Oko

Cypřišek Lawsonův

Cypřišek Lawsonův
Cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) rostoucí v přírodním prostředí. Obrázek: Wikipedia, autor: US Forest Service Dorena Genetic Resource Center.

Cypřišek Lawsonův je strom s úzkou kuželovitou, hustě větvenou korunou, který dorůstá výšky 40 až 60 metrů a tloušťky kmene až 250 centimetrů. Vrcholový výhon bývá převislý.

V mládí hladká, modravě hnědá kůra se postupně mění v červenohnědou a v šupinách se odlupující borku. Ploché výhony bývají poněkud převislé. Větévky jsou svrchu leskle zelené, na rubu mají zřetelné bělavé proužky podél šupinatých jehlic, postavených vstřícně ve dvou párech, přičemž postranní lístky klešťovitě objímají lístky středové, které vybíhají ve volnou špičku, mívají podlouhlou žlázku a jejich konec je o asi 0,5 až 1 mm výše než špička lístků postranních.

Kulovité šišky cypřišku Lawsonova jsou před dozráním zelenohnědé, modravě ojíněné, později fialově hnědé. Mají velikost 6 až 8 mm a tvoří je osm štítkovitých šupin, které mají uprostřed malý trn. Každá ze šupin pod sebou ukrývá 2 až 4 lesklá, leskle hnědá semena s křídlatým lemem. Ze semen vyrostlé semenáčky mají dva děložní lístky.

Původním areálem růzšíření Cypřišku Lawsonova ve volné přírodě jsou oblasti amerických států Kalifornie a Oregon, kde roste většinou v izolovaných populacích v údolích řek a potoků v jehličnatých lesích, nejčastěji s borovicemi a jedlemi, do nadmořské výšky asi 1700 metrů, především na hadcových podložích.

Do Evropy byl cypřišek Lawsonův dovezen v roce 1854 a roste zde v parcích a místy i v lesích.

Cypřišek Lawsonův snáší sušší prostředí, znečištěné ovzduší i polostín, má rád zásaditou půdu. Během tuhýc zim může namrzat.

Cypřišek Lawsonův je hodnotná dřevina a jeho dřevo se žlutohnědým jádrem je pevné a trvanlivé, vonné.

Dřevo cypřišku Lawsonova je velmi ceněno a dříve bylo i vyváženo, například do Japonska na stavbu chrámů a používalo se také na stavbu lodí.

Z pilin a jiného dřevěného odpadu ze dřeva cypřišku Lawsonova se získává ceněný olej, využívaný v medicíně.

Nejmohutnější cypřišek Lawsonův, který má tloušťku kmene 365 centimetrů, výšku 69,8 metrů a šířku koruny 12 metrů, roste v Siskiyou National Forest v americkém státě Oregon.

Věk nejstarších stromů cypřišku Lawsonova je odhadován na 560 let.


Další články

Pacoldova vápenka je pojmenovaná po svém konstruktérovi, kterým byl profesor České techniky v Praze Jiří Pacold.

Na severu Madagaskaru žijící lemur severní je jedním z nejmenších druhů rodu Lepilemur.

Tradiční turecké lázně hammam poskytují prostor pro rozjímání duše a relaxaci těla.

Středně velký severský druh pěvce sněhule severní hnízdí ve vysokohorském pásmu.

Starobylé hlavní město Itálie je Řím nacházející se uprostřed hornaté oblasti Campagna di Roma.

Výroba cementu z vápence, jílu a sádry.

Výroba a zpracování skla ve čtyřech krocích.

Na nemoci pohybového aparátu a nově také nervového ústrojí se zaměřující lázně Mšené se nacházejí nedaleko města Roudnice nad Labem.

Indiánská parní lázeň si získala proslulost jako potní chýše.

Císařské Zakázané město v Pekingu bylo centrem vlády čtyřiadvaceti čínských císařů.

Přirozeně mýval severní obývá jako svůj biotop listnaté a smíšené lesy.

Zapečená zelenina se podává s opékanými brambory a zeleninou.

Proslulý aukční dům bratrů Borsodyových si získal renomé v oblasti aukcí starožitností, sběratelských předmětů, uměleckých děl a drahokamů.

Cypřišek Lawsonův, který roste v Kalifornii a Oregonu, je severoamerický jehličnatý strom z čeledi cypřišovitých.

Články:

Polévka fazolačka na kyselo se nakonec nezahušťuje, raději při její přípravě použijeme větší množství kyselého zelí, brambor a klobás.

Belgické město Brusel je smíšenou dvoujazyčnou oblastí, výrazně zde však převažuje francouzština.

Elitní bojový anděl Alita provádí pohyby za hranicemi lidských možností, její robotické tělo je k nadlidským pohybům uzpůsobené.

Nejvyšší, 81,08 metrů vysoký, cypřišek Lawsonův roste v Jed Smith State Park v Kalifornii, jeho kmen má průměr 280,4 centimetry.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů