Oko

Uhlí

Uhlí (Antracit)
Uhlí (Antracit). Obrázek: Wikipedia, autor: User:Lmbuga.

Uhlí (lidově či nářečně též uhel) je hnědá, černá nebo hnědo-černá hořlavá hornina. Získává se dolováním z povrchových nebo hlubinných dolů a používá se jako palivo. Uhlí je složeno především z uhlíku, obsahuje však také další chemické prvky především síru. Od doby průmyslové revoluce je uhlí především důležitou energetickou surovinou. Velká část světové výroby elektřiny (40%) využívá spalování uhlí, které probíhá v klasických uhelných respektive v tepelných elektrárnách. Uhlí se kromě výroby elektrické energie používá také k vytápění a ohřevu vody (výroba technologického tepla), uhlí je také velmi cennou primární surovinou pro mnoho odvětví chemického průmyslu.

Typy uhlí

Lignit - také označovaný jako hnědé uhlí je nejméně kvalitní druh uhlí. Užívá se výhradně pro výrobu elektřiny nebo výrobu technologického tepla. Leštěné bylo využíváno jako ozdobný kámen od doby železné.

Hnědé-černé - jeho vlastnosti spadají mezi hnědé a černé uhlí. Využívá se pro výrobu elektřiny, tepla a chemickou výrobu spadají mezi hnědé a černé uhlí. Využívá se pro výrobu elektřiny, tepla a chemickou výrobu.

Černé uhlí - vysokou hustotu, jeho barva je obvykle černá až hnědočerná.

Antracit - jde o nejkvalitnější uhlí, používá se na vytápění ak výrobě chemikálií.

Výskyt uhlí v ČR

Uhlí se v České republice nachází především v Ostravsko-karvinském regionu (vysoce kvalitní černé uhlí), těží se ale již pouze na Karvinsku. Dále pak ve dvou pánvích pod Krušnými horami se vyskytuje hnědé uhlí. Jedná se o Mosteckou uhelnou pánev a Sokolovskou uhelnou pánev. Hnědé uhlí (těžba 2006 cca 50 mil. tun ročně) se prakticky všechno spotřebuje v České republice, černé uhlí (těžba cca 13 mil. tun) se ze 40% vyváží. Lignitové doly se nacházejí na Břeclavsku a Českobudějovicku (Mydlovary). Malé černouhelné pánve - kdysi hojně využívané a dnes již fakticky opuštěné - se nachází jihozápadně od Brna (Rosice, Oslavany), dále mezi Kladnem a Rakovníkem či Plzní, malé ložisko černého uhlí se též nachází v Podkrkonoší u Žacléře. Uhelné sloje malých mocností lze nalézt na mnoha jiných místech České republiky (třeba na Lounsku, Litoměřicku a Mělnicku a jinde), tyto malé sloje se ale prozatím pro těžbu vůbec nehodí především z ekonomických důvodů (zde jsou předpokládané neúměrně vysoké investiční a provozní náklady na jejich těžbu).


Další články

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně zabezpečuje stabilitu elektrické soustavy.

Proslulá šikmá věž v Pise je zvonice chrámu v Pise. Její stavba začala v roce 1173, avšak vzhledem k naklonění zaviněnému měkkým podložím nebyla dokončena podle původních plánů.

Značně biodiverzní tropický deštný prales je zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím.

Plněná bageta se nakrájí.

Z ocele postavená Eiffelova věž v Paříži vytváří nepřehlédnutelnou dominantu města na Seině.

Hrachová kaše se podává s párkem a osmaženou cibulkou.

Vysokým obsahem tuků typické vlašské ořechy plodí listnatý strom ořešák královský. Vlašské ořechy jsou nepravé peckovice s jádrem.

Tvarohový krém do kterého vmícháme ušlehanou šlehačku.

Novomlýnská vodárenská věž byla vystavěna za účelem zásobování severní části města Prahy vodou.

Tvarohová náplň vznikne smícháním surovin.

Uhlí se získává dolováním z povrchových nebo hlubinných dolů a používá se jako palivo.

Články:

Z brambor připravené šátečky z bramborového těsta na talíři zahřejí i zasytí.

Výkonná vodní elektrárna Itaipú vyrábí elektřinu na řece Paraná.

Ceněné uhlí je významné palivo.

Uhlí se využívá jako tuhé palivo.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů