Oko

Čínské Zakázané město

Čínské Zakázané město
Čínské Zakázané město, Sál Nejvyšší harmonie. Obrázek: Wikipedia, autor: Dave Proffer.

Čínské Zakázané město je komplex přibližně osmi set budov, který nechal vybudovat v Pekingu císař Jung-le z dynastie Ming.

Čínské Zakázané město tvoří uzavřený celek budov s rozlehlými zahradami o neuvěřitelné rozloze 720 000 metrů čtverečních, který je od okolí oddělen 8,5 metru širokou zdí a 52 metrů širokým vodním příkopem. Podle legendy se v komplexu čínského Zakázaného města nachází 9999 místností.

Protože většina budov v čínském Zakázaném městě je ze dřeva, čelilo v minulosti Zakázané město často požárům. Proto většina dochovaných budov pochází až z 18. století.

Čínské Zakázané město je postaveno na pozemku o obdélníkovém půdorysu a za jeho zdmi se nachází soubor mnoha síní, paláců a chrámů. Sídlo prezentovalo obyvatelům Číny vzdáleného a nedotknutelného císaře. Celkově odtud vládlo 24 císařů dvou dynastií.

Až do roku 1911, kdy padla poslední císařská dynastie vládnoucí Číně, bylo Zakázané město pro běžné smrtelníky nedostupné.

Dnes se Zakázané město těší u turistů velké oblibě. Budovy propojuje systém průchodů a chodeb, které jsou však pro turisty stále z větší části uzavřené.

Největším lákadlem je pro turisty bezesporu trojice Síní Harmonie, přičemž v největší a nejstarší z nich, Síni Nejvyšší harmonie, se konaly ty nejdůležitější slavnosti včetně korunovace císaře.


Další články

V trendech interiérových materiálů kralují dřevo, kov a sklo.

Gotická zřícenina hradu Krakovec stojí nad soutokem potoků Šípského a Krakovského, kde byl vybudován na příhodně široké skalní ostrožně. Hrad Krakovec byl postaven kolem roku 1383 pro Jíru z Roztok, purkrabího hradu Křivoklát, později byl renesančně upraven.

Co umí tradiční čínská medicína a jaké jsou její principy. Její metody prevence, diagnostiky a léčby vycházejí z tradičního čínského léčitelství, které jsou součástí šířeji definované alternativní medicíny.

Do rezava zbarvený býložravec s hustým kožichem panda červená má srst na břichu o něco tmavší než na hřbetě. Panda červená dobře šplhá, žije v noci, přes den spí stočená na větvi.

Svou celkovou atmosférou zámek Červená Lhota naladí návštěvníka na romantickou notu. Nachází se v jižních Čechách mezi městy Kardašova Řečice a Jindřichův Hradec.

Vodnatá řeka Amur protéka na východě asijského kontinentu pomezím Číny a Ruska. Delta řeky Amur má celkovou šíři 50 kilometrů a je dostupná z města Chabarovska.

Americká řeka Mississippi protéká Spojenými státy americkými od severu k jihu. Tekoucí skvost nemá na světě obdoby, a to i kulturně, světu tato řeka dala blues, vodní lyžování, kolesové parníky a Marka Twaina.

Tradičně vyrobený čínský porcelán vyzdvižený ze dna moře, kam se dostal při ztroskotání lodi, která jej převážela. Po vyzvednutí byl cenný poklad nabídnut do dražby.

Císařem a jeho početným dvorem kdysi obývané Zakázané město v Pekingu tvoří téměř 800 budov s rozlehlými zahradami, které jsou obehnány 12,5 metru vysokými hradbami a 52 metrý širokým vodním příkopem. Jeho název znamená v doslovném překladu Purpurové zakázané město.

Zhruba 70 až 90 centimetrů velká volavka červená je brodivý pták hnízdící v Africe, střední a jižní Evropě a jižní a východní Asii. Zjevem a v letu je podobná volavce popelavé, je však znatelně menší.

Výrazně povzbuzující klanopraška čínská vzhledově připomíná červený rybíz a dozrává v polovině srpna. Klanopraška čínská patří mezi 50 základních bylin tradiční čínské medicíny. Ve své původní domovině roste převážně v listnatých lesích.

Podle zde nalezené sošky bronzového býčka pojmenovaná jeskyně Býčí skála v Josefovském údolí se v podzemí táhne do délky sedmi kilometrů. Leží na naučné stezce Cesta železa Moravským krasem.

Čínské Zakázané město je architoktenický komplex budov vybudovaných v Pekingu v nitru Vnitřního města během vlády dynastie Ming, který sloužil jako sídlo císaře.

Články:

Na nahřátých talířích ještě zatepla předtím, než zcela vychladnou, podávané špagety po uhlířsku se nakonec ještě podle chuti přikoření.

Ovoce kustovnice čínská neboli goji je považováno za ovoce mládí.

Nejproslulejší nizozemské náměstí Dam v Amsterdamu sahá kořeny svého vzniku až k samotným počátkům nizozemského hlavního města. Je pravým centrem Amsterdamu, místem které se během své historie proměnilo v rušné a hlučné náměstí.

Čínské Zakázané město je uzavřený celek budov s rozlehlými zahradami o neuvěřitelné rozloze 720 000 metrů čtverečních.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů