Oko

Ovčí sýr Torta del Casar

Ovčí sýr Torta del Casar

Ovčí sýr Torta del Casar
Ovčí sýr Torta del Casar s odříznutým vrškem, připravený ke konzumaci.

Torta del Casar znamená v překladu dort z Casaru. Nejde však o curářský výrobek, ale o ovčí sýr vysoké kvality. Tento nejdražší španělský sýr vznikl podobně jako proslavený francouzský Camembert čirou náhodou, vlastně chybou při výrobě. V malém městečku Casar v provincii Cáceres v Extremaduře se vyrábí klasický ovčí sýr nejméně od třináctého století. Extremadura je historická oblast v jihozápadním Španělsku mezi Kastilským pohořím a Sierrou Morenou. Zasahuje do Portugalska, kde se nazývá Estremadura.

Unikátní sýr Torta del Casar

Jednoho dne prý bača zřejmě udělal při výrobě sýra chybu. Zjistil, že koláč ztvrdl pouze na povrchu, ale uvnitř zůstal krémový, téměř tekoucí. Znechuceně sáhl dovnitř, a než sýr vyhodil, prstem ochutnal. Chuť byla tak vynikající, že se rozhodl pokusit vyrobit další takové sýry. Naštěstí si uvědomil, kde při výrobě sýra udělal chybu, a první podobné sýry byly na světě. Unikátní sýr dostal jméno Torta del Casar. Výrobní tajemství bylo přísně střeženo a předávalo se v rámci rodiny. V současné době sýr Torta del Casar vyrábí devět firem v Extremaduře, z toho více než polovina výroby připadá na firmu, která v dávných dobách začala tento sýr vyrábět.

Sýr Torta del Casar, pochoutka pro gourmety

Jak se taková pochoutka jí? Ze sýra, který má tvar malého vysokého dortíku, se odřízne pevný vršek a světle žlutý obsah se vyjídá lžičkou nebo nabere lžící a přenese na krajíc chleba. Torta del Casar je krémovější a tučnější než francouzský Camembert. Sýr je výjimečný také tím, že na rozdíl od jiných sýrů se při jeho výrobě nepoužívá živočišné, ale rostlinné syřidlo. Získává se ze španělské rostliny cardo - příbuzné bodláků. Cena tohoto jedinečného sýra se pohybuje od 19 do 25 eur za kilogram. V uplynulém roce byl vyvážen převážně do Velké Británie, Itálie, Německa a Nizozemska. Zájem o něj projevilo Mexiko a Austrálie a roste i zájem sýrařské velmoci - Francie.


Další články

Sýr rokfór - Z mléka ovcí plemena Laucane se připravuje rokfór, sýr známý po celém světě svými zelenavými žilkami a výtečnou chutí.
Když se řekne Velká Británie, jaké jsou významy tohoto názvu.
Kilogram

Torta del Casar znamená v překladu dort z Casaru, jedná se o ovčí sýr vysoké kvality.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů