Oko

Švestka obecná

Švestka obecná
Švestka obecná. Obrázek: Wikipedia, autor: AxmanP2.

Švestka obecná je strom plodící černomodré ojíněné peckovice elipčitého tvaru známé jako švestky.

Malý strom švestka obecná dorůstá do výšky 6 až 15 metrů a tloušťky kmene 50 centimetrů a široce vejčitou korunou. Kůra švestky obecné je v mládí tmavošedá a hladká, ve stáří se mění v hnědošedou, slabě rozpukanou borku. Letorosty jsou přímé, hranaté, zelenavé nebo červenohnědé, starší větévky tmavohnědé. Pupeny jsou střídavé, kuželovité, černohnědé nebo nafialovělé, jemně plstnaté. Listy jsou střídavě postavené, vejčité, zašpičatělé, pilovité, na rubu slabě pýřité a matně zelené.

Švestka obecná kvete v dubnu. Oboupohlavné květy jsou zelenavě bílé, 1,2 až 2 centimetry široké, dlouze stopkaté, rostou v chudých svazečcích.

Plody švestky obecné jsou černomodré ojíněné peckovice elipčitého tvaru, více než 2 centimetry dlouhé, se šťavnatou, chutnou dužinou. Pecka je zploštělá, hnědá a brázditá, jádro vejčité. Dozrává v září.

Švestka obecná klíčí epigeicky. Semenáčky mají dužnaté, obvejčité dělohy. Prvotní listy jsou podobné listům dospělého stromu.

Švestka obecná se od nepaměti pěstuje jako ovocný strom. Vznikla patrně jako kříženec myrobalánu a trnky. V současné době je švestka obecná rozšířena po celé Evropě, Střední a severní Asii. Vytváří velké množství sort pěstovaných pro chutné plody a označované jako švestka, bluma, slíva, špendlíky apod.

Dřevo švestky obecné je červenohnědé, pevné, středně tvrdé, pružné, avšak málo trvanlivé. Používalo se v řezbářství a truhlářství, především k vykládání nábytku v kombinaci s jinými, světlými dřevy.


Další články

Přiměřeně osolený cuketový guláš zahustí mouka nebo střídka chleba. Oloupanou cuketu nakrájíme spolu s oloupanými brambory na menší kostičky.

Renasanční zámek Kratochvíle se do značné míry dochoval v původní podobě.

Poctivý stříbrný pražský groš nechal ze stříbra razit český král Václav jako hodnotnou minci.

Uvařený guláš z dýně bývá v létě na talíři v hojné míře vídán, podáváme jej s chlebem.

Státní zámek a hrad Bečov nad Teplou uchovává ve svém objektu Relikviář svatého Maura. Město Bečov nad Teplou se zámkem a hradem se nachází na území chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Oblak Cirrus se podobá kadeřím či koňskému ocasu.

Moderní protonová léčba umožňuje zacílit při léčbě přímo na nádor.

Kamencové jezero u Chomutova zabírá plochu více než šestnáct hektarů.

Žába ropucha obecná se živí hmyzem, červy a pavouky.

Kočičky do vázy jsou z keře vrby jívy.

Bílý pepř se připravuje složitým postupem z vyzrálých červených bobulí pepře.

Zámek Fryštát v Karviné-Fryštátě se dochoval jako jediný ze tří zámků, které se ještě v minulém století ve městě nacházely.

Co je to štěstí a jaké cesty k němu vedou, jak ho dosáhnout?

Zámek Bluščov v Polsku.

Švestka obecná plodí peckovice modré až fialové barvy, mírně nasládlé chuti, které se konzumují syrové, konzervované mražením nebo kompotované, vyrábějí se z nich povidla, plní se jimi ovocné knedlíky, buchty i koláče, nebo se suší.

Články:

Textilní vlákna sisal se získávají z listů agáve sisalové pěstované v tropických a subtropických oblastech obou polokoulí.

Připravený guláš z hlívy ústřičné zahustíme moukou a podáváme s houskovým knedlíkem.

Kvetoucí zahrada v červenci je čas počínajícího sklízení bohaté úrody.

Horský hotel Ještěd je téměř 100 metrů vysoká stavba ve tvaru jednodílného rotačního hyperboloidu s kruhovým půdorysem.

Zázvor jsou oddenky zázvorovníku lékařského.

Švestka obecná bývá součástí ovocných sadů.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů