Oko

Displeje z tekutých krystalů (LCD)

Notebook
Moderní notebook používá displej z tekutých krystalů.

Displeje z tekutých krystalů (LCD) se skládají z buněk, které tvoří elektrolumiscenční výbojka, dva polarizátory.

Zkratka LCD vychází z anglického názvu Liquid Crystal Display (Liquid - tekutina, kapalina, Crystal Display - obrazovka).

Praktické využití nacházejí displeje z tekutých krystalů především na obrazovkách notebooků, monitorů stolních počítačů, televizorů, mobilních telefonů, tabletů, navigací apod. Firmy používají nástěnné LCD panely k prezentacím.

Přednostmi LCD displejů jsou především nízká hmotnost, úsporaí prostoru, kvalitní a ostrý obraz.

LCD panel se skládá z buněk. Ty jsou tvořeny elektrolumiscenční výbojkou, dvěma polarizátory. Mezi dvěmi orientačnímy filtry se nachází vrstva tekutého krystalu. V klidovém stavu prochází světlo tekutým krystalem - tedy buňka svítí. Zapnutý zdroj střídavého napětí změní vnitřní strukturu tekutého krystalu a světlo je zablokováno na polarizátoru - buňka tedy nesvítí. Intenzita světla se mění velikostí napětí připojeného k elektrodám.

A kolik těchto buněk je vlastně potřeba na jeden LCD displej? Pro jedno z běžné používaných rozlišení 1024 x 768 bodů je třeba 768 432 buněk pro černobílý displej. Pro barevný displej pak 3x více, protože ze třech základních barev (červená, zelená a modrá) lze namíchat všechny barvy spektra. Podle anglických názvů prvních písmen tří základních barev se barevným displejům říká RGB displeje.

Existují dvě základní technická řešení výroby LCD displejů - pasivní (levnější) a aktivní (dražší).

U pasivních LCD řídí celý řádek nebo sloupec jeden tranzistor. Takto řešený LCD reaguje pomaleji na změny obrazu a má bledší barvy.

Aktivní displej má přímo u buňky jeden tenkovrstvý tranzistor. Proto je zobrazení rychlejší a barvy zářivější, ovšem je toto řešení je dražší.


Další články

Hrad Písek a Prácheňské muzeum stojí na západním okraji historického centra města nad pravým břehem řeky Otavy.

Městské náměstí a funkcionalistickou nádražní budovu z roku 1932 spojuje lázeňský park Poděbrady vytváří společenské centrum města, je v něm promenáda, stojí zde několik soch a fontán, lavičky a kolonáda, kde lze načerpat místní minerální vodu.

Někdejší královský hrad Loket je umístěn ve výšce na žulovém ostrohu čnícím na strategicky situovaném místě nad řekou Ohří v oblasti Slavkovského lesa. Hrad je společně s městečkem Loket odedávna považován za klíč ke Království českému.

Mechanický tepelný stroj spalovací motor může být zážehový, vznětový nebo proudový.

Poblíž zámku se rozprostírá zámecký park Blatná s rozlohou 42 hektary.

Benátské náměstí Svatého Marka je největším z benátských náměstí. Své jméno nese po evangelistovi Markovi, patronovi Benátek.

Kdysi šlechtickému rodu Rožmberků patřící hrad Pořešín střežil v období středověku bezpečnost zemské cesty. Vystavěn byl na příhodně úzkém ostrohu levého břehu Malše.

Imperiální Palácové náměstí v Petrohradu tvoří součást historického dědictví Ruska. Rozlehlost Palácového náměstí je odrazem ruské záliby ve velkoleposti.

V roce 1815 vzniklý park Cibulka v Praze vyniká empírový zámečkem, rozhlednou, čínským pavilonem či stylovou poustevnou.

Z rýže, cibule, kuřecího masa a zeleninového vývaru připravíme italské kuřecí rizoto nakonec promícháme.

Původně gotický hrad Kokořín obdržel svoji současnou podobu během novogotické přestavby z přelomu 19. a 20. století. Právem si hrad Kokořín oblíbili také filmaři.

Francouzské město Paříž je významné světové kulturní a umělecké centrum. Město Paříž neleží umístěno přímo ve středu francouzského hexagonu, nýbrž je mírně posunuta k severu.

Displeje z tekutých krystalů (LCD) se používají především na obrazovkách notebooků, monitorů stolních počítačů, televizorů, mobilních telefonů, tabletů, navigací apod.

Články:

Tradičním způsobem uvařený kuřecí vývar s kapáním vaříme z předem připraveného kuřecího vývaru, zeleniny a kapání.

Krystal při piezoelektrickém jevu produkuje při mechanickém působení elektřinu.

Zelení kypící Central Park v New Yorku oživuje velkoměsto.

Přednostmi LCD displejů jsou především nízká hmotnost, úsporaí prostoru, kvalitní a ostrý obraz.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů