Oko

Bhútán

Bhútán
Bhútán. Obrázek: Wikipedia, autor: Christopher J. Fynn.

Bhútán je vnitrozemský stát ležící na východním konci himálajských hor. Bhútán sousedí na jihu, východě a západě sousedí s Indií, na severu s Tibetskou autonomní oblastí v Čínské lidové republice.

Bhútán nazývaný Země hřnícího draka si dodnes zachoval pověst tajemné země chráněné himálajskými horami s dodnes zachovanými starodávnými tradicemi a zvyky.

Přestože způsob života mnoha Bhútánců se příliš neliší od způsobu, jak žili jejich předkové před staletími, země samotná zažívá nebývalý pokrok a velmi dobrých výsledků dosahuje také v hodnotách "hrubého národního štěstí" - veličině, kterou dal světu právě Bhútán. Bhútánský král přísně dbá na to, aby jeho země chránila tradiční kulturu tibetského buddhismu, kulturu upřednostňující harmonii a rovnováhu mezi člověkem a přírodou, mezi duchovními a světskými potřebami.

Na většině území Bhútánu převládá chladné a suché vysokohorské podnebí, na jihu však převládá subtropické klima vlhkého monzunového typu. Období dešťů trvá v Bhútánu od dubna do září až října.

Hlavním odvětvím ekonomiky je výroba elektrické energie v hydroelektrárnách, z nichž největší je Tala a její prodej do Indie a důležité je také zemědělství. Pěstuje se především rýže, ječmen, pšenice, proso, brambory, kukuřice, juta, bavlna, pohanka, luštěniny a tabák. Chovají se zde koně, muly, ovce, jaci, kozy, prasata a skot. Na jihu Bhútánu je rozvinuté sadařství.

Na území Bhútánu se těží především týkové dřevo, lak, šelak a vosk.

V Bhútánu se vyrábí především ocel, feroslitiny a cement. Průmysl je zde textilní, zpracovávající ovoce, vodní elektrárny, cementárny, pily a sirkárny. Rozvinutá jsou umělecká řemesla jako tkalcovství, řezbářství, výroba ručních zbraní a kovových předmětů.

Na území Bhútánu se těží černé uhlí, vápenec, sádrovec, mramor a grafit.


Další články

Petrohradské Mariinské divadlo slouží jako sídlo pro Mariinskou operu a Mariinský balet.

Unikátní vodní zámek Blatná obklopený vodním příkopem je obklopen rozlehlou zámeckou zahradou s daňky a krásnými pávy.

Experimentální letoun Lippisch P.13a a P.13b pohání motor ramjet používající jako palivo granule uhelného prachu.

Kdysi šlechtickému rodu Rožmberků patřící hrad Pořešín přispíval k bezpečnosti tehdejší zemské cesty. Stojí na příhodně úzkém ostrohu nad řekou.

V salátech, polévkách, pomazánkách i hlavních chodech jídel slouží mořské řasy lidem již odedávna jako součást jídelníčku. Výživová hodnota mořských řas zálezí na jejich složení, které bývá odlišné podle druhu řasy, podmínkách místa, na kterém roste, době sklizně.

Italský bílý sýr sýr Gorgonzola je typický modrou plísní. Na italském trhu se lze také setkat se sýrem Gorgonzola bianco, což je v podstatě Gorgonzola dolce coby mladý sýr s velmi mírným žilkováním, či zcela bez žilkování.

Původně v gotickém stavebním slohu postavený hrad Kokořín obdržel svoji současnou podobu během novogotické přestavby z přelomu 19. a 20. století. Právem si hrad Kokořín získal oblibu také u filmařů.

Z brambor, koření, mléka, smetany, kuřecího masa a sýra hermelín připravíme gratinované brambory s kuřecím masem, zapečeme a když se pečení chýlí ke konci, nakonec ještě na chvíli odkryjeme, aby gratinované brambory s kuřecím masem získaly na povrchu krásně zlatavou kůrčičku.

Italský čerstvý měkký pórovitý sýr Mozzarella se vyrábí z takzvaného točeného tvarohu.

Holandský sýr Eidam má mírně nasládlou chuť a polotuhou konzistenci. Eidam je nejprodávanějším sýrem u nás, dalo by se říci, že je naším národním sýrem.

Tvrdý italský sýr Parmezán se používá nejčastěji strouhaný.

Někdejší královský hrad Loket je umístěn ve výšce na skalním ostrohu čnícím na výhodně strategicky umístěném místě nad pod ním tekoucí řekou Ohří.

Bhútán si zachoval pověst tajemné země chráněné himálajskými horami s dodnes zachovanými starodávnými tradicemi a zvyky.

Články:

Z kuřecích křídel a skeletů, kořenové a další zeleniny a nudlí nebo drobení na zavářku uvařená kuřecí polévka v zimních dnech zahřeje i zasytí. Vody použijeme tolik, kolik chceme polévky a jak silnou.

Státní hrad Bezděz byl vystavěn na znělcovém vrchu. Za příhodného počasí je z hradu Bezděz vidět zhruba třetina území České republiky.

Úzkorozchodná železnice Darjeeling Himalayan Railway o rozchodu kolejí 610 mm zajišťuje nákladní i osobní dopravu.

Pojmenování Bhútán znamená "okraj Tibetu".

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů