Oko

Jerlín japonský

Jerlín japonský
Jerlín japonský. Obrázek: Wikipedia, autor: Prazak.

Jerlín japonský je opadavý listnatý strom, výjimečně keř, pocházející z Číny a Koreje, který je známý také pod svým latinským jménem Sophora japonica.

Na území Evropy roste jerlín japonský v mnoha parcích a ulicích.

Jerlín japonský kvete pozdě, až od srpna do září. Volná latovitá květenství se zvláště bohatě vyvinují u nezastíněných stromů a teké v teplých periodách. Jedovaté plody, 5 až 8 centimetrů dlouhé a typicky zaškrcované, zůstávají i ve zralém stavu uzavřené a visí přes zimu na stromu.

Jerlín japonský dorůstá do výšky 15, výjimečně až 25 metrů a obvykle má široce kulovitou korunu o průměru 30 až 40 metrů, avšak existují i válcovité kultivary.

Poupata jerlínu japonského obsahují flavonoid rutin a v lidovém léčitelství sloužila dříve proti žilní nedostatečnosti. V Číně se květy jerlínu japonského používají také k barvení látek. Dříve se jimi barvila žlutá roucha mandarinů.

Dřevo jerlínu japonského je vhodné k soustružení a používá se k výrobě hudebních nástrojů.

Taxonomicky je jerlín japonský řazený do čeledi bobovitých.

Převislá odrůda jerlínu japonského se vyznačuje malebným vzhledem, avšak obvykle nekvete. Tato odrůda bývá často štěpována jako vysokokmen.

Jerlín japonský vyžaduje slunné stanoviště s dostatkem vláhy a živin, nesnáší však zamokřené těžké půdy. Zatímco dospělé stromy jerlínu japonského dokážou v mnohých případech odolávat i silnějším mrazy, mladé semenáčky však může mráz poškodit.


Další články

Zámek Drahenice na Příbramsku tvoří dvě jednopatrová křídla situovaná di tvaru písmene L.

Město Roudnice nad Labem leží na levém břehu řeky Labe v okrese Litoměřice.

Zimní sport curling využívá jako sportovní náčiní smeták.

Průmyslovým způsobem vyráběné umělé hmoty provázejí současného člověka během celého jeho života.

Žába ropucha obecná se živí hmyzem, červy a pavouky.

Tomel japonský je ovoce pocházející z Číny.

Zdobným dojmem působící japonské stěny jsou posuvné a mnohdy značně variabilní.

Státní zámek a hrad Bečov nad Teplou uchovává vzácný Relikviář svatého Maura. První písemná zpráva o městě Bečov nad Teplou pochází z roku 1354.

Časně jarní kočičky ve váze jsou natrhány z keře vrby jívy.

Renesanční zámek Kratochvíle se dochoval ve své původní podobě.

Poctivě kvetoucí begonie potřebuje dostatek rozptýleného světla, nesnáší však přímé slunce.

Uvařený guláš z dýně bývá v létě na talíři v hojné míře vídaným hostem, podáváme jej s chlebem.

Debrecínský guláš s debrecínskými párky.

Vodní hrad Budyně nad Ohří stojí na břehu řeky Ohře.

Navzdory svému druhovému jménu není jerlín japonský původní v Japonsku, kam byl jen zavlečen. Původní areál rozšíření zahrnuje oblasti Dálného východu, především Čínu a Koreu.

Články:

Kvalitní přírodní textilní vlákno sisal se vyrábí z listů agáve sisalové pěstované v tropických a subtropických oblastech na obou zemských polokoulích. Dekorační sisal nalézá využití také při floristice, aranžování, ale také při tvorbě esteticky přitažlivých dekoračních předmětů.

Městská kmenná kašna v Kutné Hoře sloužila obyvatelům tohoto středočeského města od roku 1495, kdy byla dokončena, jako cenný zdroj vody.

Zázvor jsou oddenky zázvorovníku lékařského, pěstované jako kulturní plodina a používané jako koření. Sušený zázvor je vhodný pro přípravu nápojů a dochucení pokrmů. Oddenek má velmi aromatickou a výrazně pálivou chuť.

Předem připravené mořidlo na zvěřinu přijde vhod především pro přípravu jakostních druhů zvěřiny - svíčkové, kýty, hřbetu apod.

Středočeský zámek Roudnice nad Labem vznikl z románského hradu.

Jerlín japonský se pěstuje jako okrasný strom v zahradách a parcích jednak pro svůj vzhled, jednak pro pěkné květenství.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů