Oko

Citrony

Citrony
Citrony. Obrázek: Wikipedia, autor: Laila Pozzo.

Citrony jsou základní druh tzv. jižního ovoce.

Do oblastí s mírným podnebím se jižní ovoce včetně citronů dováží ze subtropů a tropů.

Pro citrony jsou typické tenká slupka a kuželovitý násadec proti zbytku stopky.

Citrony jsou bobule kulturního citroníku limonového (Citrus limon), vždyzeleného stromu pocházejícího původně snad z jihovýchodní Asie. Vzrostlý strom citroníku limonového může v závislosti na druhu a lokalitě rodit ročně 200 až 1 500 citronů. Vnitřní stavbou citrony připomínají pomeranče a mandarinky, avšak pouzdra mají pevně srostlá.

V Číně byly citrony známy již v době kolem roku 500 př. n. l., o málo později se dostaly také do starověkého Středomoří k Řekům a Římanům. Pěstování citroníku rozšířili ve Středomoří koncem 1. tisíciletí Arabové. V současné době jsou největší evropské plantáže citroníku limonového na Sicílii, Kypru a ve Španělsku. V celostvětovém měřítku vedou v pěstování citronů americké státy Florida a Kalifornie.

V Praze se citrony prodávaly již koncem 16. století.

Šťáva z citronů je zdrojem vitaminu C. Anglický kapitán James Cook ochránil v roce 1772 posádky svých lodí před kurdějemi, nemocí způsobenou nedostatkem vitaminu C, právě pomocí citronů, jejichž zásobu vezl s sebou.

V oblastech, kde je hlavní potravinou poupaná a hlazená rýže, získávají lidé vitamin C právě z citronové šťávy.

Ze semen citronů se lisuje olej vhodný k výrobě mýdla.


Další články

Třísystémovou elektrickou lokomotivu řady 380 vyrábí česká strojírenská firma Škoda Transportation.

Gotický hrad Kostomlaty pod Milešovkou byl postaven pány z Rýzmburka počátkem 14. století.

Rezavým zbarvením charakteristický býložravec s hustým kožichem panda červená má srst na břichu o něco tmavší než na hřbetě. Panda červená dobře šplhá, žije především v noci a den obvykle prospí stočená na větvi.

Tradičním způsobem vyrobený čínský porcelán se dostal zpět na povrch po vyzdvižení ze dna moře, kam se dostal při ztroskotání lodi, která jej převážela. Po vyzvednutí byl cenný poklad nabídnut do dražby.

Svou celkovou atmosférou zámek Červená Lhota naladí návštěvníka na romantickou notu. Postaven byl Na jihu Čech mezi městy Kardašova Řečice a Jindřichův Hradec.

Výrazně povzbuzující klanopraška čínská vzhledově připomíná červený rybíz a dozrává v polovině srpna. Klanopraška čínská patří mezi 50 základních bylin tradiční čínské medicíny. Ve své původní domovině roste převážně v listnatých lesích.

Jihomoravský zámek Lednice stojí uprostřed nádherné krajiny na pravém břehu Dyje ve stejnojmenné obci. Zámek Lednice je národní kulturní památka a byl také zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Unesco.

Co umí tradiční čínská medicína a jaké jsou její principy. Její metody prevence, diagnostiky a léčby vycházejí z tradičního čínského léčitelství, které jsou součástí šířeji definované alternativní medicíny.

Někdejší klášter a později zámek Boskovice je empírový architektonický klenot. Na zámku lze spatřit mnoho zajímavostí, například měděný globus s hvězdnou oblohou zobrazenou heraldickými znaky.

Zhruba 70 až 90 centimetrů velká volavka červená je brodivý pták hnízdící v Africe, střední a jižní Evropě a jižní a východní Asii. Zjevem a v letu je podobná volavce popelavé, je však znatelně menší.

Obsahují červeně zbarvené listy rostlin chlorofyl? Ano, avšak obsahují ho oproti listům zeleným menší množství.

Neogotický zámek Hluboká nad Vltavou vděčí za svoji současnou podobu rodu Schwarzenberků. cela právem. Zámek Hluboká nad Vltavou si vedle turistů oblíbili také filmaři a stal se kulisou řady filmových pohádek i hraných filmů.

Citrony jsou plody citronovníku (Citrus limon).

Články:

Italské uhlířské špagety se nechají trochu vychladnout, naservírují na nahřáté talíře a mohou se podávat.

Ovoce kustovnice čínská, zvané také goji, patří k nejvýživnějším plodům na naší planetě.

Nakyslá citronová marmeláda se hodí do moučníků i k pečivu. je to nezvyklá marmeláda připravená z citronů.

Citrony obsahují velké množství kyseliny askorbové (vitamin C) a kyseliny citronové, proto se hojně používají jako přírodní okyselovadlo pokrmů a nápojů.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů