Oko

Tomograf pomáhá zkoumat egyptské mumie

Egyptská mumie
Britské muzeum používá tomograf při zkoumání těl mumií z egyptských hrobek.

Britské muzeum začalo zkoumá pomocí tomografu těla mumií získaná z egyptských hrobek. Kurátor antropologických sbírek muzea Daniel Antoine upozornil, že je to šetrnější proces než ty, které se používaly v minulosti. V 19. století se například archeologové nerozpakovali a strhávali z mumií před zraky senzacechtivých diváků obinadla.

Britští vědci pak snímky z tomografu vložili do 3D seftwaru, který používají výrobci automobilů k prohlídce motorů. Získali tak mnoho informací o životě lidí, kteří žili v Egyptě před 2500 lety.

Tento software umožňuje virtuálně z těla odstranit vrstvy tkanin, takže vědci získali pohled na odhalené tělo a viděli například, jakými amulety ho před mumifikací vybavili. Stejně tak umožňuje "sejmout" kůži a pohlédnout na kosti a třeba i uchované vnitřní orgány.

Díky počítačově zpracovaným snímkům se například zjistilo, že kněžka a chrámová zpěvačka Tamut zemřela mezi 30 až 50 lety stáří. Pohled do jejích cév ukázal, že se začaly ucpávat, takže příčinou smrti mohl být infarkt nebo mozková mrtvice.

Některé z mumií připravily vědcům překvapení. Například jedna byla uložena do ženského sarkofágu, ale skrývala tělo muže. Tento muž zemřel kolem roku 600 př.n.l. a dá se soudit, že v bolestech, protože měl v ústech množství vředů. Vědci také zjistili, že většina mumií měla chrup ve strašném stavu. Měly mnoho zubních kazů a také vředů, z nichž se infekce patrně rozšířila do celého těla.

Snímky jedné z mumií odhalili špatnou práci starověkých balzamovačů. V lebce zůstaly části mozku a také kus špachtle, používané k jeho vyjmutí. Takové objevy jsou podle vědců mimořádně cenné, protože poskytují představu o tom, jak starověcí Egypťané s těly zemřelých pracovali. Otvor v lebce pro vyjmutí mozku nebýval větší než 2,5 cm, což svědčí o mimořádných znalostech anatomie.


Další články

Vývoj savců ve třetihorách.
Co přitahuje komáry, tmavé barvy a pachy.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Havajské ostrovy jsou souostrovím činných sopek.
Bakterie E. coli, neškodná pro hovězí dobytek, přináší lidem nákazu.
Řeka Mekong je ve své deltě obilnicí Vietnamu.
Potraviny a zdravá výživa mají své místo v jídelníčku.
Šalvěj lékařská je vytrvalá silně aromatická rostlina.
Opeření dinosauři si tepla příliš neužili, opeření bylo proto jejich adaptací na nepříznivé vnější prostředí.
Pěstování datlí v Egyptě kde se pěstují v oázách.
Goji - kustovnice čínská vyniká pozitivními účinky svých plodů.
Černé perly rodí laguna tichomořských ostrovů.
Čaj Darjeeling se v himálajském podhůří pěstuje od poloviny 19. století.
Syndrom turistické třídy hrozí zejména některým typům lidí.
Klanopraška čínská má výrazně povzbuzující účinky.
Tomografické vyšetření

Tomograf pomáhá zkoumat egyptské mumie získané ze starověkých hrobek, je to šetrnější metoda, která nepoškozuje balzamovaná těla.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů