Oko

Kykladské ostrovy

Kykladské ostrovy
Kykladské ostrovy, Ermoupoli na ostrově Syros. Obrázek: Wikipedia, autor: Hans Peter Schaefer.

Kykladské ostrovy se rozkládají v Egejském moři mezi řeckou pevninou a ostrovem Kréta. Sám jejich název vypovídá o jejich rozmístění - cyclos znamená v řečtině kruh. 220 ostrovů a ostrůvků, které Kykladské ostrovy tvoří, je uspořádáno do zhruba kruhovitého tvaru.

Nejznámějším z Kykladských ostrovů je Théra (Santorini), jejž tvoří tři oddělené části, které jsou pozůstatkem sopky. Údajně v roce 1500 př. n. l. došlo na ostrově Théra v sopečnému výbuchu. Podle názoru odborníků zhruba stokrát silnější než erupce sopky Krakatoa v roce 1883. Této sopečné erupci a s ní souvisejícími klimatickými změnami v oblasti tehdejšího Středomoří je přisuzován zánik mínojské kultury.

V současné době se Kykladské ostrovy řadí mezi nejpopulárnější turistické destinace. To má na řadě Kykladských ostrovů, především těch rozlohou menších, ke značným problémům zahrnujících erozi půdy, poškozování ostrovních ekosystémů a nadměrnou zástavbou.

V římských dobách byly Kykladské ostrovy označovány za perlu Hlellady, což však již dnes ne vždy platí v míře stejné, jako kdysi. Kykladské ostrovy jsou odlesněné, neúrodné a vyprahlé. Většina z nich nemá vlastní zdroj vody, která se na ostrovy musí dovážet.

Malé Kykladské ostrovy

Z Kykladských ostrovů se někdy ještě vydělují Malé Kykladské ostrovy, skupina malých ostrovů ležící zhruba uprostřed souostroví a je taktéž uspořádána přibližně do kruhu.

Najvětším ostrovem Malých Kykladských ostrovů (i celých Kykladských ostrovů) je Naxos o rozloze 428 čtverečních kilometrů. Druhým rozlohou největší je Amorgos. Mezi nimi leží pětice ostrůvků - Iraklia, Schinoussa, Keros, Koufonissi a Donoussa.

Ve srovnání s ostatními ostrůvky Malých Kykladských ostrovů je Naxos obrem. Je také nejúrodnějším a pouze na něm celoročně tečou malé vodní toky. V hlavním městě ostrova Choře stojí katolická katedrála jako připomínka období, kdy od 12. století ovládli Kykladské ostrovy křižáci a po nich až do sedmnáctého století Benátčané. Ve vnitrozemí ostrova se rozkládá rozlehlá planina Tragéa zajišťující ostrovu Naxos již od antických dob bohatství. Roste na ní na 200 000 olivovníků. Pohoří s horou Zas, s nadmořskou výškou 1001 metr nejvyšší horou oostrova, zadržuje oblaky a zajišťuje tak pro ostrov výrazně vyšší množství srážek, než je v této oblasti obvyklé.

Amorgos, s rozlohou 121 čtverečních kilometrů druhý nejrozlehlejší a zároveň nejjižněji situovaný ostrov Malých Kykladských ostrovů, je domovem zhruba dvou tisíc obyvatel.

Menší ostrovy pak jsou osídleny velmi řídce, avšak během turistické sezony se však počet lidí na ostrovech díky přílivu turistů až desetinásobně navyšuje.


Další články

Tropické ostrovy v Thajsku spojují orientální atmosféru s fungující infrastrukturou.

Ořezávátka na tužky a pastelky.

Malebný ostrov Ischia je také ostrovem zeleně a úchvatných scenérií i malebných městeček s osobitou architekturou a dlouholetou historií.

Původem z centrální Asie pocházející strom řečík pistáciový plodí plody známé jako pistácie.

Setkání s mistrem Yodou, který si chvilku svým vlastním originálním způsobem slovosledu moralizuje, nakousne téma princezny Leii a zahrávání si s Temnou stranou.

Rozlehlý řecký ostrov Kréta se zvedá z azurově modrých vod Středozemního moře.

Ples robotů pod záštitou císaře Peťase navazuje na první ročník každoroční tradicí.

Při cestě na renesanční zámek Kratochvíle je třeba projít vstupní bránou v obvodové zdi obklopující celý zámecký areál a překročit vodní příkop.

Císař a uživatel Síly Peťas si dělá, co uzná za vhodné.

Vyrobené umělé diamanty jsou forma uhlíku.

Bohyně pravdy je postrachem zkorumpovaných úředníků. Díky Bohyni pravdy, jež pohledem do nitra inteligentní bytosti dokáže odhalit, zda mluví pravdu, udržuje galaktické impérium míru korupce na i v celovermírném měřítku bezkonkurenčně nízké úrovni.

Státní zámek Teplice byl vystavěn na zbytcích předchozího románského kláštera.

Cvičení flotily Peťasova galaktického impéria.

Medvědice lékařská je stálezelený keř z čeledi vřesovcovité.

Lucie, Vlasta a Terezka na hlídce na kopci nad údolím řeky Mže.

Štíhlý listnatý strom jeřáb ptačí roste také na skalnatých svazích a v lesních lemech.

Strážce labské vodní cesty hrad Střekov se vypíná na skále nad řekou.

Kykladské ostrovy se rozkládají v Egejském moři mezi řeckou pevninou a ostrovem Kréta.

V současné době se Kykladské ostrovy řadí mezi nejpopulárnější turistické destinace.

Články:

Z gotické vodní tvrze přestavěný zámek Vrchotovy Janovice je dnes opraven.

Rostlina motar přímořský má dužnaté listy. V jednotlivých prostředích má různé růstové formy.

Obilnina a pícnina rosička útlá přináší obživu také do nepříliš úrodných oblastí.

Listnatý jilm habrolistý často roste v lužních lesech a v parcích.

Umělá slonovina parkesin zahájila éru plastů.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů