Oko

Horečka dengue udržuje náskok

Horečka dengue si díky rychlosti, jakou mutují její viry, udržuje náskok před týmy, které se snaží vyvinout očkovací vakcínu.

Horečka dengue - virus
Virus horečky dengue

Virová tropická nemoc dengue, kterou přenášejí komáři, postihuje každý rok dalších padesát milionů lidí v tropických oblastech světa. Ročně na tuto nemoc umírá kolem dvanácti tisíc lidí. Onemocnění se projevuje horečkami, postižením kloubů, vyrážkami a poruchami chůze. Horečkou dengue jsou dnes ohroženy dvě pětiny světové populace a s globálním oteplováním se oblast jejího rozšíření patrně ještě zvětší. Vyvinout vakcínu, která by chránila před touto nemocí, je velmi obtížné. Nejnovější vědecké výzkumy ukazují, že viry horečky dengue velmi rychle mutují. V zásadě existují čtyři různé typy viru dengue. Virus dengue-1 například způsobil v roce 2001 v Barmě (Myanmaru) největší epidemii této choroby v historii země. Šlo o dva zmutované kmeny dengue-1, které se vyvinuly během jediného roku. Vědci zjistili, že dva kmeny horečky dengue zmutovaly v těle komára a vytvořily kmen třetí. V roce 2003 se v Thajsku vytvořily dva nové kmeny viru dengue-3 opět během několika měsíců a způsobily největší epidemii v Thajsku. Řada týmů uvažuje o tom, že vakcínu je za takových podmínek zbytečné vyrábět. Jiné navrhují vyrábět různé vakcíny pro různé mutace viru horečky dengue, podobně jako je tomu u chřipky. A poslední skupina tvrdí, že přece jen se možná podaří nalézt takovou vakcínu, která vy byla univerzální pro všechny typy horečky dengue. Nebude to však zřejmě v dohledné době.


Další články

Nové smrtící viry - Ve světě se objevují nové viry, které způsobují smrtící epidemie.
Rychlost je relativní pojem, který byl v každé době posuzován podle odlišných měřítek.
Horečka jako lék
Kyselina močová je původce nemoci zvané dna.
Zubní kartáček, zdroj infekce - Zubní kartáček se může stát zdrojem infekce, která je způsobená bakteriemi a viry v jeho štětinách.
Čaj se vrací do života hongkongské společenské elity.
Korejský ženšen

Horečka dengue si díky rychlosti, jakou mutují její viry, udržuje náskok před týmy, které se snaží vyvinout očkovací vakcínu.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů