Uhlí (lidově či nářečně též uhel) je hnědá, černá nebo hnědo-černá hořlavá hornina. Získává se dolováním z povrchových nebo hlubinných dolů a používá se jako palivo. Uhlí je složeno především z uhlíku, obsahuje však také další chemické prvky především síru. Od doby průmyslové revoluce je uhlí především důležitou energetickou surovinou. Velká část světové výroby elektřiny (40%) využívá spalování uhlí, které probíhá v klasických uhelných respektive v tepelných elektrárnách. Uhlí se kromě výroby elektrické energie používá také k vytápění a ohřevu vody (výroba technologického tepla), uhlí je také velmi cennou primární surovinou pro mnoho odvětví chemického průmyslu.
Lignit - také označovaný jako hnědé uhlí je nejméně kvalitní druh uhlí. Užívá se výhradně pro výrobu elektřiny nebo výrobu technologického tepla. Leštěné bylo využíváno jako ozdobný kámen od doby železné.
Hnědé-černé - jeho vlastnosti spadají mezi hnědé a černé uhlí. Využívá se pro výrobu elektřiny, tepla a chemickou výrobu spadají mezi hnědé a černé uhlí. Využívá se pro výrobu elektřiny, tepla a chemickou výrobu.
Černé uhlí - vysokou hustotu, jeho barva je obvykle černá až hnědočerná.
Antracit - jde o nejkvalitnější uhlí, používá se na vytápění ak výrobě chemikálií.
Uhlí se v České republice nachází především v Ostravsko-karvinském regionu (vysoce kvalitní černé uhlí), těží se ale již pouze na Karvinsku. Dále pak ve dvou pánvích pod Krušnými horami se vyskytuje hnědé uhlí. Jedná se o Mosteckou uhelnou pánev a Sokolovskou uhelnou pánev. Hnědé uhlí (těžba 2006 cca 50 mil. tun ročně) se prakticky všechno spotřebuje v České republice, černé uhlí (těžba cca 13 mil. tun) se ze 40% vyváží. Lignitové doly se nacházejí na Břeclavsku a Českobudějovicku (Mydlovary). Malé černouhelné pánve - kdysi hojně využívané a dnes již fakticky opuštěné - se nachází jihozápadně od Brna (Rosice, Oslavany), dále mezi Kladnem a Rakovníkem či Plzní, malé ložisko černého uhlí se též nachází v Podkrkonoší u Žacléře. Uhelné sloje malých mocností lze nalézt na mnoha jiných místech České republiky (třeba na Lounsku, Litoměřicku a Mělnicku a jinde), tyto malé sloje se ale prozatím pro těžbu vůbec nehodí především z ekonomických důvodů (zde jsou předpokládané neúměrně vysoké investiční a provozní náklady na jejich těžbu).
Další články
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně zabezpečuje stabilitu elektrické soustavy.
Proslulá šikmá věž v Pise je zvonice chrámu v Pise. Její stavba začala v roce 1173, avšak vzhledem k naklonění zaviněnému měkkým podložím nebyla dokončena podle původních plánů.
Značně biodiverzní tropický deštný prales je zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím.
Plněná bageta se nakrájí.
Z ocele postavená Eiffelova věž v Paříži vytváří nepřehlédnutelnou dominantu města na Seině.
Hrachová kaše se podává s párkem a osmaženou cibulkou.
Vysokým obsahem tuků typické vlašské ořechy plodí listnatý strom ořešák královský. Vlašské ořechy jsou nepravé peckovice s jádrem.
Tvarohový krém do kterého vmícháme ušlehanou šlehačku.
Novomlýnská vodárenská věž byla vystavěna za účelem zásobování severní části města Prahy vodou.
Tvarohová náplň vznikne smícháním surovin.
Uhlí se získává dolováním z povrchových nebo hlubinných dolů a používá se jako palivo.
Články:
Z brambor připravené šátečky z bramborového těsta na talíři zahřejí i zasytí.
Výkonná vodní elektrárna Itaipú vyrábí elektřinu na řece Paraná.
Ceněné uhlí je významné palivo.
Uhlí se využívá jako tuhé palivo.