Oko

Cín v potravinářství

Plechovka z ocelového uvnitř pocínovaného plechu
Plechovka vyrobená z ocelového uvnitř pocínovaného plechu slouží v potravinářství jako obal na konzervované potraviny. Obrázek: Wikipedia, autor: Sun Ladder.

Vysoká odolnost cínu proti korozi a jeho zdravotní nezávadnost předurčují cín jako materiál vhodný pro styk s dlouhodobě uchovávanými potravinami.

Z cínu dotenka vyválcované tenké fólie známé jako staniol se v potravinářství uplatňují při balení a ochraně potravin.

Jelikož cena cínu je poměrně vysoká, plech používaný na výrobu konzerv se obvykle vyrábí ze slitin železa a cínem je v tenké vrstvě pokrýván pouze vnitřní povrch, který přichází do přímého kontaktu s potravinami. Podobným způsobem se cínem upravují i kovové povrchy zařízení používané v potravinářském průmyslu - trubky, kotle, reaktory apod.


Další články

hrad Hohensalzburg je situován na vrcholu kopce nad rakouským městem Salzburg.

Původně gotický hrad Kokořín obdržel svoji současnou podobu během novogotické přestavby z přelomu 19. a 20. století. Právem si hrad Kokořín získal oblibu také u filmařů.

V polévkách, salátech, pomazánkách i hlavních chodech mořské řasy slouží lidem již odedávna jako součást jídelníčku. Výživná hodnota mořských řas závisí na jejich chemickém složení, a to se liší podle druhu řasy, klimatických podmínkách místa, kde roste, době sklizně.

Městské náměstí s funkcionalistickou nádražní budovou z roku 1932 spojuje lázeňský park Poděbrady a vytváří společenské centrum města s promenádou, stojí zde několik soch a fontán, lavičky a kolonáda, kde lze načerpat místní minerální vodu.

Carské Palácové náměstí v Petrohradu tvoří součást historického dědictví Ruska. Rozlehlost Palácového náměstí je odrazem ruské záliby ve velkoleposti.

Z rýže, cibule, kuřecího masa a zeleninového vývaru připravíme italské kuřecí rizoto nakonec promícháme.

Někdejší královský hrad Loket je umístěn ve výšce na žulovém ostrohu čnícím na strategicky situovaném místě nad řekou Ohří v oblasti Slavkovského lesa. Hrad je společně s městečkem Loket odedávna považován za klíč ke Království českému.

Rostliná želatina agar-agar se používá na pečení, výrobu džemů, želé, mléčných výrobků, zákusků, aspiky, masových, rybích či drůbežích výrobků.

Slovanské hutnictví dokumentuje Muzeum hutnictví a výroby železa Blansko s expozicí, jejímž základem jsou nálezy právě z Blanenska.

Kdysi šlechtickému rodu Rožmberků patřící hrad Pořešín střežil v období středověku bezpečnost zemské cesty. Vystavěn byl na příhodně úzkém ostrohu levého břehu Malše.

Benátské náměstí Svatého Marka je největším z benátských náměstí. Své jméno nese po evangelistovi Markovi, patronovi Benátek.

V roce 1815 vzniklý park Cibulka v Praze vyniká empírový zámečkem, rozhlednou, čínským pavilonem či stylovou poustevnou.

Jedna z forem, ve které se cín v potravinářství využívá, je dotenka vyválcovaná félie staniol.

Články:

Tradičním způsobem uvařený kuřecí vývar s rýží vaříme z kuřecí čtvrtky, zeleniny a rýže.

Měď byla prvním kovem, který se lidé naučili zpracovávat a dnes je používána v mnoha oborech průmyslové výroby.

Státní hrad Bezděz stojí na znělcovém vrchu. Za pěkného počasí je z hradu Bezděz vidět třetina území České republiky.

Plech používaný na výrobu konzerv se obvykle vyrábí ze slitin železa a cínem je v tenké vrstvě pokrýván pouze vnitřní povrch.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů