Oko

Velkoadmirál Thrawn

Velkoadmirál Thrawn
Velkoadmirál Thrawn je velice schopný vojenský velitel.

Velkoadmirál Thrawn je jeden z nejschopnějších vojenských velitelů v dějinách Galaktického impéria a současně jednou z nejpodmanivějších a mezi čtenáři nejoblíbenějších postav v universu Star Wars.

Velkoadmirál Thrawn (v nezkrácené chisské verzi se jmenuje Mitth'raw'nuruodo, protože však vyslovení celého jeho chisského jména činí příslušníkům jiných ras problémy a zkomolení jména je považováno za urážku, používá zkrácenou verzi Thrawn) patří k národu Chissů, modře zbarvených humanoidů s rudě zbarvenýma očima, žijících v neznámých oblastech.

Poprvé se velkoadmirál Thrawn objevil ve třech knihách Thrawnovy trilogie (Dědic impéria, Temná síla na vzestupu, Poslední povel), kterou napsal Timothy Zahn. Trawnova trilogie dějově navazuje na šestý díl filmových hvězdných válek, Návrat Jediho. Dále se objevuje v románu Mezigalaktická výprava, odehrávajícím se v době klonových válek. Protože postava velkoadmirála Thrawna dokázala zaujmout řadu čtenářů a získala si širokou základnu fanoušků, objevil se velkoadmirál Thrawn také v několika dalších literárních, filmových a herních dílech (Seriál Povstalci, nová Thrawnova trilogie, hry...) a patří mezi postavy, které byly převzaty také do kánonu.

Proslulou se stala Thrawnova schopnost utvořit si úsudek o svých protivnících studiem umění jajich kultury.

Vedle vojenské geniality a dedukčních schopností velkoadmirála Thrawna přispívá k jeho úspěchům také schopnost jednat s podřízenými, o které bych se zde mohl sáhodlouze rozepsat, výstižně však hovoří citát z knihy Timothy Zahn: Thrawn spojenectví:

Každý počínaje Faro se zdál být odhodlaný spolupracovat s ostatními a plnit své úkoly, jak nejlépe uměl. Důvod byl samozřejmě zcela jasný: Thrawn.

Velkoadmirál je chytrý a rafinovaný, avšak nikdy svou genialitu nepoužívá ke shazování nebo ponižování druhých. Vyžaduje výsledky, ale ne dokonalost, a má neuvěřitelnou zásobárnu trpělivosti s těmi, kteří pracují, jak nejlépe mohou. Záleží mu na svých lidech do té míry, že se za ně neváhal postavit i navzdory nesouhlasu mocných lidí jako lord Vader.

Což neznamená, že by toleroval ty, kteří jsou líní, ty, kdo marní jeho čas, nebo ty, kteří nemají zájem odvést pro Impérium ten nejlepší výkon. Kimmund slyšel od posádky Chimaery historky o tom, jak byly tyto přítěže z lodi rychle vypakovány, většinou k velitelům, kteří se také zrovna nepředřeli. V některých případech skončiy na Coruscantu před vojenským soudem, ke značné úlevě těch, kdo je museli snášet.

Výsledek je působivý: míra loajality, kterou Kimmund vídal jen zřídka s výjimkou řad své 1. legie.

Byla škoda, že se Thrawnův styl velení nerozšířil i na zbytek loďstva. I tak měl rozhodně vliv na mladší důstojníky. Kdyby vydržel dost dlouho, snad by se tyto lekce jednoho dne mohly stát vojenským standardem.

Kimmund se domníval, že pak by Impérium přetrvalo navěky.


Další články

Příchod velkoadmirála Thrawna do impéria je v kánonu i legendách shodný.

Severoamerické město Chicago lemuje břehy jezera.

Po upečení ořechové vánoční stromečky potřeme hustší polevou.

Stará čistírna odpadních vod Praha Bubeneč je průmyslový objekt, který získal statut národní kulturní památky.

Smrk, borovice, jedle, cedr i modřín patří mezi jehličnaté stromy, které obvykle na podzim neopadávají.

Tradiční vánoční zvyky a tradice často souvisejí s očistou obydlí.

Dávno vzniklé obří kamenné hlavy Olméků stojí na východním pobřeží Mexika.

Pečené americké brambory podáváme nejlépe s tatarskou nebo jinou vhodnou studenou omáčkou.

Stále hojněji využívané vertikální farmaření skýtá jakou své primární výhody především úsporu prostoru a také vyšší míru kontroly nad produkcí potravin.

I u nás hojně rostoucí opadavé stromy během určitého ročního období shazují listy.

Palácové náměstí Petrohrad dal vystavět ruský car Petr Veliký.

Vodou vytvořené obří hrnce jsou okrouhlé prohlubně ve velkých balvanech.

Italské náměstí Svatého Marka Benátky bylo již před lety nazváno nejkrásnějším salónem světa.

Vynalézavost a schopnosti velkoadmirála Thrawna dokázaly zaujmout pozornost císaře.

Články:

Přístavní město Marmaris na území Turecka kypí během sezony čilým životem.

Technický princip, jak funguje chladnička, stroj určený k přenosu tepla ze svého vnitřního prostoru do okolí.

Home Office je formou flexibilního zaměstnávání, při které zaměstanvatel umožňuje zaměstnanci pracovat z domova.

Velkoadmirál Thrawn je jedním z nejschopnějších velitelů v Galaktickém impériu i světě Star Wars vůbec a představuje také jednu z nejpodmanivějších postav v universu Star Wars.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů