Oko

Maják v Alexandrii

Ve třetím století před Kristem byl v Alexandrii postaven maják, aby lodím zajistil bezpečnou plavbu mezi útesy, když připlouvaly do přístavu. V noci odraz jeho plamenů zářil do tmy, ve dne z něj stoupel sloup kouře. Byl prvním majákem na světě a stál na tomto místě 1500 let.

Maják stál na malém ostrově Faru ve Středozemním moři u pobřeží nedaleko Alexandrie. Tento rušný přístav založil Alexandr Veliký během svého pobytu v Egyptě. Maják dostal stejné jméno jako ostrov, na němž byl postaven. Stavba trvala asi 20 let a dokončena byla okolo roku 280 před Kristem během vlády egypského krále Ptolemánia II.

Maják na ostrově Faru sestával ze tří mramorových věží postavených na základech vytvořených z mohutných kamenných kvádrů. První věž byla pravoúhlá a vyplňovaly ji místnosti, v nichž bydleli dělníci a vojáci. Na vrcholu této věže byla menší, osmihranná věž s rampou spirálovitě vedoucí až k vrcholové věži. Ve vrcholové části věže ve tvaru válce hořel v noci ohěň, který ukazoval lodím bezpečnou cestu do přístavu. Vrchol věže zdobila socha boha Poseidona. Celková výška majáku činila 117 metrů.

K udržování ohně bylo potřeba velké množství paliva. Zásoba dřeva se dopravovala na vozích teženými koňmi nebo mulemi vzhůru po spirálovité rampě. Plázy bronzu, které byly postaveny za ohněm, odrážely jeho světlo ven na moře. Zář byla viditelná až do vzdálenosti 50 kilometrů. Ve dvanáctém století po Kristu už byl přístav v Alexandrii ta zanesen naplaveninami bahna, že jej již lodě nemohly využívat. O maják se přestalo pečovat. Bronzové pláty, které sloužily jako zrcadla, byly pravděpodobně roztaveny na výrobu mincí. Ve čtrnáctém století byl Farský maják zničen zemětřesením. O několik let později využili muslimové zbořeniště k tomu, aby zde vybudovali pevnost. Ta byla od té doby několikrát přestavěna a ještě dnes ji můžeme vidět na místě, kde stával první maják na světě.


Další články

Europa Park ve městě Rust na jihozápadě Německa je nejoblíbenějším zábavním parkem v Německu.

Moskvu s Vladivostokem spojující Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční tratí na světě i páteřní dopravní tepnou Ruska.

Světlo světa spatřila káva na území, kde se dnes rozkládá Etiopie.

Ze středověkého gotického hradu přestavěný zámek Bruntál stojí přímo v centru stejnojmenného města na severu Moravy.

Jihomoravský zámek Lednice a přilehlý park, leží pouhých 8 kilometrů od Valtic. Novogotický zámek tvoří součást světoznámého lednicko-valtického areálu zařazeného do seznamu Unesco.

Příznivé středomořské klima je charakteristické teplými a suchými léty následovanými mírnými děštivými zimami.

Přírodní termální jezero Hévíz v Maďarsku.

Na horké maliny se hodí sklenička, do které horké maliny nalijeme společně s pudinkem, zmrzlinou a do jemna vyšlehanou šlehačkou.

Móda ve starověkém Egyptě se po tisíce let téměř neměnila.

Nejpohodlnější způsob práce je pracovat z domu neboli Home Office je flexibilní výkon prácovní činnosti z domova mimo prostory kanceláří na plný nebo částečný úvazek. Home Office prochází oboustranným růstem obliby a tento způsob výkonu práce jde trendu naproti.

Cestování na Krétu letadlem.

Ze starověku pochází Velká pyramida v Gíze.

Automobily Škoda 105 a 120 vyráběné v AZNP Mladá Boleslav.

Tažný pták čáp černý hnízdí většinou vysoko na stromech.

Obec Svatý Jan pod Skalou je jedno z nejkrásnějších míst středních Čech.

Starověký Maják v Alexandrii postavený ve Středozemním moři u pobřeží nedaleko Alexandrie, aby lodím zajistil bezpečnou plavbu mezi útesy.

Články:

Jaké způsoby přípravy kávy jsou nejběžnější a jaké jsou výsledné nápoje. Káva není jen tak obyčejný nápoj, dodává dobrou náladu a pro mnohé z nás je i součástí našich každodenních rituálů. Řada z nás si den bez tohoto tmavého voňavého nápoje snad ani nedokáže představit.

Francouzský průmyslník Louis Renault je spoluzakladatel stejnojmenné automobilové firmy.

Na břehu Munického rybníka stojí lovecký zámek Ohrada, určený původně k pořádání okázaých lovů pro reprezentační účely.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů