Oko

Hrad Kostomlaty pod Milešovkou

Hrad Kostomlaty pod Milešovkou
Hrad Kostomlaty pod Milešovkou. Obrázek: Wikipedia, autor: Jarys471.

Přestože na toto místo klade kronikář Václav Hájek legendární hrad Sukoslav z dovnověku českých dějin, podle dochovaných pramenů založili hrad Kostomlaty až v první polovině 14. století páni z Rýzmburka.

V roce 1434 dobyl hrad Kostomlaty pod Milešovkou husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic, jehož potomci zde poté sídlili až do konce 16. století, kdy nepohodlný hrad opustili. V roce 1606 je již zmiňován jako pustý.

Dodnes se dochovala velká válcová věž, upravená na rozhlednu, palác, zbytky další věže a opevnění s branou. Zřícenina hradu Kostomlaty pod Milešovkou je volně přístupná.

Kostomlaty pod Milešovkou je hrad bergfritového typu s dvoudílnou dispozicí.

Z obce Kostomlaty vede nahoru ke hradu Kostomlaty pod Milešovkou zelená turistická značka.

Od roku 1964 je hrad Kostomlaty pod Milešovkou chráněn jako kulturní památka České repbliky.


Další články

Římský chrám Pantheon patří k nejvýznamnějším a nejzachovalejším antickým chrámům a stavbám vůbec.

Do rezava zbarvený býložravý živočich s hustým kožichem panda červená má srst na břichu o něco tmavěji zbarvenou než na hřbetě. Panda červená dobře šplhá, žije v noci, přes den spí stočená ve větvích.

Třísystémová elektrická lokomotiva řady 381 je vyráběná plzeňskou firmou Škoda Transportation.

Hrad Bouzov si vysloužil přezdívku "pohádkový", jeho současná podoba pochází z romantické přestavby z přelomu 19. a 20. století.

Bývalý strážce obchodní cesty, táhnoucí se od Prahy až za Turnov, hrad Michalovice, založil v polovině 13. st. jeden z příslušníků rozvětveného rodu Markvarticů.

Gotický hrad Kokořín je od roku 2001 národní kulturní památka. Řada lidí zná letecký pohled na tento hrad s jednoduchým půlměsícovitým půdorysem.

Výrazně povzbuzujícími účinky vyniká klanopraška čínská vzhledově připomínající červený rybíz a dozrávající v polovině srpna. Klanopraška čínská je exotická liánovitá rostlina, ne příliš známá.

Vodou bohatá řeka Amur protéka na východě asijského kontinentu pomezím Číny a Ruska. Delta řeky Amur má celkovou šíři 50 kilometrů a je dostupná z města Chabarovska.

Pokrm valašské kuchyně červená zelňačka s klobásou se nebojí popustit uzdu chuti. Přijde chvíle, kdy mám chuť na talíř nebo dva této pochoutky.

Zhruba 70 až 90 centimetrů velká volavka červená je brodivý pták hnízdící v Africe, střední a jižní Evropě a jižní a východní Asii. Zjevem a v letu je podobná volavce popelavé, je však znatelně menší.

Gotická zřícenina hradu Krakovec se tyčí v místech nad soutokem potoků Šípského a Krakovského, kde byl vybudován na příhodně široké skalní ostrožně, v pozdějších dobách byl renesančně upraven.

Americká řeka Mississippi protéká Spojenými státy americkými od severu k jihu. Téměř šest a půl tisíce kilometrů dlouhý tekoucí skvost nemá na světě obdoby, a to v neposledí řadě také kulturně, světu tato řeka dala blues, vodní lyžování, kolesové parníky a Marka Twaina.

Hrad Kostomlaty pod Milešovkou je zřícenina šlechtického hradu z první poloviny 14. století tyčící se na kopcinad obcí Kostomlaty pod Milešovkou.

Články:

Ještě zatepla předtím, než zcela vychladne, podávaný perník s cuketou se nechá trochu vychladnout, nakrájí na dílky a může se podávat.

Akumulační vodní elektrárna Orlík je umístěna v levé části řeky u paty betonové hráze vodní nádrže Orlík na řece Vltava.

Severočeská hora Milešovka je do nadmořské výšky 837 metrů se vypínající nejvyšší vrchol Českého středohoří.

Hrad Kostomlaty pod Milešovkou bývá považován za jednu nejmalebnějších zřícenin.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů