Oko

Co je antihmota?

Co je antihmota a kde se ve vesmíru vyskytuje? Poprvé se o antihmotě zmínil roku 1928 britský fyzik Paul Dirac a brzy nato byla objevena i experimentálně. Vědci se domnívají, že po Velkém třesku se hmota i antihmota nacházely téměř v rovnováze. Co se však s antihmotou poté stalo a proč je jí dnes tak málo?

Pozitron
Pozitron je elementární částice antihmoty.

Antihmota je druh hmoty, která se skládá z antičástic. Antičástice představují protějšky částic normální hmoty, pouze některé jejich vlastnosti (např. elektrický náboj) jsou opačné, jiné vlastnosti (např. hmotnost) jsou shodné. Protějškem protonu (kladné částice) je antiproton (se záporným nábojem), proti elektronu (záporné částici) pak stojí antielektron neboli pozitron (s kladným nábojem). Pokd se setkají částice s antičásticí, dojde k jejich destrukci (anihilaci), přičemž se uvolní celá jejich klidová energie.

Antihmotu se již vědci naučili v omezeném množství vyrábět v urychlovačích. V přírodě pak vznikají antičástice při jaderných reakcích. Antičástice se obvykle nedostanou daleko od místa svého vzniku a anihilují se při svém prvním setkání s částicí hmoty. Antičástice tvoří součást kosmického záření, antiprotony se podařilo detekovat ve van Allenových pásech. Ve vesmíru bychom teoreticky mohli nalézt celé galaxie z antihmoty.

Anihilace antihmoty je nejúčinnějším zdrojem energie ve vesmíru (proto se často používá jako zdroj pro pohon kosmických lodí ve sci-fi románech).


Další články

Čaj Darjeeling se v himálajském podhůří pěstuje od poloviny 19. století.
Šalvěj lékařská je vytrvalá silně aromatická rostlina.
Zdravé jídlo může působit jako přirozená prevence zdraví.
Havajské ostrovy jsou souostrovím činných sopek.
Syndrom turistické třídy hrozí zejména některým typům lidí.
Čínské konkubíny - konkubína není v čínských poměrech žádnou novinkou.
Potraviny a zdravá výživa mají své místo v jídelníčku.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Řeka Mekong je ve své deltě obilnicí Vietnamu.
Černé perly rodí laguna tichomořských ostrovů.
Veganství a vegetariánství, co k němu lidi vede.
Goji - kustovnice čínská vyniká pozitivními účinky svých plodů.
Špičky jsou houby našich luk, které vytvářejí mykorrhizu s různými druhy travin.
Klanopraška čínská má výrazně povzbuzující účinky.
Čaj doporučuje tradiční čínská medicína.
Pampeliškový med je chutný a zdravý

Antihmota je hmota složená z antičástic, což jsou částice se stejnými parametry, ale převráceným nábojem. Jsou to pozitrony, antineutrony a antiprotony (opak od elektronu, neutronu a protonu). Při přiblížení nebo dotyku s normální hmotou dochází k anihilaci. Antihmota je největší známý zdroj energie.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů