Oko

Suezský průplav

Suezský průplav
Suezský průplav. Obrázek: Wikipedia, autor: Hajotthu.

Suezský průplav je spojnice Rudého a Středozemního moře, která dosahuje hloubky až 24 metrů a po posledním rozšíření v roce 2010 umožňuje proplutí lodí se šířkou do 77,5 metru při ponoru až 12,2 metru, přičemž délka lodi není omezena. S výjimkou těch největších námořních lodí mohou tedy Suezským průplavem proplouvat téměř všechna plavidla. Díky posledním úpravám tako mohou plavidla Suezským průplavem proplouvat obousměrně a není již nutné využívat princip kyvadlové dopravy. Trasa Suezského průplavu přitom nezahrnuje ani jedno zdymadlo, protože hladiny Středozemního a Rudého moře dějí pouze zanedbatelný výškový rozdíl.

Suezským průplavem proplouvá denně zhruba devadesát až sto lodí, přičemž za proplutí každé z nich zaplatí její majitel průměrně 7,4 až 10 milionů korun.

Břehy Suezského průplavu spojuje několik silničních i železničních mostů a tunel. Přes průplav vede také elektrické vedení.


Další články

Státní hrad Pernštejn stojící ve východním okraji Českomoravské vrchoviny je mimořádně zachovalý středověký hrad.

Italský bílý sýr sýr Gorgonzola je typický modrou plísní. Na italském trhu se lze také setkat se sýrem Gorgonzola bianco, což je v podstatě Gorgonzola dolce coby mladý sýr s velmi mírným žilkováním nebo bez žilkování.

Námořní Panamský průplav ve Střední Americe spojujíce Atlantik s Pacifikem a je jednou z nejvýznamnějších vodních cest na světě, podstatně zkracuje lodní trasy kolem Jižní Ameriky.

Proslulé starověké řecké divadlo položilo ve své době základy, na nichž posléze stavělo divadelní umění. Staré řecké divadelní hry se řídily striktními pravidly.

Tvrdý italský sýr Parmezán se používá nejčastěji strouhaný.

Někdejší královský hrad Loket je umístěn ve výšce na skalním ostrohu čnícím na výhodně strategicky umístěném místě nad pod ním tekoucí řekou Ohří.

Kdysi šlechtickému rodu Rožmberků patřící hrad Pořešín přispíval k bezpečnosti tehdejší zemské cesty. Stojí na příhodně úzkém ostrohu nad řekou.

Bhútán si dodnes zachoval pověst tajemné země s dodnes zachovanými starodávnými tradicemi a zvyky.

Unikátní vodní zámek Blatná obklopuje vodní příkop a za ním rozlehlá zámecká zahrada s daňky a nádherně zbarvenými pávy.

Z kuřecího masa, řýže, másla a koření připravíme kuřecí maso s rýží, povaříme a můžeme přidat kukuřici, hrášek nebo jinou hodící se zeleninu.

Holandský sýr Eidam má mírně nasládlou chuť a polotuhou konzistenci. Eidam je nejprodávanější sýr u nás, dá se říci, že je naším národním sýrem.

Původně v gotickém architektonickém slohu postavený hrad Kokořín obdržel svoji současnou podobu během novogotické přestavby z přelomu 19. a 20. století. Právem si hrad Kokořín získal oblibu také při natáčení filmů.

Suezský průplav spojuje námořní trasy v Rudém a Středozemním moři, proplouvá jím denně zhruba devadesát až sto lodí.

Články:

Z kuřecích stehen, kořenové zeleniny a smetany uvařená kuřecí krémová polévka v zimních dnech zahřeje i zasytí. Cítíte její vůni?

Státní hrad Bezděz byl postaven na vrcholu znělcového vrchu.

Alžbětinské divadlo prožilo vrcholné období především v období během vlády královny Alžběty I.

Suezský průplav umožňuje proplutí lodí se šířkou do 77,5 metru při ponoru až 12,2 metru.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů