Oko

Město Paříž

Město Paříž
Město Paříž v pohledu z Eiffelovy věže. Obrázek: Wikipedia, autor: Stellacad.

Paříž, francouzsky Paris, je hlavní a zároveň nejlidnatější město Francie, je správním centrem regionu Ile-de-France a významným světovým kulturním, uměleckým, obchodním i politickým centrem.

Město Paříž se rozkládá po obou stranách řeky Seiny. Je to moderní metropole s mrakodrapy ale i starobylé město s množstvím historických, architektonických i kulturních památek a romantickými čtvrtěmi.

Paříž je bezesporu nejkrásnějším městem Francie, je městem kultury, krásy, slávy, romantiky, smyslnosti, zábavy, historie a samozřejmě módy. Město Paříž je plné zajímavých památek, které stojí za to vidět. Symbolem Paříže je Eiffelova věž, pojmenována po svém konstruktérovi Gustavu Eiffelovi. Byla postavena u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v Paříži konala v roce 1889.

Nejznámější a nejdelší pařížská třída Champ-Elysées je centrum nejluxusnějších prodejen, restaurací a kaváren. Třídu Champ-Elysées na jedné straně ohraničuje Vítězný oblouk - Arc de Triomphe, na druhé straně náměstí Svornosti, slavné Place de la Concorde. Náměstí Svornosti je nejmonumentálnější náměstí v Paříži a zdobí jej 3000 let starý obelisk z egyptského Luxoru.

Vítězný oblouk, stojící uprostřed náměstí Place Charles de Gaulle, z něhož hvězdicovitě vychází dvanáct ulic, okouzlí určitě stejně tak, jako Louvre - palácový komplex se světoznámým muzeem. Na ploše 72 tisíc čtverečních metrů se zde vystavuje více než 35 tisíc exponátů od pravěku po 19. století.

Vedle světoznámých muzeí Louvru, Musée d'Orsay a Centre Georges Pompidou, lze při návštěvě Paříže navštívit i některé z menších, specifických muzeí. Romantici nevynechají Musée de la Vie Romantique, Musée Marmottan Monet nebo Musée Rodin, milovníci exotických kultur navštíví Musée du Quai Branly a Institut du monde arabe. Paříž je doslova rájem muzeí všemožného a velice petrého zaměření.

Za návštěvu stojí také katedrála Notre-Dame, česky nazývaná katedrála Panny Marie nebo chrám Matky Boží, která je považována za nejkrásnější ukázku středověkého stavitelství v Paříži.

Příznivci umění jistě zajdou při své návštěvě Paříže i do historické čtvrti Montmartre, která se na přelomu 19. a 20. století stala oblíbeným místem umělců jako byli Camille Pissarro, Henri de Toulouse-Lautrec, Vincent van Gogh, Amedeo Modigliani nebo Pablo Picasso.Na úpatí Montmartru se nachází proslulý francouzský kabaret Moulin Rouge.

Bez ohledu na to, jakou Paříž návštěvník hledá, může k jejímu osobitému kouzlu proniknout jen tehdy, když se nechá volně unášet a dopřeje si dostatek času k pozorování života na ulicích a náměstích, v kavárnách a na tržnicích.

Paříž je bezesporu nejkrásnějším městem Francie.


Další články

Strom jeřáb oskeruše má listy velmi podobné listům rozšířenějšího jeřábu ptačího, který bývá hojný ve stromořadích podél cest a silnic.

Vánoční rostliny patří k Vánocům stejně, jako tradiční vánoční stromek.

Tradiční vánoční zvyky a tradice často souvisejí s očistou obydlí.

Opadavý jeřáb muk se pyšní hladkou borkou a širokou korunou.

Monumentální stavba El Escorial, stojící severozápadně od Madridu, sloužila jako královské sídla a klášter.

Opadavý listnatý strom jeřáb břek bývá až 25 metrů vysoký.

Proslulé americké cookies s ořechy a hořkou čokoládou upečeme.

Z malinovým pudinkem ochuceného těsta připravené malinové linecké cukroví slepíme marmeládou.

Den předem namočené americké fazole osolíme, opepříme a při podávání ochutíme kečupem.

Hlodavec bobr evropský se výborně přizpůsobil pro život ve vodě.

Amonit je dnes znám pouze z nálezů fosilních pozůstatků.

Pečené americké brambory podáváme nejlépe s tatarskou nebo jinou vhodnou studenou omáčkou.

Paříž, hlavní město Francie, země galského kohouta, které se také říká Velká Paříž, čítá přes 12 milionů obyvatel.

Články:

Způsob, jak vzniká fosilie amonita poté, co klesne na mořské dno.

Hrášková polévka se rozmixuje a dochutí.

Kapalné aditivum AdBlue je vodní roztok syntetické močoviny a slouží pro úpravu výfukových plynů vznětových motorů.

Hlavní a největší město Francie proslulo svou pověstí nejromantičtějšího místa na světě. Za procházkami úzkými uličkami se zde sjíždějí miliony turistů ročně.

Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů