Oko

Technická olympiáda

Technická olympiáda je kolektivní soutěž, ve které soutěží žákovské týmy s výrobky na zadaná témata. Letos jsme na technické olympiádě mohli spatřit opravdu nápadité soutěžní motokáry, solární nabíječku, zesilovač, harmoniku, ponorku či meteostanici.


Další články

Mořské prasátko je nedávno objevený druh sumýše žijící ve velkých hloubkách moří.

Anilin se používá při výrobě barviv a léčiv.

Chabova pyramida stojí v egyptské archeologické lokalitě Záwíjit el-Arján.

Pohádkově vypadající Jeskyně víl v Českém Švýcarsku je pískovcový převis vytváří nad pravým břehem Křinice ve střední části Kyjovského údolí.

Měděnka je modrozelená patina tvořící se na povrchu měděných a bronzových předmětů, přičemž vrstva měděnky brání další korozi.

Škroby jsou konečný produkt fotosyntézy rostlin. Využití nacházejí škroby například v potravinářství, v kvasném průmyslu, ve farmacii, k výrobě lepidel, nátěrů a apretur a pro výrobu škrobových derivátů.

Sulfid kademnatý má podobu žluté tuhé látky známý také jako kadmiová žluť.

Nasycený uhlovodík propan je společně s butanem součástí běžně používané topné směsi uhlovodíků, označované jako propanbutan.

Nazcové vytvořili na planině Nazca obrazce tvorů.

Velice tvrdé, pevné, pružné a přitom trvanlivé a vlivům počasí odlávající dřevo teak se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku, lodí a dalších výrobků, které musí přežít vystavení vlivům počasí.

Massasijské pyramidy.

Benzen se používá v průmyslu jako rozpouštědlo a jako výchozí látka pro výrobu řady výrobků. V malém množství se přidává do benzínu pro zlepšení oktanového čísla.

Automatičtí opravárenští roboti, mechanoidi vizuálně vypadají jako velké ploché stonožky z kovu. Vypadají zvláštně, ale prý to jsou v podstatě živé bytosti, a zdá se, že celkem inteligentní.

Jantarová komnata proslula i jako osmý div světa. Jantarová komnata je místnost s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru.

Císař Peťas si přivedl dělníky zpět do loděnic a na stavby.

Oxid dusný neboli rajský plyn nachází díky nízké toxicitě uplatnění především v medicíně jako bezpečné anestetikum i analgetikum.

Frachťák TL-1200 je menší nákadní kosmická loď.

Francouzská Akvitánie nese název bývalého Akvitánského vévodství.

Fúzní elektrárna 182 vyrábí elektrickou energii.

Technická olympiáda žákovských týmů.

Další články:

Arboretum Americká zahrada Chudenice se nachází v lesním komplexu zhruba 2 kilometry od Chudenic.

Strom tuje západní má úzkou kuželovitou korunu.

Moskvu a Vladivostok na Dálném východě spojující Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční trať na světě i hlavní dopravní tepna Ruska.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů