Oko

Keltská společnost

V období 7. až 5. století př.n.l. se keltské osídlení rozkládalo od Francie až po Karpaty a to včetně Britských ostrovů, Španělska, severní Itálie a části balkánského poloostrova. Z 5. století př.n.l. pocházejí první písemné památky o Keltech a jejich úzkých kontaktech s Řeky, Etrusky a Římany.

V roce 278 př.n.l. se Keltové usadili i v Malé Asii. V 1. století př.n.l. byly keltské kmeny pod římskou nadvládou, jejich území na sever od Dunaje obsadili Germáni. Ve 3. a 2. století př.n.l. žil na území Čech keltský kmen Bójů, na Slovensku to byl v 1. století př.n.l. keltský kmen Kotínů. Rozvinutý obchod s železem, solí a hospodářskými produkty jako i společenská organizace kmenů umožnily velmi rychlý rozvoj keltské civilizace po celém jimi osídleném území. Společnost Keltů tvořila vládnoucí vrstva, svobodní řemeslníci, rolníci a vojsko. Do vládnoucí vrstvy patřili i osoby, jež měli označení druid.


Další články

Jantarová komnata proslula i jako osmý div světa. Jantarová komnata je místnost s bohatou nástěnnou výzdobou z jantaru.

Velice tvrdé, pevné, pružné a přitom trvanlivé a vlivům počasí odlávající dřevo teak se používá na výrobu venkovního zahradního nábytku, palub lodí a dalších produktů, které jsou vystavené vlivům počasí.

Oxid dusný neboli rajský plyn nachází díky nízké toxicitě uplatnění především v medicíně jako bezpečné anestetikum i analgetikum.

Francouzská Akvitánie nese název bývalého Akvitánského vévodství.

Dějiny Sithů od nejstaršího období.

Pohádková Jeskyně víl v Českém Švýcarsku je pískovcový převis vytváří nad pravým břehem Křinice ve střední části Kyjovského údolí.

Sithská věda a vědomosti.

Hlodavec pocházející z Východní Afriky rypoš lysý se dožívá velmi dlouhého věku a odolává rakovině. Za pozornost stojí také skutečnost, že rypoš lysý žije v atmosféře, v níž by se jiný savec udusil.

Dýmovnice na TIE Defenderech, abychom zmátli nepřítele.

Runy mají původ v keltské abecedě a připisuje se jim moc věšteb.

Lehké kulomety M249 SAW jsou nabíjeny nábojovým pásem s 200 náboji, ale může používat i krabicové zásobníky z M4 a M16.

Aktivní uhlí má pórovitou strukturou a velký vnitřní povrch, díky čemuž může adsorbovat široké spektrum látek.

Náhradní díly pro lehké frachťáky B-7 s přepravní kapacitou 50 metrických tun.

Jaký je význam slovního spojení ad hoc.

Fúzní elektrárna 177 vyrábí elektrickou energii.

Keltská společnost je tvořená vládnoucí vrstvou, svobodnými řemeslníky, rolníky a vojskem.

Další články:

Chlorofyl neboli listová zeleň slouží rostlinám k fotosyntéze.

Rozlehlý vavřínový prales na ostrově Madeira, jemuž zakroucené větve až šest set let starých stromů dodávají společně s mlhou místu mýtickou atmosféru.

Moskvu a Vladivostok na Dálném východě spojující Transsibiřská magistrála je nejdelší železniční trať na světě i hlavní dopravní tepna Ruska.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů