Oko

Město Budapešť

Město Budapešť
Město Budapešť. Obrázek: Wikipedia, autor: mcshadypl at en.wikipedia.

Město leží v Maďarsku, kde se rozkládá na březích řeky Dunaj, který město rozděluje na dvě části, jejichž spojením kdysi vzniklo, na západní straně je kopcovitý Budín a na východní rovinaté straně Pešť.

Nejbouřlivější rozvoj zaznamenalo město Budapešť v časech podunajské monarchie na konci 19. století a na počátku 20. století. Do tohoto období se datuje vznik největší části monumentálních staveb. Budapešť má nádhernou architekturu se stavbami v barokním, navoklasicistním a secesním architektonickém slohu.

V centru Budapešti spojují oba břehy Dunaje čtyři mosty, z nichž nejznámější je Řetězový most, který spoluutváří obraz města a od nějž lze lanovkou vyjet na Budínský hrad.

Ve směru od severu k jihu protéká městem Budapešť řeka Dunaj, která vytváří několik ostrovů, z nichž nejvýznamnější jsou Markétin a Csepelský.

Budapešť je také významným říčním přístavem pro lodní dopravu na Dunaji, spojující střední Evropu s Černým mořem. Hlavní nákladní přístaviště se nachází na ostrově Csepel, osobní lodě kotví v centru Pešti.

Vedle již zmíněného Budínského hradu zmiňme z památek města Budapešť Rybářskou baštu, Matyášův chrám, Bazilika svatého Štěpána, náměstí Hrdinů, ulice Váci utca, bulvár Andrássyho třída, Park soch, městský sad s velkým umělým jezerem Városliget.

Přímo ve městě Budapešť také vyvěrávíce než sto termálních pramenů a studní. Léčivé vlastnosti pramenů jsou různé, takže každé lázně se zaměřují na jiné choroby.

Lázně Széchenyi v městském parku jsou vystavěny ve zdobném novobarokním slohu na prameni objeveném v roce 1879.

Královské lázně, lázně Raitzen a Rudas jsou provedeny v římském, případně tureckém stylu.

Ve městě Budapešť, které je městem vědění, vědy a školství, sídlí množství středních i vysokých škol, z nichž nejznámější je Univerzita Loránda Eötvöse.

Budapešť je městem kultury, koncertů a umění. Nachází se zde více než šedesát muzeí, dvě opery, čtyřicet sedm divadel, šestnáct koncertních síní a sedm amfiteátrů.

V poslední době se město Budapešť vyvinulo jako zábavní centrum regionu. Zejména v létě jsou zde velmi populární četné festivaly pod širým nebem.

Zabaví se zde však i starší návštěvníci, protože všude ve městě se podává dobré jídlo a pití.

Na závodním okruhu Hungaroring u města se jezdí od roku 1986 Formule 1.

V Budapešti sídlí fotbalové kluby Ferencváros, MTK, Újpest, Honvéd, Vasas a Csepel.

Zajímavou výletní atrakcí v Budínských vrších je ozubnicová dráha (Fogaskerekű vasút) a Dětská železnice (Gyermekvasút).


Další články

Cvičný proudový letoun M-345 společnosti Leonardo.

Bílý pepř se připravuje složitým postupem z vyzrálých červených bobulí pepře. Chutí a vůní je bílý pepř jemnější než pepř černý.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou získal svoji současnou podobu z rozhodnutí rodu Schwarzenberků. Zcela právem si zámek Hluboká nad Vltavou oblíbili také filmaři a stal se kulisou pro řadu filmových počinů.

Zámek Čekanice se nachází ve vsi shodného jména, kde se v jeho bezprostředním sousedství nachází park vybudovaný na počátku devatenáctého století.

Ze Severní Ameriky pocházející Phlox paniculata vytváří trsy přímých tvrdých lodyh, které jsou po celé délce olistěné.

Francouzské město Paříž je významným světovým kulturním, uměleckým i obchodním centrem. Město Paříž neleží ve středu francouzského hexagonu, nýbrž je mírně posunuta k severu.

Od roku 1424 mělo město Liptovský Mikuláš, které se rozkládá na pravém břehu řeky Váhu, výsadu organizovat dvakrát ročně trhy. Jedná se o významné okresní město.

Jihomoravský zámek Lednice je situován uprostřed krajiny půvabného vzhledu, rozkládající se v blízkosti pravého břehu řeky Dyje ve stejnojmenné obci. Zámek Lednice je národní kulturní památkou a zapsán byl na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Italské město Řím leží na řece Tibeře zhruba 27 kilometrů od pobřeží Středozemního moře. Ne nadarmo se mu říká Věčné město.

Těší se u vás rizoto oblibě z rýže připravené kuřecí rizoto se zeleninou? Podle potřeby a chuti jej doladíme, necháme odležet a ozdobíme nastrouhaným sýrem parmezán.

Opadavý listnatý topol bílý roste podél řek a je pionýrským druhem na spáleništích a čerstvých pasekách. Ve svrchní části kmene a na velkých větvích má působivou hladkou bílou kůru.

Zobrazovací metoda magnetická rezonance zobrazuje orgány uvnitř lidského těla. Magnetická rezonance je jedna z moderních vyšetřovacích metod využívaných v medicíně.

Město Budapešť je je hlavní město Maďarska a hospodářské, dopravní a kulturní centrum.

Město Budapešť vzniklo v roce 1873 sloučením tří do té doby samostatných částí (Budína, Starého Budína a Pešti).

Články:

Tradičně připravený hustý kuřecí vývar se zeleninou uvaříme z uřecích křídel, zeleniny, koření a cibulky na ozdobu.

Princezna Ciri z Cintry.

Velkolepě pojaté Zakázané město v Pekingu bylo po dobu 500 let opravdu zakázané pro drtivou většinu smrtelníků.

Město Budapešť se rozkládá na obou březích řeky Dunaje. Budovy podél břehů Dunaje, Budínský hrad a Andrássyho třída jsou zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů