Oko

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida je nemoc, která obvykle probíhá ve dvou fázích. V té první jsou její projevy k nerozeznání od běžné letní chřipky. Po zhruba týden dlouhém období bez potíží příchází druhá fáze klíšťové encefalitidy - úporné bolesti hlavy, teploty, často závratě, nemocný těžce snáší světlo.

Klíště - klíšťová encefalitida
Klíšťová encefalitida je na člověka přenášena klíštětem.

Ve dvou třetinách případů se nejprve dostaví chřipkové potíže. Teplota, únava, pobolívání hlavy, pocit rozlámanosti. Člověk navštíví lékaře a ten se většinou domnívá, že jde o nachlazení. Po několika dnech se nemocnému uleví. Je bez teplot, cítí se zcela zdráv nebo jen mírně unavený. Pak se dostaví fáze druhá. Úporné bolesti hlavy, teploty, často závratě, nemocný těžce snáší světlo. Jde o příznaky dráždění mozkových plen. Pacient je hospitalizován a teprve rozbor mozkomíšního moku obvykle potvrdí krutou diagnózu, klíšťovou encefalitidu. Z lidí, kteří touto chorobou onemocní, jich 1 až 1,5 procenta umírá.

Potíže přetrvávají i po návratu z nemocnice. Pacient je sice vyléčen, ale nezvládá větší fyzickou či duševní zátěž. Potýká se s takzvaným postencefalitickým syndromem, to znamená obvykle s bolestmi hlavy, sníženou schopností soustředění, malou výkonností, nespavostí, závratěmi a podrážděností. Je neschopen se na plné obrátky zapojit do čehokoli - zaměstnání, studia, sportu. Je unavený a těžce zvládá i běžné každodenní činnosti.

Zdroj nákazy klíšťovou encefalitidou

Jak sám název klíšťová encefalitida napovídá, je zdrojem nákazy klíště, které je přenašečem viru. Ten se do lidského těla dostává při sání klíštěte obecného (Ixodes ricinus) patřícího do řádu roztočů. mezi lidmi navzájem není toto onemocnění přenosné.

Dospělá samička klíštěte klade několik tisíc vajíček, z nichž se nejprve vylíhnou larvy se třemi páry nohou. Larvy cizopasí zpravidla na drobných obratlovcích, zejména hlodavcích, kteří jsou hlavním zdrojem přenášené nákazy klíšťovou encefalitidou, ale i na ještěrkách, hadech a ptácích.

Po další přeměně se z larev stávají nymfy, které už mají čtyři páry končetin. Následuje poslední proměna v klíště. Dospělé samičky parazitují na savcích včetně člověka, samci potravu nepřijímají.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je závažné onemocnění, které se vyskytuje prakticky v celé Evropě, od severských zemí přes Polsko až na Jadran a od Německa až po země bývalého Sovětského svazu. Zvlášť nebezpečné jsou endemické oblasti v povodí velkých řek.

Jedinou odpovídající obranou proti této záludné chorobě je očkování. V zemích, kde bylo uplatněno v širokém měřítku, například v Rakousku (očkováno kolem osmdesáti procent obyvatel), se v letech 1982 až 2000 snížil počet onemocnění klíšťovou encefalitidou na minimum. Ze 612 případů v roce 1982 na pouhých šedesát v roce 2000. Odhaduje se, že u nás je očkováno pouhých pět až deset procent obyvatel zejména v mladších věkových kategoriích. Přitom právě ve vyšším věku je průběh onemocnění velmi vážný.

K očkování je využívána tzv. inaktivovaná očkovací látka FSME-IMMUN Inject s., která obsahuje umrtvené částice viru. Očkování se skládá ze tří dávek. První se aplikuje kdykoli, druhá v chladném období roku jeden až tři měsíce, teplém období čtrnáct dní po první dávce. Třetí dávka po devíti až dvanácti měsících ať jde o jakékoli roční období. Doporučuje se každé tři roky obnovit účinnost očkování jednou dávkou.

Očkovací látka je určena k aktivní imunizaci proti virové klíšťové encefalitidě a to pro všechny věkové kategorie - děti i dospělé. Jen v prvním roce života se používá pouze při zvýšeném riziku infekce

Očkovat proti klíšťové encefalitidě se u nás může dát každý u praktických lékařů, nebo v očkovacích centrech hygienických stanic.


Další články

Virová hepatitida C
Nové smrtící viry
Narkóza
Spinální anestezie je známa také pod názvem míšní nebo lumbální anestezie.
Čaj
Kyselina močová je původce nemoci zvané dna.
Spánek je nenahraditelný.
Zajíci nejsou hlodavci
Korejský ženšen

Očkovat proti klíšťové encefalitidě se u nás může dát každý u praktických lékařů, nebo v očkovacích centrech hygienických stanic.

Informační stránky Yin.cz Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů