Oko

Meruzalka černá

Meruzalka černá
Meruzalka černá (Ribes nigrum). Obrázek: Wikipedia, autor: Jerzy Opioła.

Meruzalka černá je vzpřímený, široce rozvětvený, 1 až 1,7 metru vysoký keř.

Keř meruzalky černé má ztluštělé, světle žlutohnědé, lesklé letorosty a popelavě šedé starší větévky s loupavou pokožkou, které po naříznutí nepříjemně páchnou po pižmu. Pupeny jsou střídavé, tupě oválné, kratičce stopkaté, se zaokrouhlenými, obrvenými obalnými šupinami posetými olejovitými žlázkami. Listy meruzalky černé jsou střídavě postavené, pětilaločné, zřídka třílaločné. Laloky jsou široce trojúhelníkovité, na obvodu hrubě pilovité, listy mají na rubu žluté tečkovité žlázky a na bázi jsou slabě srdčité.

Meruzalka černá kvete v květnu. Oboupohlavné květy má seskupeny v chudokvětých nících hroznech. Pětičetné květy jsou kalně bílé nebo načervenalé. Kališní rourka je široce zvonkovitá, jemně chloupkatá. Plodem meruzalky černé jsou černé, žláznatě tečkované, kulovité bobule aromatické příchuti. Bobule jsou seskupeny v chudé, převislé hrozny a dozrávají v srpnu. Meruzalka černá klíčí epigeicky.

Meruzalka černá roste ve střední a severní Evropě a na Sibiři a zasahuje až za polární kruh. Ve střední Evropě se vyskytuje rozptýleně na vlhkých půdách v údolích řek a potoků v nížinách a pahorkatinách.

Meruzalka černá je polostinná dřevina poměrně odolná vůči mrazu.

Ve zušlechtěných, velkoplodých sortách se meruzalka černá pěstuje jako ovocný keř plodící bobule nazývané rybíz, které se zpracovávají na marmelády, kompoty a další potraviny.

Černý rybíz je bohatým zdrojem vitaminu C.

Méně často se meruzalka černá pěstuje pro sběr listů, které jsou využívány ve farmacii a domácím léčitelství.

Pěstované odrůdy meruzalky černé jsou diploidní a samosprašné.


Další články

Kunratický zámek s přilehlým zámeckým parkem, který je v současnosti z části veřejnosti přístupný, je sídlem entomologického oddělení Národního muzea.

Zámek Čekanice sousedí s krajinářským parkem z počátku devatenáctého století.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků. cela právem. Zámek Hluboká nad Vltavou si vedle turistů oblíbili také filmaři a stal se kulisou řady filmových pohádek i hraných filmů.

Ledovcové Černé jezero na Šumavě má rozlohu více než osmnáct hektarů.

Co umí tradiční čínská medicína a jaké jsou její principy. Její metody prevence, diagnostiky a léčby vycházejí z tradičního čínského léčitelství, které jsou součástí šířeji definované alternativní medicíny.

Vnitrozemské šelfové Černé moře lemuje pobřeží pobřeží Bulharska, Rumunska, Ukrajiny, Ruska, Gruzie a Turecka. Slouží námořní dopravě, rekreaci i rybolovu.

Jihomoravský zámek Lednice stojí uprostřed nádherné krajiny na pravém břehu Dyje ve stejnojmenné obci. Zámek Lednice je národní kulturní památka a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Unesco.

Rezavým zbarvením charakteristický býložravec s hustým kožichem panda červená má srst na břichu o něco tmavší než na hřbetě. Panda červená dobře šplhá, žije především v noci a den obvykle prospí stočená na větvi.

Tradičním způsobem vyrobený čínský porcelán se dostal zpět na povrch po vyzdvižení ze dna moře, kam se dostal při ztroskotání lodi, která jej převážela. Po vyzvednutí byl cenný poklad nabídnut do dražby.

Dýky své celkové atmosféře zámek Červená Lhota naladí návštěvníka na romantickou notu. Postaven byl Na jihu Čech mezi městy Kardašova Řečice a Jindřichův Hradec.

Výrazně povzbuzující klanopraška čínská vzhledově připomíná i u nás pěstovaný červený rybíz a dozrává v polovině srpna. Klanopraška čínská patří mezi 50 základních bylin tradiční čínské medicíny. Ve své původní domovině roste převážně v listnatých lesích.

Někdejší klášter a později zámek Boskovice je empírový architektonický klenot. Na zámku lze spatřit mnoho zajímavostí, například měděný globus s hvězdnou oblohou zobrazenou heraldickými znaky.

Meruzalka černá plodí malé jedlé bobule s významně vysokým obsahem vitaminu C.

Články:

Italské uhlířské špagety se nechají trochu vychladnout, naservírují na nahřáté talíře a mohou se podávat.

Tichomořské černé perly z Polynésie vznikají v perlotvorkách v lagunách několika atolů.

Jižní ovoce kustovnice čínská, zvané také goji, patří k nejvýživnějším plodům na naší planetě.

Meruzalka černá je keř, který lze spatřit na plantážích i v mnoha českých zahradách.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů