Bez pitné vody by člověk dlouho nepřežil. Její cena se za poslední roky zvýšila, ale my s ní i tak často velmi plýtváme. Jen málo kdo z nás si ale uvědomuje, ba vůbec připouští, že to, co je pro nás v tento moment běžnou samozřejmostí, nemusí být už za 15 - 20 let. Země, které bojují o každou kapku, s vodou nakládají mnohem efektivněji. A právě dešťová voda je perspektivní zdroj této životadárné tekutiny, který bude možné využívat v budoucnosti
V České republice máme v tomto směru i přes dlouholeté tradice velkou rezervu a je proto nezbytné se i v moderním světě vracet k v minulosti prověřeným a využívaným technologiím. Začít může každý z nás.
Průměrný roční úhrn srážek v České republice se dle ověřených informací pohybuje okolo 600-700 mm. To vše je množství dešťové vody, které jsme schopni díky dnešním znalostem a zkušenostem efektivně využít. Trend současné doby je postupný návrat k přírodním zdrojům, které jsou k dispozici zadarmo. A právě to by měl být i případ dešťové vody.
Když se řekne využití dešťové vody, mnoho z nás si asi představí sud pod okapem, jehož pomocí najde dešťová voda využití na záhonech zahrádky. Proč ne. Toto jednoduché řešení přinese užitek hned několikrát. Dešťová voda neobsahuje chlor, má jen minimum solí a proto je balzámem nejen pro rostliny, ale výhodně ji můžeme využít i pro domácí bazény, jezírka nebo na mytí auta či zahradního nábytku. Větší množství vody pak zpravidla uskladňujeme ve vhodných zásobnících. Moderní zásobníky dešťové vody navíc obsahují různá příslušenství, jako jsou filtrace, čerpadla nebo řídící jednotky, které starost o zachycenou vodu usnadňují. Tento systém pak využijeme v domácnosti jako vodu užitkovou tudíž nahradíme pitnou vodu při splachování WC a sprchování, při domácím úklidu a mytí oken. Dešťová voda je ideální do pračky, protože je měkká, vyhnete se tak používání různých změkčovadel a vaše pračka nebude zanášena pravidelným nánosem vodního kamene. Účinnost výše uvedeného systému můžeme znásobit a to když dešťovou vodu svedeme přes zelenou neboli vegetativní střechu. Takový způsob pak především pozitivně ovlivní mikroklima, které doceníme v horkém letním období především v rozpáleném městě.
Až přes 50% spotřeby pitné vody v domácnostech, lze nahradit užitkovou vodou bez jakéhokoliv snížení našeho komfortu. A právě zde nalezne využití dešťová voda.
Další články
Ostrov Aldabra jehož pobřeží lemují houštiny mangrovníků.
Dešťová voda může obsahovat škodlivé látky a může bít často k pití naprosto nevhodná.
Řeka Mekong je ve své deltě obilnicí Vietnamu.
Pampeliškový med je chutný a zdravý, je to slaďoučká, voňavá a zdravá pochoutka.
Cookovy ostrovy jsou ráj květin a exotiky.
Velbloud, koráb pouště v minulosti spojoval země a národy v Africe i Asii.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Ostrov Sentosa poblíž Singapuru.
Pavouk tarantule nahání lidem přemrštěnou hrůzu. Osm set druhů tarantulí je rozptýleno po všech světadílech.
Hořící strom jehož léčivých účinků využívají místní obyvatelé.
Ženšen je elixír zdraví tradiční asijské medicíny.
Pasivní nízkoenergetické domy v ČR.
Medvěd grizzly byl dříve velmi rozšířený v lesích Severní Ameriky.
Komořanské jezero se nacházelo v podhůří Krušných hor.
Pitná voda z moře by mohla být řešením problému celosvětového nedostatku pitné vody.
Vědci varují, že se lidstvo bude muset kvůli nedostatku vody obejít bez masa. Potraviny živočišného původu jsou na vodu náročnější než potraviny rostlinného původu.
Dešťová voda snižuje spotřebu, použít se dá jako užitková voda pro WC a praní.
Šalvěj lékařská roste ve středozemské jižní Evropě.
Veganství a vegetariánství
Dešťová voda je zdroj budoucnosti.