Oko

Původní výtahy Eiffelovy věže

Výtah do prvního patra Eiffelovy věže
Do prvního patra Eiffelovy věže vedly původně čtyři výtahy, v každé noze jeden tvořený dvoupatrovou kabinou poháněnou hydraulickým pístem. Obrázek: Wikipedia, autor: Unknown author (signed as "Poyet") roku 1889.

V době výstavby Eiffelovy věže v Paříži byl prakticky jediným dostatečně výkonným a spolehlivým druhem pohonu parní stroj. Eiffelova věž byla ve své době nejvyšší stavbou světa a proto vyžadovala pro zajištění dopravy tisíců návštěvníků speciální technické řešení.

Do prvního patra Eifelovy věže zajišťovaly dopravu návštěvníků čtyři výtahy, v každé noze jeden tvořený dvoupatrovou kabinou poháněnou hydraulickým pístem, který svým roztahováním zvětšoval smyčku řetězu vedoucí přes kladku umístěnou na konci pístu, címž táhl výtah vzhůru. Potřebný tlak vody pohánějící píst byl získáván parním čerpadlem. Spodní nohy Eiffelovy věže jsou šikmé, proto i tyto kabiny jezdí po šikmo uložených kolejnicích.

Větší technickou výzvu představovala doprava z prvního do nejvyššího patra Eiffelovy věže, zde se sice mohl výtah pohybovat již v kolmém směru přímo vzhůru. V té době bylo obvykle používán pohon výtahové kabiny dlouhou tyčí zakončenou plovákem, který se pohybuje na dlouhém válci a napouštěním a vypouštěním, které zvyšuje a snižuje hladinu vody pohání kabinu výtahu.

V případě Eiffelovy věže však byla celková výška zdvihu příliš velká a proto bylo použito technické řešení, u kterého byla výška zdvihu rozdělena na poloviny a v každé z nich se pohybovala samostatná kabina. Obě kabiny byly pojeny lanem vedoucím nahoře přes kladku a navzájem se vyvažovaly. Válec, ve kterém se pohyboval plovák, mohl být proto poloviční délky a byl umístěn pod horní kabinou, takže měl k dispozici dostatek místa pro své umístění. Tento systém byl velmi efektivní a jeho jedinou nevýhodou byla nutnost přestupu z jedné kabiny do druhé uprostřed dráhy.

Výtahové systémy Eiffelovy věže se ve své době staly zázrakem techniky.


Další články

Slonovinová socha Dia v Olympii byla monumentální, zhruba 13 metrů vysoká socha, kterou v roce 433 př. n. l. vytvořil řecký sochař Feidiás ze slonoviny tzv. chryselefantinovou technikou, vlasy a šaty byly ze zlata.

Z kuřecího masa, řýže, másla a koření připravíme kuřecí maso s rýží, povaříme a můžeme přidat kukuřici, hrášek nebo jinou hodící se zeleninu.

Ocelová Eiffelova věž v Paříži tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města.

Rozsáhlý komplex mnoha budov chrám Nebes Tiantan je typickým příkladem harmonie a symboliky čínské architektury. Na tomto místě se konají mnohé náboženské slavnosti a ceremonie.

Holandský sýr Eidam má mírně nasládlou chuť a polotuhou konzistenci. Eidam je nejprodávanější sýr u nás, dá se říci, že je naším národním sýrem.

Novomlýnská vodárenská věž byla vystavěna pro zásobování severní část Prahy vodou.

Italský bílý sýr sýr Gorgonzola je typický modrou plísní. Na italském trhu se lze také setkat se sýrem Gorgonzola bianco, což je v podstatě Gorgonzola dolce coby mladý sýr s velmi mírným žilkováním nebo bez žilkování.

Proslulá šikmá věž v Pise je zvonice chrámu v Pise. Její stavba začala v roce 1173, avšak vzhledem k naklonění zaviněnému měkkým podložím nebyla dokončena podle původních plánů.

Aromatické koření kardamom umí dát jídlu šmrnc. Používá se do řady sladkých jídel.

Tvrdý italský sýr Parmezán se používá nejčastěji strouhaný.

Kdysi šlechtickému rodu Rožmberků patřící hrad Pořešín přispíval k bezpečnosti tehdejší zemské cesty. Stojí na příhodně úzkém ostrohu nad řekou.

Původní výtahy Eiffelovy věže byly ve své době technickým divem.

Články:

Z kuřecích stehen, kořenové zeleniny a smetany uvařená kuřecí krémová polévka v zimních dnech zahřeje i zasytí. Cítíte její vůni?

Sušené nové koření je ostré a palčivé, mírně nasládlé chuti.

Keř kávovník arabský plodí suchá semena, která jsou po sklizení bez výrazné chuti, své aroma i barvu získává káva až pražením. Při pražení cukr karamelizuje a semena hnědnou. Při přípravě nápoje se kávová zrna namelou a přelijou horkou vodou.

Původní výtahy Eiffelovy věže vyžadovaly při cestě na vrchol věže tři přestupy.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů