Oko

Kutnohorské stříbro

Pražský groš
Kutnohorské stříbro umožnilo ražbu pražských grošů, kvalitních a poměrně těžkých stříbrných mincí. Obrázek: Wikipedia, autor: The original uploader was Mzopw at Polish Wikipedia.

První dochované zmínky o městě Kutná Hora jsou odborníky datovány do 10. století, na výsluní se však začalo dostávat až za vlády Přemysla Otakara II. a především pak během vlády jeho syna Václava II.

I když se sice na území Čech těžilo stříbro již v předchozích dobách, v devadesátých letech 13. století byly v Kutné Hoře objeveny mimořádně bohaté žíly stříbra. Brzy se již zde stříbro začalo těžit a s nárůstem objemů vytěženého stříbra šel ruku v ruce též růst počtu obyvatel města. Koncem 13. století se již v Kutné Hoře těžila nejméně třetina, podle některých odhadů dokonce 40 % produkce stříbra v celé tehdejší Evropě.

Díky kutnohorskému stříbru České království bohatlo. Václav II. využil kutnohorské stříbro pro uskutečnění své peněžní reformy, nechal zrušit všechny dosavadní mincovny v království a na Vlašském dvoře zahájil ražbu nové měny - pražských grošů. Na svou dobu kvalitní (90 % ryzího stříbra), necelé čtyři gramy vážící pražské groše, si získaly pověst hodnotných mincí.

Kutnohorské stříbrné doly údajně sahají do hloubky až 600 metrů.


Další články

Kaliningradská oblast má ambice stát se pobaltským Honkongem.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou stojí nad městem a v průběhu staletí se stal symbolem nejen Hluboké, ale i celých jižních Čech.

Ze žampionů připravená žampionová polévka chutná s pečivem.

Jihomoravský zámek Boskovice je jedním z nejkrásnějších dochovaných empírových staveb na území Moravy.

Těžené stříbro je nerost ceněný podobně, jako zlato. Jako nerost krystalizuje stříbro ve tvarech krychlové soustavy.

Značně biodiverzní tropický deštný prales tvoří řada pater tvořených vlastními ekosystémy. Tropický deštný prales je zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím.

Novomlýnská vodárenská věž byla vystavěna za účelem zásobování severní části města Prahy vodou.

Půvabný zámek Bruntál se nachází přímo v centru města a stojí na místě gotické tvrze ze druhé poloviny 13. století.

Státní zámek Milotice tvoří dominantu stejnojmenné obce na Hodonínsku.

Proslulá a mezi veřejností známá šikmá věž v Pise je zvonice chrámu v Pise. Její stavba začala již v roce 1173, avšak s přihlédnutím k naklonění zaviněnému měkkým podložím nebyla dokončena podle původních plánů.

Slitina zlata a stříbra élektrum se v přírodě vyskytuje přirozeně, vedle stříbra a zlata obsahuje také stopové množství mědi a dalších kovů.

Z ocele postavená Eiffelova věž v Paříži vytváří nepřehlédnutelnou dominantu města na Seině.

Kutnohorské stříbro financovalo vzestup českého státu.

Články:

Zámek Buchlovice tvoří dvě zámecké budovy.

Z jelítek, vařených krup, česneku, majoránky, pepře a soli připravená jelítková polévka při stolování na talíři doplní jídla, která zahřejí i zasytí. Z talířů se kolem stolu šíří jejich vůně.

Vodní elektrárna Slapy pokrývá svou výrobou elektrické energie zejména špičkové výkony.

Kutnohorské stříbro stálo za uskutečněním uskutečnění své peněžní reformy a zavedením pražského groše.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů