Oko

Koksárna

Koksárna
Moderní koksovna v Duisburgu. Obrázek: Wikipedia, autor: Stahlkocher.

Koksárna, nazývaná také někdy koksovna, je technologické zařízení, v němž se vyrábí koks pomocí suché destilace uhlí.

V koksárně se uhlí karbonizuje zahříváním bez přístupu vzduchu na koks (energetický koncentrát, který je tvořen téměř čistým uhlíkem).

Koks se v koksovně vyrábí následujícím postupem: Ohřátím uhlí na teplotu 900 °C a 1400 °C se pyrolýzou uvolňují těkavé složky uhlí, které se průběžně odsávají. Z uhlí zbaveného těchto složek vzniká pórovitý koks, jenž se skládá téměř výhradně z uhlíku a popelových složek. Odsávaný plyn je sám o sobě cennou surovinou pro výrobu dehtu, amoniaku, kyseliny sírové, naftalínu, benzolu a koksového plynu, jehož značná část se používá k otopu retort.


Další články

Nová huť je hutnický a strojírenský komplex.

Železniční trať Báňská dráha slouží, mino jiné, k přepravě černého uhlí, koksu, železné rudy, železárenských a slévárenských výrobků.

Z rýže připravovaná kuřecí paella se náležitě dochutí, ozdobí tenčími plátky kyselého citronu a posype zelenou naťovou cibulkou.

V himálajském podhůří se pěstuje čaj Darjeeling, který je v evropských zemích vysoce ceněným druhem čaje.

Někdejší klášter a v pozdějším období z něj přestavěný zámek Boskovice je empírový architektonický skvost. Na zámku Boskovice je ke spatření celá řada zajímavostí, například unikátní měděný globus s hvězdnou oblohou zobrazenou heraldickými znaky.

Jihomoravský zámek Lednice je zasazen doprostřed nádherné krajiny při pravém břehu řeky Dyje ve stejnojmenné obci. Zámek Lednice je národní kulturní památka a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Unesco.

Jako vzorkovník zasílaný prodejcem čaje vznikl počátkem 20. století sáčkový čaj. Jeho předností je snadná příprava čaje.

Erozní činností ledovcovů vzniklé Černé jezero na Šumavě se rozprostírá na rozloze více než osmnáct hektarů. Situováno je v pohoří Šumava na severním svahu Jezerní hory v nadmořské výšce 1008 metrů.

Zámek Čekanice stojí ve stejnojmenné vesnici, kde sousedí s parkem vybudovaným na počátku devatenáctého století.

Vnitrozemské Černé moře lemují pláže na pobřeží pobřeží států Gruzie, Turecka, Bulharska, Rumunska, Ukrajiny a Ruska. Černé moře slouží námořní dopravě, rybolovu i rekreaci.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou získal svoji současnou podobu díky rodu Schwarzenberků. Zcela právem si zámek Hluboká nad Vltavou vedle turistů oblíbili také filmaři a stal se kulisou pro řadu filmových pohádek i filmů.

Dřevitá liána s jednoduchými střídavými listy a pravidelnými bělavými květy klanopraška čínská, pocházející z východní Asie, plodí jedlé bobule připomínající poněkud svým vzhledem bobule červeného rybízu. Ve své původní domovině roste převážně v listnatých lesích. Klanopraška čínská je řazena mezi 50 základních bylin v tradiční čínské medicíně.

Koksárna je technologické zařízení sloužící k výrobě koksu pomocí suché destilace uhlí.

Články:

Tradiční polévka kuřecí kaldoun se připravuje z mletých jater, předem zvlášť uvařeného kuřecího vývaru a zeleniny.

Žádané černé perly pocházejí z tichomořské oblasti Polynésie, kde vznikají v perlotvorkách žijících ve vodě lagun několika zdejších korálových atolů.

V rychlém tempu rostoucí bambus, je velice tvrdý a přitom značně pružný přírodní materiál, který patří mezi nejžádanější materiály na naší planetě.

Koksárna je průmyslový závod na výrobu koksu z černého uhlí.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů