Oko

Město Benátky, Itálie

Velký kanál, město Benátky, Itálie
Velký kanál, město Benátky, Itálie. Obrázek: Wikipedia, autor: Tony Hisgett.

Město Benátky v severní Itálii se rozprostírá na téměř sto dvaceti ostrovech v mělké Benátské laguně, novější části města pak byly vybudovány na pevnině (Mestre).

Město Benátky má jedinečnou atmosféru, jeho fascinující půvab je výsledkem prosperity města v minulosti, kdy tento silný městský stát vlastnil válečné loďstvo a stal se jedním z největších středověkých měst.

Z někdejší moci již sice nezůstalo nic, ale město Benátky má naštěstí v současné době dostatek zámožných dobrodinců, kteří uchovávají něco z jeho nádhery. A je to nutné, voda, která je v Benátkách všudypřítomná, je na druhou stranu neustálou hrozbou. V poslední době zalévá náměstí i ulice města stále častěji. Acgua alta, záplavy způsobené přílivem přináší z moře sůl, která poškozuje zdi.

Město Benátky je protkáno zhruba stovkou kanálů, přes které se klenou kamenné mosty a na kterých panuje čilý dopravní ruch. Nejproslulejší z nich je je Canal Grande, 4 kilometry dlouhý a 70 metrů široký kanál, který prochází přímo středem města.

Historické město Benátky oplývá množstvím kulturních a uměleckých památek, z nich jmenujme Náměstí svatého Marka, baziliku svatého Marka, Dóžecí palác, galerii Galleria dell'Accademia, most Ponte di Rialto a mnoho dalších.

Každoročně se v únoru město Benátky obleče do pestrobarevného hávu, začne zde proslulý benátský karneval. Slavnost trvá deset dnů. Důležitou součást benátského karnevalu tvoří nejrůznější masky. Vrcholem je volba nejkrásnější masky, která se koná o posledním karnevalovém víkendu. Slavnost končí večer před Popekeční středou.


Další články

Na kuřecí vývar s nudlemi přijde vhod kuřecí maso, které se doplní mudlemi, zeleninou a kořením.

Francouzské město Paříž se rozkládá po obou stranách řeky Seiny.

Topinambur pochází ze severní Ameriky. Jeho jméno je odvozeno od indiánského kmene Tupinambů, kteří topinambury představili evropským kolonistům.

Marinovaná a poté grilovaná kuřecí křídla jsou spojena s letní dobou grilování.

Zakázané město v Pekingu je čtvrť, jenž byla sídelním palácem čínských císařů.

Po upečení bývá kuřecí roláda podávána nejlépe doplněná o bramborovou kaši a nakládanou zeleninou.

Ve čtyřech poschodích vybudované podzemní město Kaymakli a Derinkuyu je situováno na náhorní plošině.

Půvabný zámek Jemniště byl v barokní podobě dokončen v roce 1724 podle návrhu architekta Františka Maxmiliána Kaňky a později přestavěn.

Statný jasan může dorůst do výšky až 40 metrů.

Původně gotická tvrz přestavěná na zámek Březnice stojí ve stejnojmenném městě na Příbramsku.

Andělika lékařská je užitečná rostlina, v kuchyni je perlou gastronomie.

Australské město Perth v západní Austrálii leží na řece Swan River.

Barokní a později klasicistní a empírový zámek Ratibořice proslul jako místo vrcholných jednání evropského i světového významu.

Benátky jsou romantické, malebnými kanály protkané, úžasnými historickými paláci poseté, s bohatou dávnou minulostí i významnými uměleckými sbírkami proslulé město, na které může být Itálie právem pyšná.

Články:

Tvrdé, těžké, pružné a trvanlivé dřevo hickory z některých severoamerických ořechovců.

Hustý kuřecí kaldoun doplněný játrovými knedlíčky má potenciál stát se jedním z chutných chodů oběda.

Statný jasan ztepilý dorůstá výšky 30 až 40 metrů a roste po téměř celé Evropě.

Čas plyne z minulosti do budoucnosti.

Monumentální mauzoleum stojí na vysokém piedestalu.

Město Benátky je často označováno jako "město na vodě". Historické, umělecké a kulturní dědictví z tohoto města činí světové kulturní centrum nejen Itálie.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů