Oko

Čínský čajový obřad

Čínský čajový obřad
Čínský čajový obřad. Obrázek: Wikipedia, autor: Neptunati.

Podobně jako v Japonsku, existuje také v Číně umění čaje. V čínské provincii Fu-ťien se rozvinul unikátní způsob přípravy zeleného čaje a oolongu nazyvaný kung-fu-čcha.

Kung-fu znají lidé v Evropě většinou jako bojové umění, to je však pouze jeden obor, ve kterém lze kung-fu dosáhnout. Kung-fu totiž neznamená pouze bojové umění, znamená to umění dotažené k dokonalosti, přičemž se může jednot o umění v rozmanitých oblastech lidské činnosti od výše zmíněného bojového umění, přes kaligrafii, výrobu něčeho nebo třeba sekání dřeva až po zmíněnou přípravu čaje. Samotný pojem kung-fu pochází ze 16. století z období dynastie Ming.

Na přípravu čaje se při čínském čajovém obřadu používá velmi malá čajová souprava s miničajníčkem a malými kalíšky z neglazované keramiky. Čajníček se nejprve vypláchne horkou vodou a naplní asi do třetiny (někdy až poloviny) čajovými lístky. Ty se spaří horkou vodou, která se ihned vylije. V dalším nálevu se už lístky nechají vyluhovat asi půl minuty. Čaj se nalije do kalíšků a přitom se čajníčkem pravidelně pohybuje dokola, aby měli všichni stejně silný nálev. Pak se lístky znovu zalijí, ale nechají se luhovat zhruba o 10 vteřin déle. příprava čaje A tak se to opakuje asi pětkrát za sebou, přičemž luhování každého dalšího nálevu je vždy o něco delší než předchozího (asi o čtvrt minuty). Cílem je, aby měly všechny nálevy stejnou chuť. Čínská čajová keramika používaná při kung-fu-čcha bývá vyrobena ve stylu I-sing (Yixing). Název keramika nese podle města I-sing v provincii Ťiang-su, kde se těžila hlína na její výrobu. Staré čajové šálky a konvičky vyrobené mistry z této oblasti bývají vyvažovány zlatem. příprava čaje Charakteristické pro tuto keramiku je, že není glazována a porézní povrch uvnitř se zpevňuje tak, že se v konvici tři hodiny vaří starší čajové listy nebo se v ní několikrát převaří silný čajový nálev. Olej z listů se přitom uvolní a zaplní póry ve vypálené hlíně. Čím mocnější vrstva, tím lépe. V jižních a jihozápadních provinciích Číny používají národnostní menšiny různé sorty lisovaného černého čaje, poskytující silný výluh, k nimž ještě přidávají nejrůznější druhy koření (zázvor, badyán, kardamom, skořici plus kombinace) nebo jej pijí s mandlemi.


Další články

Pacifické ostrovy Galapágy leží v rovníkové oblasti Tichého oceánu.

Kulturní rostlina čajovník čínský dává lidem lístky, ze kterých se připravuje čaj.

Co znamená zkratka PF na novoročním přání, jaké jsou její kořeny a kdy se začala používat.

Akumulátory jsou technická zařízení na opakované uchovávání energie, obvykle elektrické.

Čínský čajový obřad používá velmi malou čajovou soupravu s miničajníčkem a malými kalíšky z neglazované keramiky.

Články:

Japonský čajový obřad nese znaky ovlivnění zenovým buddhismem.

Novoroční přání se staly jedním z novoročních zvyklostí. Často se označují písmenky PF což je zkratka odvozená z francouzských slov pour féliciter.

40 kilometrů dlouhý podzemní systém Amatérská jeskyně se nachází v Moravském krasu.

V polovině 19. století objevené Údolí velryb je místo, kde již 40 milionů let odpočívají fosilie dvacet metrů dlouhých tvorů, předchůdců dnešních velryb, kteří tehdy žili v teplých vodách zdejšího mělkého zálivu.

Kamenné uhlí slouží jako palivo. Slouží jako zdroj tepla i energie k dalšímu využití.

Vtip linecká kolečka v Linci na běžeckém stadionu.

Jeskyně krystalů v Mexiku nedaleko města Naica v mexickém státě Chihuahua je proslulá krystaly selenitu, což je odrůda sádrovce.

Palivo má schopnost za vhodných podmínek zapčít a udržet chemickou reakci spalování, při kterém se uvolňuje chemická energie obsažená v palivu a přeměňuje se především na tepelnou energii, již lze následně využít.

Čínský čajový obřad používá velmi malou čajovou soupravu s miničajníčkem a malými kalíšky z neglazované keramiky.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů