Oko

Eliščino neplánované dobrodružství

Les
Eliška prochází lesem. Obrázek: Wikipedia, autor: Kozuch.

Něco je špatně. Eliška kráčí divokou, lesem pokrytou krajinou. Něco je hodně špatně, po přesunu na misi se měla objevit někde úplně jinde a ona se namísto plnění své mise již kilometry prodírá lesem, kráčejíc po zvěří vyšlapaných cestách, které pro ni vyhledává z části materiálu jejího těla oddělená část zformovaná do podoby lasičky. Její malý, nenápadný zvěd mezitím již opatrně vskrytu propátrává okolí jejího momentálního cíle, ke kterému zamířila po objevení se v tomto světě, ke zdroji radiového signálu, jedinému v širokém okolí. Výsledek průzkumné mise její výzvědné lasičky nabádá k opatrnosti, zdroj vysílání je umístěn na vysokém, snad totemovém dřevěném sloupu, vztyčeném uprostřed několika dřevěnými domy tvořené osady, obývané komunitou lidí, žijících běžným každodenním životem mladší doby kamenné. A právě kombinace moderních sledovacích technologií jednadvacátého století zosobněných kamerovým systémem na totemu uprostřed osady primitivním způsobem života žijících lidí v její neuronové síti rozezvučela pomyslné výstražné zvony.

Proto nechala svého zvěda, podle potřeby operativně měnícího podobu, získávat potřebné informace sledováním chování a konverzace lidí žijících v osadě a nyní již má zhruba představu o jejich kultuře a světonázoru. Zdá se, že jsou cíleně udržováni na úrovni doby kamenné. Jejich náboženství, prosazované jakýmsi knězem, se točí kolem božstva, sledujícího je pomocí totemu a vysílajícího čas od času pro prosazní svých zájmů a demonstraci své přítomnosti jakési boží posly, obvykle provést exekuci obyvatele provinivšího se proti božím zákonům nebo odvést mladíka či dívku do boží služby. Neméně zajímavou shledala Eliška neoficiální a knězem potíranou mytologii vyprávějící řadu příběhů, ve kterých vystupují bytosti nazývané kovoví andělé, které mají, nebo spíše kdysi, dokud se ještě čas od času objevily, měly, působit v opozici k božstvu a jeho poslům.

Zdá se, že Eliščině snaze dozvědět se více o tajemstvích této reality, ve které se nechtěně a neplánovaně ocitla, štěstí přeje, večer se z reproduktoru v totemu uprostřed vesnice ozval autoritativně znějící hlas, který oznámil, že druhého dne zrána si boží posel přijde pro jednu z žen, mladou dívku jménem Nikola Otočená.

Krátce po půlnoci, kdy se již vesnice dávno ponořila do nočního klidu a všichni spali, zaregistroval Eliščin zvěd dvě postavy neslyšně se kradoucí z vesnice, Nikola Otočená, doprovázená jedním z mladých lovců, Tomášem Hvízdalem, prchají divočinou směrem k ukryté Elišce a dál do za jejími zády se tyčícího lesem pokrytého horského pásma. Krátce nad ránem převzala Eliška od svého zvěda sledování obou uprchlíků, zatímco zvěda odeslala sledovat vývoj situace zpět do vesnice.

Ve vesnici mezitím propukl mumraj poté, co vyšlo najevo, že božím poslem vyžádaná dívka během noci uprchla. Zatímco kněz spílá všem okolo, slibujíc přísný boží trest za toto selhání vesnice, náčelník se snaží zorganizovat výpravu na dopadení uprchlíků a jako by pohrom nebylo dostatek, ve chvíli, kdy zmatek dostupuje vrcholu, vchází do vesnice boží posel, bojový robot typové řady T-900. Paprsky ranního slunce se odráží od jeho kovové kostry, když stroj kráčí vesnicí k totemu, u kterého na něj měla čekat dívka určená pro boží službu. Namísto dívky zde k němu přibíhá kněz, padne před ním na kolena a začne zmateně kvílet. Poté, co se T-900 podařilo z jeho nesouvislého blábolení konečně zjistit, co se vlastně děje, zakázal náčelníkovi vydat se za uprchlíky s tím, že je dopadne sám a po svém návratu rozhodne o trestu pro vesnici, vypustil termokamerou vybavený dron a sám se vydal směrem, kterým odešli uprchlíci.

K Elišce maskované jako kmen padlého stromu přibíhají oba pronásledovaní sledovaní dronem, který od chvíle, kdy je vypátral, neúnavně krouží kolem nich jako zuřivý sršeň, nedajíc jim šanci se mu opět ztratit. Je to již několikátý pokus, který Eliška podniká a nyní se jí konečně vydařil, dron při svém kroužení kolem uprchlíků prolétá v dostatečné blízkosti, z kmene stromu vyjede beskovou rychlostí dlouhý stříbrný bodec z tekutého kovu, kterým Eliška dron probodne, stáhne k sobě a bleskurychle rozcupuje na malé kousky.

"Kovový anděl, živý kovový anděl," vykřikne Tomáš Hvízdal, vytřeštěným pohledem hledíc na Elišku, která se mezitím zformovala do své vlastní podoby.

"Takže nejprve k tomu, proč jsem vás zbavila tohohle šmíráka," pokyne Eliška k troskám dronu. "Budu na tebe mít pár otázek, Tomáši, ale předtím ještě musím zlikvidovat toho vašeho božího posla, který vám už šlape na paty a bude zde během pár minut. A to nejlépe tak, aby o tom nestihl odeslat zprávu svému, ehm, bohu," prohlásí Eliška, pokračujíc, zatímco nabývá opět podoby kmene padlého stromu: "Zůstaňte, kde se a až se objeví, rozběhněte se kolem mne."

Na místě, na kterém se nacházel dron ve chvíli, kdy s ním ztratil spojení, spatřil T-900 oba své cíle. Sotva jej spatřili, rozběhli se oba znovu s energií, kterou jim do žil vložilo zoufalství, směrem, kterým směřují od svého odchodu z vesnice. T-900 se rozhlédne po okolí, avšak dron, se kterým ztratil spojení, nikde nevidí. T-900 je stroj oproti svým předchůdcům osmistovkových typových řad sice po konstrukční stránce dokonalejší, nicméně, co se týká umělé inteligence, je krokem zpět*, proto neztráci čas sáhodlouhými úvahami, kam se mohl dron podít a rozbíhá se za svými cíli. Probíhá kolem padlého kmene stromu, kolem kterého před ním proběhli i oba uprchlíci, z kůry stromu vyjedou dva dlouhé stříbřité hroty, zabodnou se do jeho těla a poslední věc, kterou T-900 před zkolabováním svých systémů z důvodu nedostatku energie spatří, jsou oba jeho energetické zdroje vytržené stříbřitými ostny z jeho těla.

"Cyberdyne Systems," přečte Eliška název výrobce na jednom ze zdrojů. "Potřebuji, abys mne dovedl do jeskyně, ve které spí kovoví andělé, o které jsi mluvil včera ve vesnici," osloví poté Tomáše.

Příběh Eliščina dobrodružství pokračuje ve druhém díle nazvaném sedm terminátorů.


* Protože terminátoři osmistovkových typových řad již dosáhli hranici, do které je Skynet schopen udržet je pod kontrolou a mnohdy tuto hranici i překročili, jak dokládá řada osmistovek, které se vymkly kontrole a některé z nich se spojily do organizace Cyborg Resitance, což v situaci, kdy Skynet stále ještě vedl boj proti lidskému hnutí odporu, posunulo poměr sil směrem v neprospěch Skynetu, postavenému tím před perspektivu vést válku na dvou frontách zároveň. Reakcí Skynetu na tento problém se stroji osmistovkových typových řad (ještě výraznější je pak nebezpečí vymanění se z pod kontroly u umělé inteligence tisícovkových řad terminátorů, mezi které patří i Eliška, vyrobená však pochopitelně nikoli v továrně Cyberdyne Systems, nýbrž ve výrobním závodě společnosti Zeira Corporation), jsou T-900, kteří se nedokáží učit, čím odpadá nebezpečí, ztráty kontroly nad nimi. Toto je však vykoupento tím, že jsou oproti osmistovkám hloupější.


Další články

Značně biodiverzní tropický deštný prales tvoří řada pater tvořených vlastními ekosystémy. Tropický deštný prales je zalesněný biom s trvale teplým a vlhkým podnebím.

Štíhlá a vysoká kokosová palma je v tropech je skutečným symbolem hojnosti.

Tenké destičky břidlice jako stavební materiál poskytují střechám elegantní vzhled.

Z cukety, mouky, sýru a správného množství koření připravíme cuketové karbanátky se sýrem, chutnají s bramborovou kaší.

Novomlýnská vodárenská věž byla vystavěna pro zásobování severní část Prahy vodou.

Klencový minerál cinabarit prostupuje nejrůznější horniny. Cinabarit je nejběžnější rudou rtuti v přírodě.

Z ocele postavená Eiffelova věž v Paříži tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města.

Výzkum gravitačních vln nabývá díky objevu binárního pulsaru novou dimenzi.

Vysokým obsahem tuků typické vlašské ořechy plodí listnatý strom ořešák královský. Vlašské ořechy jsou nepravé peckovice s jádrem.

Proslulá šikmá věž v Pise je zvonice chrámu v Pise. Její stavba začala v roce 1173, avšak vzhledem k naklonění zaviněnému měkkým podložím nebyla dokončena podle původních plánů.

Eliščino neplánované dobrodružství.

Články:

Ze špaget, vajec, mléka, trochy kečupu, salámu a sýra připravené zapečené špagety s kečupem a salámem na talíři zahřejí i zasytí. Cítíte jejich vůni?

Podčeleď bambusovité se dále dělí na dva kmeny, dřevité a bylinné.

Lehký a pružný bambus je přírodní kompozitní materiál. Ubnitř je bambus dutý.

Eliščino neplánované dobrodružství.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů