Oko

BOBO - nová elita

Říká se jim BOBO, což je zkratka slovního spojení "bourgeois bohemian", v překladu buržoazní bohémové. Je to mladá vzdělaná a také bohatá americká elita, která se nenechá ničím omezovat.

Dávno pryč jsou doby, kdy protiklady byly skutečně protiklady. Dnešní generace mladých dobře situovaných Američanů se nebouří proti bohatství. Naopak. Vidí v něm nezbytný předpoklad a základ spokojeného života, který chce žít bez společenských zábran a užít si ho.

Mladí BOBO mají svůj nezaměnitelný styl. Nevyznávají whisky ani teqillu, ale pijí mandlové Frapuccino. Nosí košile bez límečků, v zemitých ekologických odstínech a výlučně z přírodních materiálů - hedvábí nebo bavlny. Jezdí v rychlých sportovních automobilech, ale někdy i v džípech. Dovolenou tráví na horských túrách v asijských zemích. Módní je Nepál, ale největším hitem je Bhútán. Čtou Aristotela a většinou pracují v technologických společnostech, které vyhlašují, že jejich podnikání má smysl, současně však vynáší i patřičné zisky.

BOBO

BOBO se rekrutují většinou z bývalých studentských bouřliváků z bohatých rodin nebo z mladých talentovaných lidí, kteří rychle zbohatli. Jsou sečtělí a mají všeobecný přehled. Na rozdíl od předchozích generací se při studiu většinou počítačových oborů věnovali i klasické literatuře a dějinám. S nástupem do zaměstnání či do vedoucích funkcí necítí potřebu bouřit se proti současné společnosti. "Amerika má po dlouhé době mladou elitní dominantní třídu, která má vybraný vkus, umí užívat života, je vzdělaná a vytvořila si zcela nový životní styl," tvrdí psychologové. Je to styl, který spojuje zdánlivě neslučitelné - bohatství a bohémské zvyky, klasické vzdělání, počítače a internet s kapkou ekologického cítění, východních chuchovních nauk a sportovního pojetí života.

Žít a užít

Protože v útlém mládí to byli rebelové, mají BOBO potřebu dokazovat, že ani bohatství, významné postavení či úspěch v zaměstnání je neodvedly od jejich ideálů. Heslo "žij a užij" nevylučuje pracovní zanícení, ale nesouhlasí s ničením přírodních i lidských zdrojů. Workoholismus, který se u nás stává módou, tato generace neuznává a odsuzuje. Je to něco, co se přežilo, co brání plnému životu a patří do minulosti.

Základem životního stylu generace BOBO jsou peníze, spousty peněz. Pocházejí jednak z rodinných zdrojů, jednak z vysokých výdělků (zejména u počítačových odborníků).

BOBO tvrdí, že když dřívější elita zbohatla, peníze zkorumpovaly jejich duše. Dnešní mladé elitě slouží peníze k lepší seberealizaci.

Předchozí generace YUPPIES

Pro předchozí generaci YUPPIES byly práce, úspěch a bohatství vším. (Označení vzniklo z anglického Young Urban Upwardly Mobile Professionals - mladí městští profesionálové deroucí se vzhůru). Cestě za kariérou a bohatstvím byly podřízeny i jejich osobní záliby a životní styl. Na jedné straně jogging a zdravé jídlo včetně vegetariánství, na druhé straně střídání povzbuzujících a uklidňujících prostředků a typický jev zvaný workoholismus.

Perspektivy BOBO

U většiny lidí jsou velké nákupy považovány za výraz konzumního stylu života. U lidí typu BOBO jsou prý výrazem vytříbeného vkusu.

Je otázka, co přijde po generaci BOBO. Oni sami proti svým otcům, předchůdcům a proti bohatství nic nemají. Psychologové se domnívají, že o to prudší bude protestní vlna, která bude následovat. Vyplývá to z prostých psychologických, ale především sociologických zákonitostí.


Další články

Sluneční brýle poskytují nejen ochranu proti účinkům škodlivých paprsků, ale také vypovídají o osobnosti svého nositele.
Krása je vizitkou, která otevírá do té doby zavřené dveře.
Nejbohatší lidé světa
Jackie Chan a jeho filmy, ve kterých provádí kousky, při kterých se tají dech.
Muzeum počítačů v Silikonovém údolí.
Hedvábí - královna látek.
Jak se zrodily peníze - Historie peněz je velice pestrá a dlouhá.
Dvojčata - v americkém městečku Twinsburg se každoročně koná největší setkání dvojčat na světě.
Ovčí vlna je jedním z přírodních vláken.
Zdravé jídlo - může člověk jíst s chutí a přitom zdravě?
Cvičení Qi Gong (Čchi kung) - práce s energií v sobě spojuje tělesný pohyb a dotek poznání světa, který je výsledkem hry energií, sil a vlivů.
Rozkvetlé Údolí smrti v Kalifornii.
Špinavé peníze jsou kontaminovány bakteriemi i zdraví škodlivými látkami.
Syndrom turistické třídy ohrožuje zdraví i životy cestujících na dlouhých trasách.
Koupel je pro člověka čas odpočinku i očisty těla.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů