i když tento typ meče je nejvíce známý a rozšířený. Vedle katany používali samurajové v průběhu své historie celou řadu dalších druhů meče, nejčastěji wakizaši (meč stejného tvaru jako katana, ale kratší délky 30-60 cm), ale i mnohé další.

Meč byl v Japonsku odznakem válečníka – samuraje a jen on ho měl ve vrcholném období kultury meče - době šogunátu Tokugawa - právo nosit. Samuraj byl obvykle ozbrojen dvěma meči, kterými byla katana a kratší meč wakizaši. Samurajský meč jako symbol samuraje se v Japonsku udržel až do roku 1877, kdy byl přijat zákon zakazující veřejné nošení meče.

Samurajský meč katana nese obvykle své vlastní jméno, které má vazbu ke jeho minulosti a osobám, které jsou s ním spjaté.


Další články

Čaj doporučuje tradiční čínská medicína.
Mořské řasy jsou využívány mnohými asijskými recepty.
Čaj Darjeeling se pěstuje v himálajském podhůří.
Japonsko opět září v ekonomice.
Samuraj byl v japonské historii bojovník, který sloužil daimjóovi - feudálnímu pánovi. V době šogunátu byl typickou zbraní samuraje samurajský meč - katana.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Korejský ženšen využívá tradiční asijská medicína.
Strategické hry pomáhají proti stárnutí a trénují mozek.
Draví ptáci, kteří žijí v ČR i na Slovensku.
Goji - kustovnice čínská vyniká zdravotními účinky svých plodů.

Japonsko dalo světu, mimo jiné, samurajský meč, jehož nejznámější druh je nazýván katana.
Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů