Oko

Výzkum gravitačních vln

Russell Alan Hulse
Russell Alan Hulse objevil společně s Joseph Hooton Taylorem v roce 1974 tzv. binární pulsar, později pokračoval ve vědecké práci. Obrázek: Wikipedia, autor: ENERGY.GOV.
This image is a work of a United States Department of Energy (or predecessor organization) employee, taken or made as part of that person's official duties. As a work of the U.S. federal government, the image is in the public domain.
This image was originally posted to Flickr by ENERGY.GOV at https://www.flickr.com/photos/37916456@N02/10541035993. It was reviewed on 6 October 2014 by FlickreviewR and was confirmed to be licensed under the terms of the United States Government Work.

Již dlouhá desetiletí vedou fyzici vědecké diskuse o existenci, respektive prokázání existence gravitačních vln.

Pokud gravitační vlny existují, budou muset být řádově méně intenzivní nežli elektromagnetické vlny, například světelné záření. Pouze při drastických změnách gravitačního pole by snad byly měřitelné.

V roce 1974 objevil profesor Massachusettské univerzity Jeseph Taylor společně se studentem Russelem Hulsem tzv. binární pulsar, což je svými rozměry velmi malá, avšak přitom nesmírně hmotná neutronová hvězda, která vysílá elektromagnetické záření v periodách od několika tisícin sekundy až po několik sekund. Neobvyklý binární pulsar tvoří dvě neutronové hvězdy s hmotou našeho slunce, avšak o průměru pouhých dvaceti kilometrů, které okolo sebe rychle obíhají. Co je na tomto binátním pulsaru natolik zajímavého? Hodí se jako důkaz gravitačních vln. Při emisi gravitační vlny z nesmírně silného gravitačního pole binárního pulsaru se uvolněná energie musí kompenzovat snížením rychlosti rotace obou jeho složek, tedy obou neutronových hvězd.

V roce 1978 Hulse a Taylor prokázali, že obě tělesa tvořící tento binární pulsar, se při vzájemném oběhu pohybují s nepatrně klesající rychlostí (oběžná doba klesá o 75 mikrosekund za rok). I takto nepatrná změna hovoří pro existenci gravitačních vln.


Další články

Bambus je materiál s unikátními vlastnostmi, odolná a pevná vlákna prostupují měkčí a pružnější hmotou.

Z cukety, mouky, sýru a správného množství koření připravíme cuketové karbanátky se sýrem, chutnají s bramborovou kaší.

Z ocele postavená Eiffelova věž v Paříži tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města.

Novomlýnská vodárenská věž byla vystavěna pro zásobování severní část Prahy vodou.

Čtvercový půdory má Staroměstské náměstí, které se nachází v centru Starého Města v Praze. Vedle Staroměstské radnice a chrámu Matky Boží před Týnem je dominantou Staroměstského náměstí barokní kostel sv. Mikuláše, rokokový palác Kinských, gotický městský palác Dům U Kamenného zvonu a monumentální pomník Mistra Jana Husa.

Otec sovětské kosmonautiky Sergej Pavlovič Koroljov vedl konstrukci sovětských kosmických a balistických raket.

Výkonná přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně vyrovnává špičky a sedla ve spotřebě elektrické energie.

Proslulá šikmá věž v Pise je zvonice chrámu v Pise. Její stavba začala v roce 1173, avšak vzhledem k naklonění zaviněnému měkkým podložím nebyla dokončena podle původních plánů.

Vlákna z recyklovaného termoplastu PET se využívají k výrobě tkanin pro automobilový průmysl.

Tvrdý italský sýr Parmezán vyžaduje dlouho dobu zrání, minimálně 2 roky, ale většinou se jedná o 3 roky, do jídel se používá nejčastěji nastrouhaný.

Korunovační Královská cesta Praha je v současnosti krásně opravena a zrestaurována. Korunovační průvody vycházely z prostranství na místě dnešního Náměstí republiky, kde stávalo městské sídlo panovníka zvané Králův dvůr.

Gravitační vlny byly předpovězeny obecnou teorií relativity Alberta Einsteina.

Články:

Ze špaget, mléka, vajec, kečupu, salámu a sýra připravené zapečené špagety s kečupem a salámem zahřejou i zasytí. Cítíte jejich vůni?

Lehký a pružný bambus je přírodní kompozitní materiál, používaná na podobné účely, jako se používá dřevo.

Čistá ovčí vlna má barvu slonové kosti a posléze se bělí pro její jednodušší následné barvení. Kdo je největším dodavatelem ovčí vlna a z čeho se vlastně ovčí vlna skládá? Jaké jsou její vlastnosti a kde se nejčastěji využívá?

Joseph Hooton Taylor společně s Russell Alan Hulsem objevili pomocí radioteleskopu v Arecibu v Portoriku první binární pulsar, čímž přispěli k rozvoji studia gravitačních vln.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů