Oko

Sopka Laacher See

Sopka Laacher See
Pohled na kráter sopky Laacher See, který je v současnosti zatopen vodou a vzniklo v něm jezero, na jehož břehu stojí klášter.

K nejničevějšímu výbuchu sopky v dějinách střední Evropy došlo necelých 500 kilometrů od českých hranic. Nepříliš známý vulkán Laacher See chrlil lávu naposledy před 13 tisíci lety, tedy z geologického pohledu vlastně nedávno.

Laacher See je sice méně známá než jiné evropské sopky jako Vesuv, Stromboli či Etna, ale kdyby vybuchla, ovlivnil by její výbuch život v Německu i Česku. Nynější jezero Laacher See, které má dva kilometry v průměru, vzniklo zatopením jícnu sopky.

Výbuch sopky Laacher See by byl pro průmyslové jádro Německa katastrofou. Její poslední výbuch, ke kterému došlo před 13 tisíci lety, pokryl široké okolí pemzou, která po ztuhnutí vytvoří kamennou pěnu plnou bublinek po unikajících sopečných plynech, která se používá k odstraňování staré kůže a ve stavebnictví. Nejničivější fáze trvala podle propočtů odborníků tři dny, přičemž sloup popela dosáhl výšky okolo 20 kilometrů a větry jej nesly především na severovýchod, tedy i na území, na kterém později vzniklo Česko.

Při svém podledním výbuchu před 13 000 lety, uvolnila sopka do atmosféry 10-20 krychlových kilometrů sopečného materiálu.

Kdy by se vulkán Laacher See mohl probudit k životu podle odborníků nelze odhadnout. Sopky mohou odpočívat několik let až asi 750 tisíc let. Ze studia usazenin bylo zjištěno, že sopka vybuchla v minulosti několikrát, s přestávkami 10-20 tisíc let.


Další články

Mravenec lesní staví jako své obydlí kupy z jehličí.
Sopka Tambora vybuchla roku 1815 v největší erupci novodobých dějin, kterou bylo slyšet až do vzdálenosti 2700 kilometrů.
Pěstování datlí v Egyptě kde se tradičně pěstují v pouštních oázách.
Čmeláčí med vystačí pouze pro vlastní potřebu hnízda.
Ovčí vlna šatí lidi již více než deset tisíc let.
Havajské ostrovy jsou tichomořské souostroví činných sopek.
Mšice se živí sáním rostlinných šťáv.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Sopka Vesuv je pod dohledem vědců kteří monitorují její aktivitu.
Vitamín C je kyselina askorbová.
Čaj Darjeeling se v himálajském podhůří pěstuje od poloviny 19. století, kdy ho začali pěstovat angličtí kolonizátoři.
Bakterie E. coli vylučuje shiga toxin.
Olivový olej tvoří typickou součást středomořské kuchyně.

Sopka Laacher See leží na území Německa ve spolkové zemi Porýní-Falc poblíž bývalého hlavního města Bonn. Vulkanologové věří, že sopka Laacher See je stále aktivní, přičemž frekvence výbuchů je 10-20 tisíc let. Při jejím podledním výbuchu, ke kterému došlo před 13 000 lety, se do atmosféry dostalo 10-20 krychlových kilometrů sopečného materiálu a kouřový sloup sahal až do výšky 20 kilometrů.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů