Dříve to byly rozměrné skříně, které potřebovaly nepřetržitou obsluhu. Dnes jsou miniaturní, a často o nich ani nevíme. Počítače nás provázejí na každém kroku, a je proto dobré si připomenout jejich začátky. Právě o to se pokouší počítačové muzeum v Mountain View.
Kalifornské muzeum počítačové historie se nachází na nejvhodnějším možném místě. Sídla společností jako Apple, Hewlett-Packard, Sun Microsystems odtud leží jen několik minut cesty a totéž platí i pro Stanfordovu univerzitu. Prasknutím bubliny internetových společností označovaných jako dot-com se cena nemovitostí v Silicon Valley snížila natolik, že se zde našlo místo i pro pohled do historie výpočetní techniky.
Muzeum bylo otevřeno v říjnu 2002 v prostorách, které patřily firmě Silicon Graphic. Stavba ze skla vyniká přesnými geometrickými tvary a ukrývá prostory o rozloze více než jedenáct tisíc metrů čtverečních. Neleznete zde počítací stroje z devatenáctého století, šifrovací stroj Enigma, používaný Německem v době druhé světové války i dusíkem chlazené superpočítače.
Procházka počítačovým muzeem dokáže v okamžiku představit neznámé i známé kapitoly z historie výpočetní techniky. Osobní počítače firmy IBM z osmdesátých let a jejich velké diskety, které bylo možné ohnout, působí na pamětníky téměř nostalgickým dojmem, zvláště při vzpomínce na množství dokumentů, které jejich přispěním vzaly nenávratně za své.
Tyto stroje mají své pevné místo ve vývojové linii. Až při srovnání s jejich předchůdci se ukáže, kolik důvtipu a nových nápadů za nimi stojí. "Studenti počítačových oborů často při prohlídce nechtějí věřit, že určité technologie, jako například překlady z programovacích jazyků nebo odložené provedení úkolu, jsou staré desítky let," říká ředitel muzea John Toole.
Dřívější programování se od toho dnešního značně lišilo. V době, kdy programátoři měli k dispozici jen malou operační paměť, museli šetřit každým bytem. Dnešní programy jsou často zranitelné a plné chyb mimo jiné proto, že jejich tvůrci se pohybují v řádu gigabytů. Muzeum se snaží uchránit starý a promyšlený software, jakým byl například zdrojový kód pro děrované papírové štítky, děrné pásky i cívky magnetických pásek.
Čím dále se vývoj počítačů ubírá, tím více se také mění složení exponátů. Na počátku stojí hardware, hmatatelná technika, na konci pak software. I když vedení muzea o plánovaných odděleních expozice nemluví, bylo by vhodné zřídit zvláštní část věnovanou systému DOS a jeho následovníkům. Své místo by zde zajisté měla i známá věta: "program provedl neplatnou operaci a bude ukončen".
Další články
Životnost CD DVD a dalších digitálních médií
Britské řády a vyznamenání
Nejvíce změnami genetického kódu se mohou pochlubit Evropané i díky populační explozi.
Historie reklamy sahá hluboko do minulosti.