Oko

Vlákna z termoplastu PET

Vlákna z recyklovaného termoplastu PET
Vlákna z recyklovaného termoplastu PET. Obrázek: Wikipedia, autor: Krdan.

Recyklovaný termoplast PET se používá k výrobě tkanin.

Podle barev, kvality a velikosti roztříděné recyklované PET lahve jsou v závodě na výrobu recyklovaného termoplastu PET rozemlety na drť, která se propírá, suší a roztaví. Tryskami jsou z této hmoty vytvářeny nekonečné plastové provazce. Další stroj je pak po vychladnutí nařeže na malé kusy. Z takto připraveného granulátu se vytlačováním vyrábějí vlákna, která se po navinutí na cívky nakonec používají k výrobě tkanin.

Tkaniny vyrobené z vláken z termoplastu PET se používají například při výrobě automobilových sedadel, koberců apod.


Další články

65,7 metrů vysoká Jindřišská věž Praha je původní zvonice kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty na Novém Městě v Praze.

Proslulá šikmá věž v Pise je zvonice chrámu v Pise. Její stavba začala v roce 1173, avšak vzhledem k naklonění zaviněnému měkkým podložím nebyla dokončena podle původních plánů.

Tvrdý italský sýr Parmezán vyžaduje dlouho dobu zrání, minimálně 2 roky, ale většinou se jedná o 3 roky, do jídel se používá nejčastěji nastrouhaný.

Novomlýnská vodárenská věž byla vystavěna pro zásobování severní část Prahy vodou.

Až třicet metrů vysoký štíhlý strom kokosová palma poskytuje vlákna, která se upraví na kokosovou plsť, poté vytvarují do podoby budoucí součásti a napustí přírodním latexem, což umožňuje nahradit dosud používané pěnové materiály.

Ve své době původní výtahy Eiffelovy věže využívaly k pohonu sílu parního stroje. Výtahové systémy Eiffelovy věže se v době svého vzniku staly zázrakem techniky.

Pro italský bílý sýr sýr Gorgonzola je typické prorůstání modravou plísní. Sýr Gorgonzola má krémovou a vláčnou strukturu s výraznou a pro něj typickou chutí a nezaměnitelnou vůní.

Z cukety, sýra, mouky a toho správného množství koření připravíme cuketové karbanátky se sýrem, chutnají s bramborovou kaší.

Výkonná přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně vyrovnává špičky a sedla ve spotřebě elektrické energie.

Z ocele postavená Eiffelova věž v Paříži tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města.

Holandský sýr Eidam má mírně nasládlou chuť a polotuhou konzistenci. Eidam je nejprodávanější sýr u nás, dá se říci, že je naším národním sýrem.

Vlákna z termoplastu PET recyklovaného z PET láhví se využívají k výrobě tkanin pro automobilový průmysl.

Články:

Ze špaget, másla, vajíček, pažitky a soli uvařené špagety s vajíčkem v zimních dnech zahřejou i zasytí. Cítíte jejich vůni?

Čistá ovčí vlna má barvu slonové kosti a posléze se bělí pro znazší barvení.

Sušené kuličky nového koření jsou ostré, palčivé a mírně nasládlé chuti.

Tkaniny vyrobené z vláken z termoplastu PET se používají například při výrobě automobilových sedadel, koberců apod.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů