Oko

Holub stěhovavý

Holubi stěhovaví
Holubi stěhovaví (Ectopistes migratorius), samec a samice. Obrázek: Wikipedia, autor: John James Audubon (1785-1851).

Holub stěhovavý (Ectopistes migratorius) vyhynul na počátku 20. století. Předtím byl tento šedomodrý pták s dlouhým ocasem považován za jednoho z nejpočetnějších ptáků světa, obýval v obrovských hejnech původní listnaté lesy Severní Ameriky, východně od Skalnatých hor. Hejna holuba stěhovavého tvořila 40 % živé hmoty, vznášející se nad Severní Amerikou.

Pro své chutné maso se však stal holub stěhovavý předmětem lovu. Vedle lovu škodilo populaci holuba stěhovavého také odlesňování krajiny spojené s rozvojem železnice. Od roku 1888 se jiý holubi stěhovaví ve volné přírodě nerozmnožovali, protože postrádali velké hnízdní kolonie, jejich populace stárla a bez hnízdění a přírůstku mladých jedinců hynula.

Odchycené exempláře, pozůstatky kdysi miliardových hejn holuba stěhovavého, držela zoologická zahrada v Cincinnati v Ohiu v USA, kde také 1. září 1914 zemřel poslední jedinec holuba stěhovavého.


Další články

Jíškou zahuštěná rajská polévka z protlaku se doplní zvlášť uvařenou rýží.

836,5 metrů vysoká hora Milešovka skýtá kruhový rozhled do dalekého okolí.

Jihočeský zámek Kratochvíle stojí na dřevěných pilířích zajišťujících mu stabilitu.

Z fazolí připravená fazolová polévka se smetanou chutná doplněná čerstvým pečivem.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou se tyčí nad městem a během staletí se stal symbolem oblasti jižních Čech.

Vrch na hlavním hřbetu Hrubého Jeseníku Břidličná hora leží na území přírodní rezervace Břidličná.

Asijská kočka rybářská má v oblibě vodní prostřdí, kterí jí poskytuje obživu.

Jako holub domácí velký holub skalní má světlý kostřec a dvě černé křídelní pásky.

Praotec Čech je znám jako legendární prapředek, který podle českých pověstí o svém původu přivedl svůj lid do země, která po něm byla pojmenována Čechy.

Státní zámek Teplice, který vznikl v 16. století na zbytcích staršího románského kláštera, tvoří dominantu stejnojmenného města.

Z bílých fazolí připravená fazolová krémová polévka se doplní opečeným plátkem slaniny.

Půvabný zámek Jemniště hostí v letních měsících divadlo.

Holub stěhovavý obýval ještě v 19. století v obrovských hejnech původní listnaté lesy Severní Ameriky, východně od Skalnatých hor.

Články:

V hnědouhelném povrchovém dole Tagebau Hambach těží hnědé uhlí kolesové rypadlo Bagger 293, je konstruováno pro nepřetržitý provoz a práci přerušuje pouze kvůli údržbě či modernizaci.

Hora Říp je symbol českého národa se tyčí do nadmořské výšky 456 metrů.

Z vody, masoxu, másla, hladké mouky, čerstvých rajčat, soli, pepře, bobkových listů, cibule, nudlí, bazalky, oleje a nového koření připravená rajská polévka z čerstvých rajčat při stolování na talíři zpestří bohatý výběr jídel. Z talířů se kolem stolu line při podávání její vůně.

Holub stěhovavý byl štíhlý, ale poměrně velký pták s nápadně dlouhým ocasem. Peří bylo šedomodré, samci byli zbarveni nápadněji. Oko, zobák i nohy byly červené. Holubi stěhovaví byli rychlí (podle odhadů až 100 km/h) a obratní letci.

Holubi stěhovaví byli sociálním druhem, žijící v obrovských hejnech.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů