Orchideje patří k nejrozšířenějším rostlinám naší planety. Dá se říci, že každá dvanáctá květina na světě je orchidej. Málokdo už ale ví, že některé orchideje jsou velice zákeřné. Udělají cokoli, aby přilákaly opylující hmyz. Vydávají se za květiny se sladkým nektarem, napodobují vzhled i vůni hmyzích samiček nebo hmyz prostě chytají do pastí.
Rostliny čeledi vstavačovitých neboli orchideje rostou téměř všude, od nejnižších poloh až do výšky čtyř tisíc metrů. Z přírody známe přes třicet tisíc druhů a přispěním člověka vzniklo na sto tisíc hybridních forem. Všechny se vyznačují pestrostí barev a rozmanitostí tvarů. Naprostou většinu orchidejí opyluje hmyz - včely, čmeláci, motýli. Opylování je podmínkou rozmnožování a patří proto k nejdůležitějším momentům v životě orchideje. K němu směřuje řada záludných technik, jak hmyz nalákat.
Prvním úskokem, který orchideje používají, je časné kvetení. Například jazýček druhu Himantoglossum robertanium, který roste ve Španělsku, rozkvétá už koncem února. Hmyz sice většinou pozná, že vyzývavé květy jazýčku neobsahují nektar a nemá proto smysl k nim létat, jsou tu ale mladí nezkušení jedinci, kteří se vrhají po všem, co kvete. Funguje to jen chvíli, ale orchidejím to stačí. Jediný květ může vyprodukovat až padesát tisíc semen.
Další lest je složitější: čmelák, který nenajde sladkou odměnu na první pokus, se obvykle jen tak nevzdá, úporně se snaží dostat se hlouběji do útrob květu. Tím se znásobí počet kontaktů s miniaturními zásobníky pylu, takže čmelák květ opustí až ve chvíli, kdy je důkladně obalený pylem.
Proč některé orchideje nenabízejí žádný nektar? Prostě se jim to vyplatí. Sladká šťáva bohatá na cukry a vonné složky se nevyrábí zadarmo. Rostlina tak ušetří mnoho energie, kterou může využít k jiným účelům, například pro tvorbu nádherných barev. V Alpách rostoucí prstnatec bezový (Dactylorhisa sambucina) dokáže dokonce vytvářet květy různých barev, jednou žluté, podruhé purpurové. Kdyby květy zůstávaly jen žluté, hmyz by se rychle naučil je ignorovat. Střídání barev zajistí, že hmyz zapomene na špatné zkušenosti a dá se znovu nachytat.
Další taktikou, kterou orchideje používají, je změna tvaru květu tak, aby připomínal jinou květinu, obvykle bohatou na nektar. Hlavinka horská (Trausteinera globosa) se jako vejce vejci podobá hlaváčům, které hojně rostou na horských loukách. Jak prokázaly pokusy, hmyz ji dokáže od pravé byliny odlišit. Orchidej však sází na osvědčený postup. Začne kvést o něco dříve než hlaváč a vydává tak intenzivní vůni, že málokterá včela odolá.
Aby byl úspěch jistý, je třeba přizpůsobit tvar květu k co nejsnazšímu přistání. Slouží k tomu pysk, zvětšený a výrazně zabarvený květní lístek, jakási obdoba letištní plochy včetně navigačních značek. Jindy má květ tvar kapsy, do které hmyz při přistání spadne. než se mu podaří dostat se ven, je úplně obalen pylem. Mistry převleku jsou tořiče, jejichž květ se podobá tělu samičky určitého druhu hmyzu, například skvěle vykreslené vosy. Kromě vizuální podoby květ vytváří i feromony, aromatické látky vydávané výhradně samičkami, takže má všechny náležitosti hmyzí slečny připravené ke kopulaci. Samečci, kteří se ke květu vrhají v milostném očekávání, nezískají nic víc než zrnka pylu, která mají za úkol předat dál.
Rafinované chování orchidejí je dodnes vědeckou záhadou. Jedna ze současných teorií předpokládá, že se orchideje rozšířily ve světě před deseti až dvaceti miliony let, tedy oproti ostatním rostlinám poměrně pozdě. Náhodnou mutací došlo k šíření těch orchidejí, které nevytvářely nektar, a k přivábení hmyzu proto musely sáhnout po lsti. Přesto není jasné, jak se květiny, z nichž nemá hmyz vůbec žádný prospěch, mohly dlouhodobě udržet. Nejzajímavější však je, že léčky orchidejí neztratily ani po několika milionech let svou účinnost.
Další články
Černé perly
Barvy
Med
Čaj je nápoj s dlouhou kulturní tradicí.
Ostrov Zanzibar perla východního pobřeží Afriky.
Zahrady snů
Čmeláci žijí v nevelkých koloniích.
Rostliny a lidé - Rostliny dovezené ze všech koutů světa nacházejí místo na terasách i v zahradách.
Symbol květiny hrál roli v historii mnoha národů.
Korejský ženšen