Oko

Kolesová rypadla

Kolesové rypadlo KU800/12 v Sokolovském revíru na lomu Jiří
Kolesové rypadlo KU800/12 v Sokolovském revíru na lomu Jiří. Obrázek: Wikipedia, autor: AlBi.

Kolesová rypadla jsou pozoruhodná nejen díky svým mimořádným rozměrům, ale také množstvím materiálu, který dokážou během jediné směny vykopat. V se dělí na velkostroje a kolesové nakladače.

V povrchových dolech těží kolesová rypadla rozmanité druhy potřebných surovin již po dobu přibližně sta let. První z nich se do práce zapojila ve dvacátých letech 20. století, kdy pomáhala se snímáním nadložních vrstev zeminy kryjících ložiska nerostných surovin. I když koncept kolesových rypadel se od těch dob nezměnil, samotné stroje se zvětšily, rozměry kolesových rypadel se začaly zvětšovat již v meziválečném období, ten pravý spád však zvětšování jejich rozměrů nadralo až po jejím skončení. První opravdoví giganti pracovali v povrchvých dolech německých těžebních společností, těžili uhelná ložiska u Kolína nad Rýnem. Vznikla kolesová rypadla s rypadly o průměru 16 metrů, celkově měřící 180 metrů a vážící kolem 5000 tun.

Časem pak vznikla kolesová rypadla vážící 13 000 tun, schopná za hodinu odkopat 12 500 krychlových metrů zeminy a poté ještě větší a výkonnější obři.

Konstrukce kolesových rypadel umožňuje nepřetržitý provoz, přerušovaný pouze při údržbě či modernizaci a zároveň dosahují mnohdy až neuvěřitelné životnosti.


Další články

Jupiterská Velká rudá skvrna je gigantický atmosférický vír.

Co je to stetoskop a jeho vznik v devatenáctém století.

Upravená předzahrádka tvoří přístupový prostor k domu.

Jeden z nejpopulárnějších papoušků kakaduů, kakadu bílý, má prodloužená pera na hlavě ve formě chocholky.

Malý pěvec strnad obecný hnízdí 2 až 3 krát ročně. Podobně jako lidé, mají i strnadi svá nářečí, respektive druhy zpěvu.

Na skalním říčním ostrohu nad řekou Malší se tyčící Hrad Pořešín byl založen na začátku čtrnáctého století rodem Bavorů ze Strakonic.

Najemno uvařený cuketový guláš bývá v létě na talíři často vídaným hostem, jej podáváme s chlebem.

Kostel Panny Marie před Týnem se může pyšnit dvěma věžemi.

Jako největší dosud obývaný hrad známý Pražský hrad dotváří podobu pražských Hradčan.

Mravenečník velký žije v Jižní Americe na území Guatemaly, Argentiny a Paraguay.

Ostrov Gran Canaria v souostroví Kanárské ostrovy, kde lze navštívit barvitá zákoutí.

Severočeský hrad Krupka byl založen v souvislosti s objevením zdejších nalezišť cínových rud a započetím těžby cínu v této oblasti.

Pražský Nový hrad u Kunratic krále Václava IV.

Kolesová rypadla překvapují nejen rekordními rozměry, ale také množstvím zeminy, kterou dokážou během jediné směny vykopat, dělí se na velkostroje a kolesové nakladače.

Články:

Pískovcový skalní převis a podzemní prostory známé jako Jeskyně víl zdobí každým rokem v zimě unikátní ledová výzdoba vytvořená ledovými rampouchy různých velikostí. Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky?

Středověký hrad Hněvín do jehož do té doby dochovaných zdí byla v roce 1879 zastavěna historizující budova restaurace.

Způsob, jak vznikají vzácné modré diamanty v zemských hloubkách přesahujících 600 kilometrů.

Čtyři základní fyzikální síly umožňují popsat všechny způsoby silového působení částic navzájem.

Připravené špenátové pesto se dá použít i při přípravě dipů, podává se nejlépe jako doplnění pokrmů.

Kolesová rypadla udivují nejen svými mimořádnými rozměry, ale také množstvím materiálu, který dokážou během jediné směny vykopat. Kolesová rypadla se dělí na velkostroje a kolesové nakladače.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů