Na přípravu jídla medové dortíčky budeme potřebovat:
3 větší vejce, 3 lžíce medu, 110 g třtinového cukru, 30 g másla, 130 g hladké mouky, 1 lžička jedlé sody
Zkaramelizovaný med: 450 g medu, 1/2 lžičky čerstvé citronové šťávy, 1 lžíce vody
Medový máslový krém: 250 ml mléka, 220 g měkkého másla, 50 g hladké mouky, 5 lžic zkaramelizovaného medu
Na dokončení: marcipánové včeličky, bublinková fólie
Postup přípravy:
Nejdříme si připravíme zkaramelizovaný med. Do hrnce dáme med, citronovou šťávu a vodu a na středním ohni zahříváme za stálého míchání vařečkou. Med nejprve zřídne a pak se začne chystat k varu. Jakmile začne vřít, stáhneme oheň na minimum, aby se med vařil pomalu (jinak by se mohl snadno připálit). Správně by se od doby varu neměl míchat, prý pak krystalizuje. Med se nesmí připálit, nesmí příliš ztmavnout (jen trochu). Když med už trošku ztmavnul, zakroužíme ještě hrncem a med přelijeme do jiné kovové nádoby, aby setrvačností dále nekaramelizoval.
Poté si připravíme medový piškot: Vejce s cukrem šleháme 5-10 minut do pěny. Vedle na plotýnce necháme rozpustit máslo a med také zahříváme na mírném ohni, ale jen, aby zřídnul. Když došleháme vejce, k medu přilijeme rozpuštěné máslo a společně zahříváme na středním ohni za stálého promíchávání. Těsně předtím, než se med začne naplno vařit, vsypeme do něj jedlou sodu. Okamžitě stáhneme teplotu a mícháme, až k barvě, která je podobná syrovým vaječným žloutkům. Ještě horkou zašleháme šlehačem do vyšlehaných vajec. Šlehač vypneme a stěrkou po částech vmícháme prosátou mouku. Těsto vlijeme na připravený plech s pečicím papírem a rozprostřeme do plochy 25×25 cm, přičemž je dobré nějak zajistit mantinely, aby se těsto nerozlézalo do stran. Pečeme při teplotě 160°C, dokud není zapíchnutá špejle po vytažení suchá. Netrvá to dlouho, těsto je podobné piškotovému. Shora těsto rychle tmavne, tak ho v případě potřeby přikryjeme alobalem. Upečené necháme vychladnout.
Medový krém: V mléce rozmícháme mouku a za stálého míchání vaříme. Když dosáhne varu a zhoustne, odstavíme. Občas promícháme, aby kaše na povrchu neoschla a čekáme, až vychladne. Mezitím vyšleháme v míse máslo a do vyšlehaného másla pak po lžících zašleháme moučnou kaši, která by měla být skoro zchladlá až vlažná. Nakonec po lžících zašleháme zkaramelizovaný med.
Z piškotového plátu vykrojíme devět čtverců o rozměrech přibližně 7×7 cm. Vždy dva čtverce slepíme k sobě krémem (jeden nám zbyde navíc) a pak tenkou vrstvou krému dortíky obmažeme ze všech stran. Vložíme do lednice a necháme zatuhnout. Pak dortíky obmažeme další vrstvou krému. Z bublinkové fólie vystřihnueme čtverečky a pásy. Čtvereček fólie přitiskneme na horní plochu dortíku a prsty přimáčkneme. Skrz fólii je vidět, jestli je do krému zatlačená dostatečně. To samé uděláme s pruhem fólie po obvodu. Hotové dortíky dáme do lednice. Když je krém důkladně zatuhlý, fólii opatrně sloupneme a dortíčky dozdobíme včelkami z marcipánu a mandlí.
Další články
Arašídový olej má vysoký obsah vitaminu E.
Olivový olej je typickou součástí středomořských kuchyní.
Pampeliškový med je chutný a zdravý, měl by být označován jako pampeliškový sirup.
Medové sušenky pečeme, až začnou jejich okraje hnědnout.
Kostkový cukr je dnes již na celém světě samozřejmostí.
Medové řezy ozdobíme čokoládovou polevou.
Arašídové máslo najdeme v mnoha amerických kuchařských receptech.
Medové placky potřeme marmeládou.
Jak dlouho vařit křepelčí vejce, 1,5-5 minut.
Vlašské ořechy obsahují tuky a přesto prospívají zdraví.
Zásaditý med zmírňuje překyselenosti organismu.
Mléko se konzumuje nejvíce kravské.
Čmeláčí med vystačí pouze pro jejich vlastní potřebu.
Kolumbovo vejce je symbolický název pro problém se zdánlivě snadným řešením, které však vyžaduje znalosti i důvtip.
Řepkový olej má pozitivní účinky na zdraví