Oko

A přece se točí, řekl Galileo Galilei před 400 lety. Nebo ne?

A přece se točí, řekl Galileo Galilei před 400 lety. Nebo ne?

Galilei Galilei
Příběh, že Galileo Galilei, když se po odvolání zvedl z kolen, řekl "A přece se točí!"" (Eppur si muove!), pravděpodobně není autentický, říci tuto větu před úředníky inkvizice by znamenalo takřka jistě rozsudek smrti.

Legenda říká, že v pátek 26. února 1616 prohlásil Galileo Galilei před soudem svoji proslulou větu: "A přece se točí." Jiný příběh však říká, že se tak stalo ve středu 22. června 1633, když nad ním inkvizice po dlouholetém vyšetřování vynesla konečný verdikt - tehdy prý, zvedaje se chravý z pokleku před tribunálem, utrousil tuto větu. Jenže slavný hvězdář a matematik tento výrok před inkvizicí patrně nikdy nepronesl. Znamenal by totiž rozsudek smrti.

Výrok "E eppure si muove", který bychom přesněji přeložili spíše jako "A přece se pohybuje", považuje mnoho historiků ze nepravděpodobný a nemáme pro něj žádný přesvědčivý důkaz. Poprvé se objevuje až po více než deseti letech, pod španělskými a vlámskými obrazy, které zobrazují proces s Galileem.

Existuje však ještě jedna legenda. Více než sto let po Galileově smrti si takřka romantický příběh o památné větě "A přece se točí" a boji s inkvizicí údajně vymyslel italský novinář Giuseppe Barreti.

Pravdou však je, že Galilea za jeho učení předvolala italská inkvizice. V únoru 1616 nejvyšší inkvizitor kardinál Bellarmin, který stál i u rozsudku o upálení Giordana Bruna roku 1600, sdělil Galileovi usnesení, které matematikovi ukládalo, aby názor o Slunci ve středu světa a pohybu Země nezastával, neučil, nehájil slovem, ani písmem. Galileo byl pod hrozbou mučení donucen odvolat učení o pohybu Země a dokonce se zavázal, že je povinnen inkvizici udat každého, kdo by něco takového hlásal.

Galilei Galilei byl nakonec odsouzen k doživotnímu domácímu vězení, zemřel počátkem ledna 1642 ve své vile u Florencie.

Galileo sice nevynalezl dalekohled, ale jako první jej obrátil k obloze a pochopil význam svých pozorování - například fází Venuše a Jupiterových měsíců - a dokázal z nich vyvodit závěry.


Další články

Sopka Vesuv je pod dohledem vědců kteří monitorují její aktivitu.
Mravenec lesní staví jako své obydlí kupy z jehličí.
Tradiční čínská medicína spočívá v harmonizování organismu.
Bakterie E. coli vylučuje shiga toxin.
Sopka Tambora vybuchla roku 1815 v největší erupci novodobých dějin, kterou bylo slyšet až do vzdálenosti 2700 kilometrů.
Pěstování datlí v Egyptě kde se tradičně pěstují v pouštních oázách.
Čmeláčí med vystačí pouze pro vlastní potřebu hnízda.
Ovčí vlna šatí lidi již více než deset tisíc let.
Florencie se italsky řekne Firenze.
Mšice se živí sáním rostlinných šťáv.
Krása se dá ovlivnit jen částečně.
Čaj Darjeeling se v himálajském podhůří pěstuje od poloviny 19. století, kdy ho začali pěstovat angličtí kolonizátoři.
Sonda Galileo

A přece se točí, řekl Galileo Galilei před 400 lety. Nebo ne? Byl odsouzen k žaláři, pro jeho vysoký věk byl však rozsudek změněn na domácí vězení v jeho vilách v Arcetri a ve Florencii. V domácím vězení byl nucen pravidelně recitovat kající žalmy, nicméně bylo mu dovoleno pokračovat v méně kontroverzních výzkumech.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů