Oko

Úzkorozchodná železnice Darjeeling Himalayan Railway

Vlak úzkorozchodné železnice Darjeeling Himalayan Railway
Vlak úzkorozchodné železnice Darjeeling Himalayan Railway. Obrázek: Wikipedia, autor: Subhrajyoti07.

Parní i dieselové lokomotivy jezdící v provozu po kolejích úzkorozchodné železnice Darjeeling Himalayan Railway bývají někdy přirovnávámi ke hračkám. POhybují se totiž po kolejích s mimořádně úzkým rozchodem - pouhých 610 mm. Oproti železniční technice, kterou známe z provozu po normálněrozchodných tratích jsou parní i dieselové lokomotiny a nákladní i osobní vagony úzkorozchodné železnice Darjeeling Himalayan Railway skutečně velmi malé.

Co jim však chybí na rozměrech, dohánějí výkonem, jaký by neinformovaný člověk od takto malých strojů neočekával. A dostatek výkonu vskutku potřebují, trasa úzkorozchodné železnice Darjeeling Himalayan Railway začíná v Novém Džalpajguri v nadmořské výšce 100 metrů a trasa zahrnuje i nejvýš položenou železniční zastávku v Indii, Ghum nacházející se v nadmořské výšce 2200 metrů.

Od roku 1999 je úzkorozchodná železnice Darjeeling Himalayan Railway zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.


Další články

Sýr aarey se dodává na trh obvykle v malých bocháncích.

Slovanské hutnictví dokumentuje Muzeum hutnictví a výroby železa Blansko v expozici, jejímž základem se staly nálezy právě z regionu Blanenska.

Japonská rychlodráha Tokaido slouží k rychlé hromadné přepravě většího množství cestujících mezi velkými městy.

Někdejší královský hrad Loket je umístěn ve výšce na skalním ostrohu čnícím na výhodně strategicky umístěném místě nad řekou Ohří ve Slavkovském lese. Hrad je společně s městečkem odedávna považován za klíč k českému království.

S vodou spojení vodní ptáci žijí na vodě nebo u vody.

Kov cín v potravinářství slouží jako staniol nebo jako materiál na potažení vnitřních ploch konzerv.

Unikátní vodní zámek Blatná obklopený vodním příkopem je obklopen rozlehlou zámeckou zahradou s daňky a krásnými pávy.

Původně v gotickém stavebním slohu postavený hrad Kokořín obdržel svoji současnou podobu během novogotické přestavby z přelomu 19. a 20. století. Právem si hrad Kokořín získal oblibu také u filmařů.

Kdysi šlechtickému rodu Rožmberků patřící hrad Pořešín přispíval k bezpečnosti tehdejší zemské cesty. Vystavěn byl na příhodně úzkém ostrohu levého břehu řeky Malše.

V salátech, polévkách, pomazánkách i hlavních chodech jídel slouží mořské řasy lidem již odedávna jako součást jídelníčku. Výživová hodnota mořských řas se odvíjí od jejich chemického složení, a to bývá odlišné podle druhu řasy, klimatických podmínkách místa, na kterém roste, době sklizně.

Městské náměstí spojuje s nádražní budovou lázeňský park Poděbrady a vytváří společenské centrum města s promenádou, stojí zde sochy, fontány, lavičky a kolonáda, kde lze načerpat zdejší minerální vodu.

Z brambor, koření, kuřecího masa, mléka smetany a hermelínu připravíme gratinované brambory s kuřecím masem, zapečeme a nakonec na chvíli odkryjeme, aby získaly zlatavou kůrčičku.

Většinu běžného každodenního provozu na úzkorozchodné železnicé Darjeeling Himalayan Railway zajišťují dieselové lokomotivy. Parní lokomotivy vyjíždějí jen výjimečně, převážně jako atrakce pro turisty.

Články:

Podle tradičního postupu uvařená kuřecí polévka se vaří z kuřecích křídel a skeletů, kořenové a další zeleniny a nudlí nebo drobení na zavářku.

Státní hrad Bezděz byl vystavěn na znělcovém vrchu. Za příhodného počasí je z hradu Bezděz vidět zhruba třetina území České republiky.

Měď nachází využití v mnoha oborech průmyslové výroby.

Úzkorozchodná železnice Darjeeling Himalayan Railway o rozchodu 610 mm.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů