Oko

Bledské jezero

Bledské jezero
Pohled na Bledské jezero. Obrázek: Wikipedia, autor: Giraud Patrick user:Loveless.

Bledské jezero na severozápadě Slovinska je krásný kout světa a jeho přírodní krása mu získala oblibu a zařazení mezi nejnavštěvovanější místa ve Slovinsku. Okolí jezera tvoří lesnaté stráně pohoří Pokljuka a Jelovica, za nimiž vystupují Karavanky a hřebeny Julských Alp.

Bledské jezero skýtá svým návštěvníkům půvabný panoramatický výhled na okolní celoročně zasněžené hory a také dvě pozoruhodnosti, z nichž jedna je ostrov vystupující z vod vod jezera (Blejski Otok), na kterém stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie (Cerkev sv. Marija Božja), na který lze doplout loďkou nazývanou zde pletna. Druhá místní pozoruhodnost je hrad (Blejski grad) z 11. století, tyčícím se nad Bledským jezerem.

Z dalších zajímavostí v blízkosti Bledského jezera zmiňme například slovanský hřbitov pocházející z 9. století.

Bledské jezero vzniklo na konci poslední doby ledové roztáním Bohinjského ledovce.

Vodou Bledské jezero jezero nezásobuje žádný významný přítok, jeho vody pocházejí především z podzemních zřídel.

Bledské jezero je vyhledávaným střediskem vodních i zimních sportů. Pravidelně se zde pořádají veslařské regaty a několikrát se zde konalo mistrovství světa ve veslování.


Další články

Monumentálním dojmem působí Dianin chrám stojící v areálu Valtice v podobě římského vítězného oblouku a je zasvěcen patronce lovu Dianě.

Koloseum v Římě měří po obvodu téměř 500 metrů.

Velká kanadsko-americká jezera tvoří soustavu pěti vzájemně spojených sladkovodních jezer na pomezí Kanady a USA.

Keříky s malými šupinatými listy přisedlými na dřevě tvořící Calluna vulgaris, neboli (vřes obecný), roste po téměř celé Evropě a severovýchodní části Malé Asie.

5 kilometrů východně od Hřenska stojící kamenná Pravčická brána tvoří největší přirozenou skalní bránu na našem kontinentu.

Zatopením kamencového dolu vzniklé Kamencové jezero Chomutov se nachází v Sokolovské hnědouhelné pánvi na severozápad od Sokolova, mezi Svatavou a Habartovem.

Severské ruské město Sankt Peterburg tvoří obdivuhodný architektonický celek.

Ledovcové Černé a Čertovo jezero na Šumavě vznikla obě během poslední doby ledové a dnes jsou obě zasazena do lůna překrásné šumavské přírody.

Sladké pečené jedlé kaštany lze použít i namísto brambor. Jedlé kaštany pečou pouliční prodejci snad na všech vánočních trzích.

Německý romantický spisovatel Karel May se vyznačoval značnou uměleckou plodností, jejímž výsledkem je bohatoust jím vytvořených uměleckých děl.

Esenciální vavřínový olej se vyrábí ze stromu Vavřínu vznešeného.

Opadavý listnatý strom topol bílý roste podél řek i jako pionýrský druh na čerstvě vysekaných pasekách či spáleništích.

V místě předchozí středoveké tvrze vzniklý zámek Blansko byl během šedesátých let dvacátého století zrekonstruován do původní podoby.

Korveta Mlsný hranostaj třídy Raider.

Dozlatova osmažený cuketový bramborák s krémovým dipem bývá na talíři vítaným hostem.

Bledské jezero na severozápadě Slovinska se pyšní hned dvěma turisticky atraktivními pozoruhodnostmi, ostrovem uprostřed jezera s kostelem Nanebevzetí Panny Marie (Cerkev sv. Marija Božja), na který lze doplout pomocí plavidla nazývaného zde pletna a hradem (Blejski grad) z 11. století tyčícím se nad Bledským jezerem.

Články:

Když sezona cuket vrcholí, záhony plodí záplavu cuket. Sametově jemná zapečená cuketa se v troubě hřeje zhruba čtvrt hodiny a během této doby se vyladí její chuť. Její vůně se line kolem.

Tropické tichomořské Havajské ostrovy jsou osamocený klenot uprostřed vod Tichého oceánu. Nazývají se také stát Aloha. Plošně největší je z Havajských ostrovů ostrov Hawaii, nejlidnatější Oahu. Reliéf Havajských ostrovů je sopečný, s příkrými svahy, které pokrývají úrodné sopečné půdy.

Starověké Visuté zahrady Semiramidiny stály před více než dvěma tisíci lety ve starověkém městě Bybylon.

Pražský Strahovský klášter, plným názvem Královská kanonie premonstrátů na Strahově, jehož chloubou je proslulá knihovna, požívá od roku 1989 ochranu jako národní kulturní památka České republiky.

Okolím Bledského jezera prochází řada turistických tras.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů