Oko

Nová huť

Nová huť
Nová huť. Obrázek: Wikipedia, autor: Petr Štefek.

Nová huť je hutnický a strojírenský komplex nacházející se v jižní části Ostravy v prostoru Kunčic, Kunčiček a Bartovic.

Vznik Nové huti inicovaly v roce 1942 Vítkovické železárny (v té době ve správě koncernu Reichswerke Hermann Göring).

Stěžejní části železáren byly dány do provozu postupně v letech 1951 až 1958. Především pět koksárenských baterií, dvě vysoké pece včetně licího stroje, pět hlubinných pecí, čtyři siemens-martinské pece, jedna blokovna s prvním a druhým pořadím spojité sochorové tratě, slévárna šedé litiny, válcovna trub a část energetiky včetně vodního hospodářství.

V letech 1958 až 1961 probíhalo zejména rozšiřování kapacit pro produkci základních surovin (koks, surové železo, ocel), ale také výstavba provozů na zpracování těchto produktů. V tomto období tak byla zprovozněna nová válcovací trať, linky na výrobu automobilových kol. Byly vybudovány další čtyři koksárenské baterie a dvě vysoké pece, dále pak pět 400 tunových sklopných pecí pro výrobu oceli, nová blokovna, pásková trať P-250 a P-800, kontidrátová trať, zařízení na výrobu trubek se šroubovicovým svarem, kyslíkárna aj.

Z velkých investic probíhala v letech 1967 až 1985 rozsáhlá modernizace martinských pecí na pece tandemové. Další velkou investicí pak byla v 80. letech výstavba středojemné válcovny v jižní části závodu, centrální kyslíkárny a velkokapacitní koksárenská baterie.

Důležitým krokem byl přechod od odlévání oceli do ingotů k plynulému odlévání oceli. Prvé zařízení pro plynulé odlévání oceli (ZPO č. 1) bylo uvedeno do provozu v prosinci 1993, druhé (ZPO č. 2) v prosinci 1997 a poslední (ZPO č. 3) v srpnu 1999.

Významnou investicí se stala výstavba nové válcovny na výrobu širokého za tepla válcovaného pásu, která nahradila produkci dvou zastaralých pásových tratí. Zkušební provoz nové válcovny byl zahájen v listopadu 1999. Komplex nové válcovny a ZPO č. 2 označovaný jako „pásová minihuť“ je zásobován tekutou ocelí, která je dopravována železniční dopravou ze stávající ocelárny s tandemovými pecemi.


Další články

Nová huť je hutnický a strojírenský komplex.

Železniční trať Báňská dráha slouží, mimo jiné, k přepravě černého uhlí, koksu, železné rudy a hutnických výrobků.

Dřevitá liána s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými bělavými květy klanopraška čínská, pocházející původně z regionu východní Asie. Klanopraška čínská plodí jedlé bobule připomínající poněkud svým vzhledem plody červeného rybízu. Ve své původní domovině roste zejména v listnatých lesích. Klanopraška čínská se řadí k 50 základním bylinám v tradiční čínské medicíně.

Z rýže připravované jídlo kuřecí paella se náležitě dochutí, ozdobí tenčími plátky kyselého citronu a posype zelenou naťovou cibulkou.

V podhůří pohaří Himálaj se pěstuje čaj Darjeeling, který je v evropských zemích vysoce ceněným druhem čaje.

Vnitrozemské Černé moře lemují pláže na pobřeží pobřeží států Gruzie, Turecka, Bulharska, Rumunska, Ukrajiny a Ruska. Černé moře slouží námořní dopravě, rybolovu i rekreaci.

Někdejší klášter a v pozdějším období z něj přestavěný zámek Boskovice je empírový architektonický skvost. Na zámku Boskovice je ke spatření celá řada zajímavostí, například unikátní měděný globus s hvězdnou oblohou zobrazenou heraldickými znaky.

Jako vzorkovník zasílaný prodejcem čaje vznikl počátkem 20. století sáčkový čaj. Jeho předností je snadná příprava čaje.

Jihomoravský zámek Lednice je zasazen doprostřed nádherné krajiny při pravém břehu řeky Dyje ve stejnojmenné obci. Zámek Lednice je národní kulturní památka a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Unesco.

Erozním působením ledovcovů vzniklé Černé jezero na Šumavě se rozprostírá do rozlohy přesahující osmnáct hektarů. Situováno je v pohoří Šumava na severním svahu Jezerní hory v nadmořské výšce 1008 metrů.

Zámek Čekanice stojí ve vesnici shodného názvu, kde sousedí s parkem vybudovaným na počátku devatenáctého století.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou získal svoji současnou podobu díky rodu Schwarzenberků. Zcela právem si zámek Hluboká nad Vltavou vedle turistů oblíbili také filmaři a stal se kulisou pro řadu filmových pohádek i filmů.

Nová huť je hutnický a strojírenský komplex.

Články:

Tradiční polévka kuřecí kaldoun se vaří z mletých jater, předem zvlášť uvařeného kuřecího vývaru a uvařené zeleniny.

Souostroví Nová země tvoří dva hlavní ostrovy, které jsou odděleny 3 kilometry širokým průlivem Matočkin Šar.

V rychlém tempu rostoucí bambus, je velice tvrdý a přitom značně pružný přírodní materiál, který patří mezi nejžádanější materiály na naší planetě.

Nová huť je významný hutnický a strojírenský komplex.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů