Oko

Čínský porcelán ze dna moře

Na tři sta padesát tisíc kusů čínského porcelánu z 18. a 19. století patřilo k nákladu lodi, která ztroskotala roku 1822 nedaleko Sumatry. Po vyzvednutí byl cenný poklad nabídnut do dražby.

Čínský porcelán

Dne 5. února 1822, za prudké večerní bouře, narazila na útes Belvidere loď Tek Sing (Pravá hvězda). Po nárazu na skaliska se během krátké doby potopila a na její palubě zahynulo dvě stě členů posádky a šestnáct set cestujících, převážně čínských vystěhovalců.

V roce 1999 celou oblast dávného námořního neštěstí pročesávala jiná loď - trajler speciálně upravený pro hledání starých vraků. Jeho majitel, Australan Michael Hatcher, nebyl v tomto oboru nováčkem. Již v roce 1985 se mu podařilo vyzvednout holandskou loď De Geldermalsen se 125 zlatými pruty a 180 000 kusy čínského porcelánu na palubě. Loď ztroskotala v Malackém průlivu v roce 1752.

V květnu 1999 se po několikaměsíčním hledání konečně objevila dlouho očekávaná stopa - dvaačtyřicet metrů dlouhý a čtyři metry vysoký pahorek vystupující z mořského dna. Loď sama byla ukryta pod téměř dvoumetrovým nánosem bahna. Po jeho odklizení mohly na hladinu putovat nejcennější části pokladu - kapesní hodinky, sextanty, kanony, svícny a především 350 000 kusů vzácného čínského porcelánu. Misky a talíře s malbami pod glazurou byly původně určeny čínským emigrantům v dnešní Indonésii.

Dražba nákladu lodi Tek Sing znovu rozvířila diskusi o právních aspektech celého podniku. Přestože loď jednoznačně ležela uvnitř dvousetmílové hospodářské zóny, indonéská vláda zřejmě nedostane (podobně jako v případě lodi De Geldermalsen) žádný podíl z celkového zisku. Pochybnosti vzbuzují i licence, které Michael Hatcher získal, údajně pomocí podvodů a úplatků, za bývalého režimu prezidenta Suharta. Nová vláda proto už podnikla opatření, aby předměty vyzvedávané z moře v budoucnu zůstaly součástí národního dědictví Indonésie.

Nejedná se přitom o nikterak malé hodnoty. Odhaduje se, že na dně moří v okolí indonéských ostrovů odpočívá ještě nejméně dvě stě lodí, jejichž útroby skrývají další netušené poklady.


Další články

Poklady nalezené na dně moří - Vraky lodí ukrývají často poklady nesmírné hodnoty.
Zlatý poklad z Qatny - Pod sutinami starověkého města nalezli archeologové královský hrob a v něm vzácné sochy a sbírku šperků.
Hodiny, hodinky a hodináři
Čaj je potěcha smyslů i podpora zdraví.
Kdy vznikly první hvězdy
Díky sopkám míří Indonésie mezi energetické mocnosti a využívá geotermální energii.
Modrá barva moře nemá nic společného s barvou oblohy.
Kyselina močová je původce nemoci zvané dna.
Koga, loď, která změnila Evropu - Koga se stala základním dopravním prostředkem severoněmecké hansy.
Havajské ostrovy jsou místem, na kterém se stýká oheň s mořem.

Osobní námořní lodě jsou dnes využívány jako plovoucí turistické hotely.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů