Oko

Zámek Čekanice

Zámek Čekanice
Zámek Čekanice. Obrázek: Wikipedia, autor: Petr1888.

Zámek Čekanice stojí ve stejnojmenné vesnici zhruba šest kilometrů jižním směrem od Blatné v okrese Strakonice.

Klasicistní zámek v parku nechali v Čekanicích vybudovat po roce 1785 Helversteinové na místě, kde předtím stála požárem zničená tvrz.

Později přešel zámek Čekanice do vlastnictví Lobkoviců a od roku 1891 Stráneckých, kteří nechali přistavět boční kapli a upravit interiéry. Po roce 1945 byl objekt zámku využíván jako ústav sociální péče. V současné době je zámek Čekanice v soukromém vlastnictví a nepřístupný.

Jednopatrová budova zámku Čekanice má obdélníkový půdorys.

Zámecký areál zámku Čekanice je chráněný jako kulturní památka České republiky. Památkově chráněný areál zahrnuje též krajinářský park z počátku devatenáctého století, pomník Jana Husa a bývalý lihovar s komínem situované přes silnici východně od zámku.


Další články

Citrony jsou jižní ovoce dovážené ze subtropů a tropů.

Gotický hrad Kostomlaty pod Milešovkou byl postaven pány z Rýzmburka počátkem 14. století.

Svou celkovou atmosférou zámek Červená Lhota naladí návštěvníka na romantickou notu. Postaven byl Na jihu Čech mezi městy Kardašova Řečice a Jindřichův Hradec.

Výrazně povzbuzující klanopraška čínská vzhledově připomíná červený rybíz a dozrává v polovině srpna. Klanopraška čínská patří mezi 50 základních bylin tradiční čínské medicíny. Ve své původní domovině roste převážně v listnatých lesích.

Co umí tradiční čínská medicína a jaké jsou její principy. Její metody prevence, diagnostiky a léčby vycházejí z tradičního čínského léčitelství, které jsou součástí šířeji definované alternativní medicíny.

Někdejší klášter a později zámek Boskovice je empírový architektonický klenot. Na zámku lze spatřit mnoho zajímavostí, například měděný globus s hvězdnou oblohou zobrazenou heraldickými znaky.

Jihomoravský zámek Lednice stojí uprostřed nádherné krajiny na pravém břehu Dyje ve stejnojmenné obci. Zámek Lednice je národní kulturní památka a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Unesco.

Zhruba 70 až 90 centimetrů velká volavka červená je brodivý pták hnízdící v Africe, střední a jižní Evropě a jižní a východní Asii. Zjevem a v letu je podobná volavce popelavé, je však znatelně menší.

Obsahují červeně zbarvené listy rostlin chlorofyl? Ano, avšak obsahují ho oproti listům zeleným menší množství.

Tradičně vyrobený čínský porcelán vyzdvižený ze dna moře, kam se dostal při ztroskotání lodi, která jej převážela. Po vyzvednutí byl cenný poklad nabídnut do dražby.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků. cela právem. Zámek Hluboká nad Vltavou si vedle turistů oblíbili také filmaři a stal se kulisou řady filmových pohádek i hraných filmů.

Do rezava zbarvený býložravec s hustým kožichem panda červená má srst na břichu o něco tmavší než na hřbetě. Panda červená dobře šplhá, žije v noci, přes den spí stočená na větvi.

Zámek Čekanice se nachází ve stejnojmenné vesnici v okrese Strakonice.

Články:

Italské uhlířské špagety se nechají trochu vychladnout, naservírují na nahřáté talíře a mohou se podávat.

Ovoce kustovnice čínská, zvané také goji, je často považováno za ovoce mládí.

Přístroj georadar je technické zařízení umožňující "nahlédnout" do nitra pevných látek.

Zámek Čekanice nechali vybudovat po roce 1785 Helversteinové.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů