Oko

Visuté zahrady Semiramidiny

Visuté zahrady Semiramidiny
Visuté zahrady Semiramidiny v představě umělce. Obrázek: Wikipedia, autor: holandský malíř Maarten van Heemskerck (1498-1574).

Nádherné Visuté zahrady Semiramidiny měly být k vidění před více než dvěma tisíci lety ve starověkém městě Bybylon. Podle legendy nechal Visuté zahrady Semiramidiny vybudovat na terasách paláce babylonský král Nabukadnesar II., aby potěšil královnu Amytis.

O existenci Visutých zahrad Semiramidiných však neexistují nezvratné důkazy. Objevitel starověkého Babylonu německý archeolog Robert Koldewey však ve městě vykopal zbytky kamenné stavby, která bývá mnohdy právě za visuté zahrady považována.

Visuté zahrady Semiramidiny jsou považována za druhý div starověkého světa.

Starověký historik Diodóros Sicilský Visuté zahrady Semiramidiny popisuje následovně: "Visuté zahrady Semiramidiny nebyly vystavěny Semiramis, která založila město, ale pozdějším vládcem, nazývaným Kýros, pro kurtizánu, která pocházela z Persie. Umělá výsadba měla napodobovat perskou zemi. Tato zahrada byla 400 stop čtverečných velká a stoupala až na vrchol hory, kde byla budova a otevřené místnosti, jako je u divadla. Schodiště k zahradě nesly odstupňované oblouky, které podepíraly celou zahradu. Nejvyšší oblouk, na kterém ležela celá plocha zahrady, byl 50 loktů vysoký. Zahrada samotná byla obklopena cimbuřím a valy. Stěny byly mohutné, postavené s nemalou péčí a náklady; byly 22 stop silné a byly v nich 10 stop široké průchody. V několika patrech této stavby byly položeny trámy a velké kameny, každý 16 stop dlouhý a 4 široký. Střecha nad tím vším byla nejprve pokryta rákosím, zalitým množstvím síry (nebo asfaltu), a na to pak byly položeny dvojitě dlaždice spojené tvrdou a odolnou maltou. Nad tím vším byly položeny pláty olova, uložené tak, aby odváděly vodu a základy tak netrpěly hnilobou. Na to vše byla položena zemina v síle dostatečné pro růst největších stromů. Když byla položena půda rovná a hladká, byla osázena všemi druhy stromů, které jak svou krásou, tak i velikostí těšily oko divákovo. Nosné oblouky, které na sebe navazovaly, skrývaly množství místností rozličných tvarů a účelů. Byla tam i místnost se stroji, které přiváděly velké množství vody z řeky Eufrat, a prostřednictvím potrubí, které bylo skryto před zraky pozorovatelů, ji dodávaly až na podstavu se zahradou."


Další články

Koloseum v Římě měří po obvodu téměř 500 metrů.

Kamenná Pravčická brána stojí 5 kilometrů východně od Hřenska.

Město Sankt Peterburg tvoří obdivuhodný architektonický celek.

Německý romantický spisovatel Karel May se vyznačoval značnou uměleckou plodností.

Sladké pečené jedlé kaštany lze použít i namísto brambor.

Esenciální vavřínový olej se vyrábí ze stromu Vavřínu vznešeného, botanicky také známého také jako Laurus nobilis.

Opadavý listnatý topol bílý roste podél řek i jako pionýrský druh na spáleništích a čerstvých pasekách.

V místě středoveké tvrze vzniklý zámek Blansko byl během šedesátých let zrekonstruován do původní podoby.

Tepelné polštářky dovolují v zimě se zahřát.

Dozlatova osmažený cuketový bramborák s krémovým dipem bývá na talíři vítaným hostem.

Monumentálním dojmem působící Dianin chrám stojí v areálu Valtice v podobě římského vítězného oblouku a je zasvěcen patronce lovu Dianě.

Visuté zahrady Semiramidiny jsou někdejší starověká památka v Babylóně řazená mezi sedm divů světa. Podle legendy byly Visuté zahrady vybudovány pro královnu Amytis, která vyrostla v zelené Médii a stýskalo se jí po horách a rostlinách.

Články:

Na pohled svým vzhledem vizuálně přitažlivý minerál malachit nalézá využití také ve šperkařství. Tento minerál je neprůhledný a obvykle mívá zelenou barvu, která se může pohybovat v řadě odstínů od světle zelené až po černozelenou.

Sezona cuket právě vrcholí. Sametově jemná zapečená cuketa se v troubě hřeje zhruba čtvrthodinku, během které se vyladí její chuť. Cítíte tu vůni?

Na vyvýšeném místě uprostřed řecké metropole stojící antický athénský chrám Parthenon dominoval v době vrcholu starověkého rozkvětu městu Athény a byl jeho hlavním chrámem zasvěceným božské patronce města Athény bohyni Athéně Parthenos (Panenské).

Tropické tichomořské Havajské ostrovy jsou padesátým americkým státem a také skutečným přírodním eldorádem. Tanečnice hula, květinové věnce, pestrobarevné korálové útesy plné úžasných ryb a pohoda pod palmami, to je asi obrázek, který se většině z nás vybaví, když se řekne slovo Havajské ostrovy.

Podle legendy nechal Visuté zahrady Semiramidiny vybudovat na terasách paláce babylonský král Nabukadnesar II., aby potěšil královnu Amytis.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů